Artykuły

Wrocław. Powstała Wrocławska Rada Kultury. Kto w niej zasiądzie?

Artyści plastycy, dziennikarka, aktywiści kulturalni, dyrygentka z NFM i producentka spektakli teatralnych - to oni będą zasiadać w pierwszej w historii Wrocławskiej Radzie Kultury. Będzie ona wspierać prezydenta Wrocławia w zakresie realizacji polityki kulturalnej miasta.


30 listopada rozpoczął się Wrocławski Kongres Kultury.


Jego ważną częścią były pierwsze wybory do Wrocławskiej Rady Kultury. Aby oddać w nich głos, należało do 29 listopada dopisać się do listy wyborców.


Wrocławski Kongres Kultury miał się odbyć w marcu, ale przez pandemię został przesunięty na przełom listopada i grudnia oraz przeniesiony do sieci. Na program złożyło się dziewięć telekonferencji, panele dyskusyjne oraz wykład publicysty i pisarza Edwina Bendyka.


Ważną częścią Kongresu były pierwsze wybory do Wrocławskiej Rady Kultury. Ma ona liczyć osiem osób i będzie wspierać prezydenta Wrocławia w zakresie realizacji polityki kulturalnej miasta. Zgłosiły się do niej 52 osoby, internetowe wybory odbyły się w piątek, 4 grudnia. Tego dnia wieczorem poznaliśmy też wyniki głosowania wrocławian.


Wrocławska Rada Kultury - kto w niej zasiądzie?


* Izabela Duchnowska (1324 głosy) - przez 10 lat pracowała w Wydziale Kultury Urzędu Miejskiego, od ponad 30 lat organizuje wydarzenia kulturalne. Szefowała festiwalom Musica Polonica Nova i Musica Electronica Nova, była sekretarzem Międzynarodowego Festiwalu World Music Days 2014. Obecnie działa głównie w obszarze sztuki współczesnej, prowadzi prywatną instytucję kultury i Pchli Targ Nadodrze, działa na rzecz lokalnej społeczności.


* Magdalena Piekarska (959 głosów) - od 1998 roku zarówno na łamach lokalnych, jak i ogólnopolskich mediów relacjonuje i recenzuje wrocławskie i dolnośląskie życie kulturalne. Poddaje krytyce zarówno premiery filmów, książek, spektakli, edycje festiwali, jak i decyzje wrocławskich urzędników w ważnych dla miasta sprawach


* Marek Gluziński (865 głosów) - wydawca muzyczny, organizator koncertów, manager kultury mający na koncie realizację projektów, m.in. w ramach Strefy Kultury Wrocław i Biura ESK. Koordynator działań infopunktu Barbara, producent ostatnich 3 edycji festiwalu WROsound, kurator z dziedziny tańca i performance'u, koordynator rezydencji artystycznych w ramach AiR Wro, performer i dramaturg w laboratorium teatru fizycznego Studio Matejka.


* Tomasz Jakub Sysło (865 głosów) - artysta plastyk, grafik, malarz, ma na koncie kilkanaście wystaw w kraju i poza granicami. Zrealizował kilkanaście murali, influencer, społecznik, specjalista od mediów społecznościowych.


* Paweł Jarodzki - artysta, profesor ASP, kurator (przez około 15 lat był głównym kuratorem BWA), autor artykułów o sztuce, autor i współautor kilku książek. W trakcie studiów, na początku lat 80., założył z przyjaciółmi kultową grupę Luxus.


* Katarzyna Majewska (757 głosów) - przez kilkanaście lat z profesorem Stanisławem Beresiem redagowała "Telewizyjne Wiadomości Literackie". Wywiady, teksty o kinie i recenzje publikowała w czasopismach i na portalach poświęconych kulturze. Drugi reżyser przy filmach Przemysława Wojcieszka, zajmowała się produkcją filmową, ma na koncie realizację teledysków i filmów fabularnych. Przez 10 lat pracowała w Teatrze Polskim jako producentka przedstawień, scenarzystka "M jak miłość”. Współtworzy Teatr Polski w podziemiu


* Agnieszka Franków-Żelazny (683 głosy) - dyrygent, chórmistrz, pedagog. W roku 2000 założyła Chór Medici Cantantes Uniwersytetu Medycznego, od 2006 roku jest dyrektorem artystycznym Chóru NFM. W 2013 roku była opiekunem artystycznym Chóru Polskiego Radia. Jest pomysłodawczynią i dyrektorem artystycznym Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego, w latach 2013-2016 pełniła funkcję kuratora muzycznego ESK Wrocław 2016. W dorobku ma 16 nagranych płyt oraz ponad 70 nagród indywidualnych i zespołowych


* Tomasz Sikora (674 głosy) - muzyk, filozof, realizator dźwięku, producent, wydawca, animator kultury i promotor. Praktyk współpracy kulturalnej ze Wschodem, pomysłodawca i twórca festiwalu WROCloveUKRAINA, fundator i prezes Fundacji Działalności Artystycznej „Hermetyczny Garaż”. Współpracuje z zespołem Karbido, Jurijem Andruchowyczem, grupami DakhaBrakha i VJ Grupa Cube. Zajmował się produkcją filmu „Stolik” Karbido. Autor dźwięku do filmów fabularnych, animowanych i dokumentalnych.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji