Artykuły

Szczecin. Powstaje „Horropera” - słuchowisko dla dzieci

Strachy i potwory, które chcą uratować swój świat, a także dziewczynka z kotem, która im w tym pomaga – to bohaterowie powstającego w Szczecinie słuchowiska dla dzieci. „Horropera” na ma być gotowa do połowy grudnia.


Opowieść autorstwa Ireny Naumowicz i Konrada Pawickiego to historia o mrocznym, ciemnym świecie, w którym Księżyc najczęściej jest w pełni (bo tak lubi), a zamieszkują go postaci uznawane za straszydła czy potwory, ale to one są pozytywnymi bohaterami opowieści, próbującymi uratować swój dom.


- Dzieci są ciekawe strasznych rzeczy – główna bohaterka "Horropery" podpatruje z ukrycia, gdy rodzice oglądają "Noc żywych trupów", po czym krzyczy tak, że alarmuje całą dzielnicę. Strach trzeba zaprezentować dzieciom w taki sposób, żeby nie doznały szoku, a oswoiły go – powiedział PAP aktor i współautor "Horropery" Konrad Pawicki. Jak dodał, proces twórczy był także szukaniem "strachów" we własnej wyobraźni i we własnym dzieciństwie.


"Horropera" zaczęła powstawać osiem lat temu – początek napisany został z myślą o programie radiowym, później, gdy autorzy zaczęli współpracę z kompozytorem muzyki teatralnej Jackiem Wierzchowskim, przekształciła się w tekst sceniczny. Pierwszym sprawdzianem była jego prezentacja na szczecińskim Festiwalu Czytania "Odkrywcy Wyobraźni".


- Złapaliśmy wtedy wiatr w żagle. Okazało się, że tekst jest dla wszystkich dzieci, niezależnie od wieku metrykalnego. A jeżeli jest się dzieckiem – a każdy jest dzieckiem – będzie się bawił na różne sposoby – zapewnił Pawicki.


Dodał, że zamysłem było zarówno przykucie uwagi dzieci akcją, jak i zachęcenie starszych odbiorców do poszukiwania odniesień do literatury i kultury – od Shakespeare’a do Pratchetta.


Główna bohaterka, Miranda i jej kot (wzorowany na kocie autorów) poznają trzech outsiderów: Toperza, Dźwiedzia i Boszczyka. - Wszyscy trzej stracili swoje "nie". Dlaczego – można się tego dowiedzieć czytając lub słuchając. Są z burzowego, ciemnego świata, w którym wszystko jest trochę inaczej niż mogłoby się wydawać – wyjaśnił współautor "Horropery".


Świat z opowieści ulega zagładzie, niszczony przez ludzką cywilizację, której emisariuszem jest przebiegły tropiciel potworów, Pan Błysk, starający się przeszkodzić bohaterom w uratowaniu ich domu.


Wśród postaci drugoplanowych pojawiają się m.in. szekspirowskie Trzy Wiedźmy czy Trupa Trupów – zmarłych aktorów, w których żyją jednak ich największe role.


- Z obsadą trafiliśmy idealnie – począwszy od ról drugoplanowych po głównych bohaterów – powiedział Pawicki. Dodał, że słuchacze będą mogli także zachwycić się muzyką Jacka Wierzchowskiego.


- Zrobił wspaniałe rzeczy, nawiązujące stylistycznie do różnych gatunków – są i elementy muzyki klasycznej, i funku, bluesa, rocka, oczywiście także odniesienia do opery – wyliczał współautor słuchowiska.


Kompozycje Wierzchowskiego wykonali szczecińscy filharmonicy, a także muzycy rockowi. Opracowanie graficzne przygotowali Kaja i Piotr Depta-Kleśta, autorami ilustracji są studentki i studenci Akademii Sztuki oraz wykładowcy, m.in. Leszek Żebrowski. Za realizację dźwięku odpowiada Witold Mickiewicz.


Przedsięwzięcie dofinansował szczeciński Urząd Miasta i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Wydawcą słuchowiska jest Fundacja Kultury West&Art, a współproducentem Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Twórcy zbierają także fundusze na portalu crowdfundingowym.


Książka wraz z płytą ma być dostępna w połowie grudnia.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji