Artykuły

Gdańsk. Premiera monodramu "Beton" Teatru Miniatura online

Teatr Miniatura postanowił się zająć jednym z najbardziej kontrowersyjnych budynków w Gdańsku. 25 listopada odbędzie się premiera sztuki „Beton" na podstawie powieści Moniki Milewskiej „Latawiec z betonu". Spektakl inspirowany jest historią i teraźniejszością falowca na Przymorzu.


„Beton" to fikcja sceniczna o inżynierze, twórcy gdańskiego falowca. Ten orędownik komunizmu, megaloman-donosiciel i oportunista odkrywa zadziwiającą właściwość własnego dzieła: falowiec zakrzywia czas, pozwalając na podróże w przyszłość.



- Tragizm losu inżyniera polega na tym, że niezależnie od wysiłków, które podejmuje, by wpłynąć na kształt przyszłości swojej i świata - nie jest on nigdy w stanie przewidzieć konsekwencji swoich działań, które często, mimo jego dobrych intencji, odnoszą skutek przeciwny do zamierzonego - opowiada reżyser spektaklu Michał Derlatka, dyrektor Miniatury.


- Czy adaptacja jest bardzo odległa od książki Moniki Milewskiej? - pytamy.


- Nie, jest dość bliska tej prozie. Powiem więcej - właściwie stanowi duży skrót książki: sceny nie zostały przepisane czy dopisane, a jedynie wybrane i skrócone oraz ułożone w kolejności, która najbardziej służy naszej dramaturgii. Sam skrót jest potężnym narzędziem adaptacyjnym - pomijając niektóre rozdziały i wątki, adaptator jest w stanie odnajdywać i budować - w silnym oparciu o tekst oryginalny -nowe znaczenia. Kręgosłup historii pozostaje jednak niezmieniony: falowiec zakrzywia czas, a główny bohater próbuje tym czasem manipulować i wpływać na bieg historii i własnego życia.


Czy    taka     forma internetowa dotrze do widza?
- Nasze działania wpisują się w przestrzeń pomiędzy spektaklem teatralnym i teatrem telewizji. Dodatkowo sięgamy do pomysłów rodem z teatru lalek oraz wizualizacji. Myślę, że znajdą się amatorzy tego typu wrażeń: choćby fani teatru, którzy w dobie pandemii poszukują substytutów teatralnych doznań, amatorzy falowców i PRL-u czy ci, których interesują związki między historią, architekturą i relacjami społecznymi.


Premiera odbywa się w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich z pomysłu aktora Wojciecha Stachury, cenionego za liczne role w spektaklach Miniatury, pomysłodawcy Rodziny Papetów, która z powodzeniem występuje w serialu „Papety: z ostatniej chwili".

To kolejne przedsięwzięcie w ramach sceny Laboratorium Formy dla młodzieży i dorosłych
Prób Teatru Miniatura. Jego forma zapewne ulegnie pewnym zmianom i modyfikacjom, sztuka przejdzie kolejną adaptację, tym razem do formy spektaklu teatralnego. Zanim to jednak nastąpi, serdecznie zapraszamy na „Beton" do sieci.


„Beton" jest kolejnym przedsięwzięciem w ramach sceny Laboratorium Formy dla młodzieży i dorosłych. Do artystycznej współpracy zostali zaproszeni specjalista od animacji i nowych technologii wizualnych Sebastian Łukaszuk oraz Michał i Mateusz Sarapata, czyli Sarapata Sound Workers, którzy mają na swoim koncie współpracę z wytwórniami takimi jak Fonobo, Asfalt Records i Kayax.


Premierę spektaklu w środę 25 listopada o 19.00 na Facebooku i 20.30 na YouTubie teatru poprzedzi debata „Falowiec: historia, architektura i relacje społeczne", która odbędzie się we wtorek 24 listopada o 19.00 na Facebooku i 20.30 na YouTubie. Dostęp jest bezpłatny. Podczas debaty uczestnicy analizują historię i teraźniejszość falowca w kontekście trendów architektonicznych i ważnych wydarzeń historycznych, jednocześnie odwołując się do doświadczeń i wspomnień jego mieszkańców.


Wydarzenia są częścią projektu „Falowiec, czyli podróż w historię" dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji