Artykuły

Zniekształcanie oswojonych przestrzeni miasta


Prezentowany w ramach Spotkań Teatralnych Bliscy Nieznajomi projekt pt. Ten spacer, autorstwa grupy artystycznej Pic Pic, powstał we współpracy z Ukrainkami, które doświadczyły lub wciąż doświadczają trudnych sytuacji życiowych. Kto nie zdążył wziąć udziału w wydarzeniu, już za kilka dni będzie mógł nadrobić tę zaległość - oglądając film Magdaleny Mosiewicz pt. Bliskie nieznajome, który jest rejestracją przebiegu performansu.

Kończy się tegoroczna (już trzynasta!) edycja Spotkań Teatralnych Bliscy Nieznajomi organizowana przez Teatr Polski. Projekt od lat tworzy miejsce dla artystycznej konfrontacji Polek i Polaków z Ukrainkami i Ukraińcami, mieszkającymi na terenie naszego kraju. W tym roku, siłą rzeczy, wydarzenie przeniosło się do sieci, przez co przestrzeń spotkań poszerzyła się znacząco o kolejne punkty wspólne. Rozciągnął się też nieco czas samego wydarzenia. Większość projektów artystycznych została zaprezentowana publiczności w październiku, lecz jeden z nich powstawał w trakcie festiwalu, ponieważ bazował na przebiegu jednego z performansów wystawianych w ramach Bliskich nieznajomych. Mowa o filmie Magdaleny Mosiewicz pt. Bliskie nieznajome, który jest rejestracją projektu o nazwie Ten spacer.

Od 24-27.10 na terenie Poznania organizatorzy performansu wytyczyli szlak spaceru, w którym wzięli udział zainteresowani wydarzeniem uczestnicy i uczestniczki. Publiczność podążała za twórcami po różnych zakątkach Poznania, jednocześnie słuchając przez słuchawki historii recytowanej przez narratora. Inspiracją, a jednocześnie legendą objaśniającą poszczególne punkty na mapie performansu, były historie Ali Uwarow, Olgi Strizhiniovej i innych mieszanek Poznania. Kwestie praw kobiet od początku pracy nad projektem stanowiły punkt wyjścia dla badań podjętych przez organizatorów tego wydarzenia. Wnioski z nich wyciągnięte poddano artystycznemu przetworzeniu przez grupę Pic Pic, w której skład wchodzą Dmytro Levytskyi oraz Piotr Armianovski. Efekt ich twórczej pracy przybrał formę spaceru, zaprojektowanego jako doświadczenia performatywne, które docelowo miało zniekształcić zdefiniowaną perspektywę przestrzegania miasta przez uczestników i uczestniczki projektu. Z założenia twórców - wrażenia doznawane przez publiczność miały wpłynąć na odbiór poszczególnych punktów wspólnego szlaku, nadając im nowych znaczeń i skojarzeń.

W trakcie trwania performansu, Magdalena Mosiewicz, za pośrednictwem kamery, czujnie obserwowała przebieg wydarzenia. Przygotowany przez nią film jest zatem rejestracją procesu pracy nad spacerem performatywnym i jednocześnie komentarzem do sytuacji kobiet we współczesnej Polsce. Nosi tytuł - już po nagraniu - Bliskie nieznajome, zgrabnie nawiązując do nazwy festiwalu, w ramach którego będzie prezentowany.

Reżyserka jest absolwentką Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Jest reżyserką filmów i krótkich form dokumentalnych m.in. Ciągle wierzę (2014) o Ewie Hołuszko i Ustalenia, które zostały ustalone (2016) o teatrze Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego.
***
Bliskie Nieznajome - film dokumentalny Reżyseria: Magdalena Mosiewicz
od 26.11, g. 19
Teatr Polski online
wolny dostęp


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji