Artykuły

Gdańsk. "Get Inspired" - filmowy projekt Eweliny Marciniak

W październiku ruszyła nowoczesna, wirtualna przestrzeń edukacyjna ArtHub, która umożliwia prezentowanie w jednym miejscu filmów, masterclassów, wydarzeń festiwalowych i innych ciekawych inicjatyw kulturalnych. Działalność ArtHubu rozpoczął nowy cykl filmów dokumentalnych "Get Inspired", wyreżyserowanych przez Ewelinę Marciniak. Cztery filmy prezentujące osiem dziedzin sztuki, cztery dni zdjęciowe realizowane w czterech lokacjach, ośmiu artystów i 15 członków ekipy filmowej - tyle było trzeba, aby stworzyć opowieści, które mają inspirować innych do aktywności artystycznej. Część filmów można już obejrzeć online.

Cykl "Get Inspired" to filmowe opowiadania toczone przez artystów o innych artystach i ich sztuce. Pokazują one wzajemne przenikanie się sztuk, ich oddziaływanie na siebie - w projekcie spotykają się sztuki wizualne, film i teatr - a także odsłaniają kulisy procesu twórczego i wieloaspektowości pracy artysty. To też nietypowe i intrygujące narzędzie edukacyjne, które ma inspirować do aktywności twórczej, samorozwoju i autokreacji.

Filmy zwracają uwagę zarówno pięknym obrazem, ciekawą narracją, jak i kolaboratywnym modelem pracy twórczej. Poruszane kwestie zamknięte zostały w estetycznych obrazach wyreżyserowanych przez Ewelinę Marciniak, wielokrotnie nagradzaną, etatową reżyserkę Teatru Wybrzeże. Za montaż odpowiada Przemysław Chojnacki - twórca dokumentów, teledysków i produkcji filmowych, a całość dopełniają animacje autorstwa Bartosza Wójcickiego z Pushka Studio oraz muzyka Olo Walickiego. Z połączenia filmowej dynamiki i teatralnej estetyki, elementów animacji komputerowej oraz nowoczesnej muzyki powstały filmy o szczególnym charakterze i wydźwięku, atrakcyjne i inspirujące.

- Bycie artystą to szansa na ekspresję siebie i swoich poglądów na temat otaczającego świata. Celem Art Hubu jest pokazanie, jak wyjątkowe może być zajmowanie się sztuką. Na początku swojej teatralnej drogi miałam szansę prowadzić warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Z sentymentem wspominam ten czas oraz energię wspólnego działania i rozwijania się. Naszą wspólną pracę nad projektem postrzegam jako właśnie taką możliwość do inspirowania innych i czerpania nowych zaskakujących doświadczeń z bardzo różnych obszarów sztuki - powiedziała nam Ewelina Marciniak.

Każdy z filmów to opowieść o dwóch dziedzinach sztuki, znajdujących swoje odzwierciedlenia w bohaterach. W filmach wystąpili artyści reprezentujący różne dziedziny sztuki: Magda Hueckel (fotografia), Tomasz Śliwiński (film), Natalia Mleczak (scenografia, kostiumografia), Julia Wyszyńska (teatr), Dominika Knapik (taniec), Mat Kwiatkowski (muzyka) oraz Dorota Kołodziejczyk i Bartosz Wójcicki (sztuki wizualne i architektura).Na platformie dostępne są już dwa filmy z cyklu "Get Inspired". W pierwszym - "Na scenie. Tworzenie postaci i przestrzeni widzenia"  spotykają się dwie barwne, charyzmatyczne i kreatywne kobiety: aktorka Julia Wyszyńska i scenografka Natalia Mleczak, które opowiadają o pasji, wyzwaniach i pięknie swojego zawodu. Ich światy spotykają się i przenikają w codziennej pracy. Drugi odcinek - "W przestrzeni. Projektowanie iluzji" opowiada o dwóch światach - modernistycznej architekturze i sztukach wizualnych - których połączenie przynosi zjawiskowy efekt. Pushka Studio pokazuje, że wyobraźnia nie zna granic, a sztuka to najlepsza forma zabawy.

Wkrótce premierę będą miały dwa następne odcinki: łączący świat filmu i fotografii "W obrazie. Jej zatrzymanie i jego opowiadanie", w którym Magda Hueckel i Tomasz Śliwiński opowiadają o tym, jak codzienne życie kreuje ich artystyczną drogę oraz "W politechnice. O tworzeniu ruchu w muzyce", gdzie w podróż w głąb dwóch wzajemnie wynikających z siebie żywiołów - tańca i muzyki - zabiorą widza Dominika Knapik (autorka choreografii do m.in. obsypanych nagrodami "Amatorek" Teatru Wybrzeże) i wiolonczelista Mat Kwiatkowski.

Reżyserka Ewelina Marciniak do realizacji filmów wybrała bardzo ciekawe, inspirujące i różnorodne lokacje. Filmy zostały nagrane w klasycznym wnętrzu Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej, modernistycznej przestrzeni Muzeum Żydów Polskich Polin, nowoczesnym studiu fotograficznym i nad urokliwym brzegiem rzeki Świder. Każde z tych miejsc nadało opowieściom inną perspektywę, ukazało różne walory architektoniczne i artystyczne.


Jak zaznaczają inicjatorzy powstania platformy - Maja i Mat Kwiatkowscy - "kontakt z wybitnymi osobowościami, kompetentnymi specjalistami w swojej dziedzinie, pełnymi pasji i kreatywności, jest nieodzownym elementem rozbudzania w człowieku chęci rozwoju, odkrycia w sobie twórczego potencjału. Takie spotkanie, nawet poprzez szklany ekran, jest bodźcem do działania, inspiracją i początkiem wielkich pasji".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji