Artykuły

Z Kameralnym na koniec miasta

Teatr Kameralny nie zwalnia tempa i mimo trwającego lockdownu jeszcze w tym miesiącu powróci ze swoimi sztandarowymi cyklami w nowej formule. Zarówno listopadowe „Poczytaj mi", jak i „Detektyw w muzeum" powstają we współpracy z pisarzami dla dzieci i młodzieży.

To właśnie od „Poczytaj mi" Kameralny rozpoczął swoje spotkania z dziećmi, proponując żywy kontakt z teatrem i słowem pisanym. Począwszy od stycznia br., co miesiąc, cykl ten miał różne formy: najpierw w bibliotecznej przestrzeni fragmenty książek czytali dzieciom znani aktorzy. Gdy zaczęła się pandemia w naszym kraju, czyli od marca br., „Poczytaj mi" przeniosło się do internetu, ale nie straciło na jakości: miało formę sztafety online, a nawet musicalu - za każdym razem z gościnnym udziałem znakomitych artystów.

Nowy sezon 2020/2021 Teatr Kameralny również rozpoczął od spotkania z cyklu „Poczytaj
mi", proponując jeszcze inną formułę: performatywne czytanie sztuki Marty Guśniowskiej „Kto się boi pani EŚ"? z muzyką, kostiumami oraz elementami inscenizacji. Tak było we wrześniu na Wyspie Młyńskiej, gdzie zaprezentował się świeżo skompletowany zespół aktorski.

- Kolejne spotkanie, tym razem  ze  sztuką   Szymona Jachimka „Wielka wyprawa na drugi koniec miasta", miało się odbyć w październiku, ale w związku ze wzmożeniem obostrzeń musieliśmy je odwołać, od razu podejmując jednak decyzję  o  zaprezentowaniu tekstu w inny sposób, w postaci słuchowiska - wyjaśnia Anna Mochalska, specjalistka ds. promocji Teatru Kameralnego.

Prace nad słuchowiskiem aktorzy Kameralnego prowadzą wraz z Szymonem Jachimkiem, co dziwić nie powinno. Wszak Jachimek nie tylko pisze sztuki (i piosenki), ale także na scenie występuje. W słuchowisku wystąpi też Kornelia Chmara-Przybylska, która wcieli się w główną bohaterkę, 9-letnią Lenę.

-   Muzykę  skomponował Piotr Salaber, a premierowe odczytanie sztuki planujemy jeszcze w tym miesiącu, 28 listopada, na antenie radiowej - zapowiada Anna Mochalska.

Jak zdradza sam autor sztuki na specjalnie nagranym filmiku, prezentowanym na fanpage'u Teatru Kameralnego, „Wielka wyprawa na drugi koniec miasta" opowiada o podróży autobusem. - Lena ma takie marzenia, żeby samodzielnie pojechać autobusem. Rodzice nie chcą jej na to pozwolić, ale Lena nie ustępuje. Otrzymuje bilet i dokładnie na swoje 9. urodziny jedzie autobusem na drugi koniec miasta - do babci. Dziewczynka ma do nikogo nie odzywać się, ale nie do końca wytrzymuje, bo w autobusie dzieją się ciekawe rzeczy. Jakie? To już usłyszymy w słuchowisku - zachęca Szymon Jachimek, zapewniając, że słuchowisko będzie ciekawe zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

- Jachimek, kilkakrotnie nagradzany za swoje teksty skierowane do dzieci i młodzieży, napisał zabawną sztukę z ważnym przesłaniem: o zaufaniu, odpowiedzialności i o tym, jak małe rzeczy prowadzą do dużych zmian. Przygotowane słuchowisko - ze specjalnym udziałem autora - będzie premierą powstałej w minionym roku sztuki - dodaje Anna Mochalska.

W listopadzie Teatr Kameralny sięga też po swój drugi cykl, „Detektyw w muzeum" - to nowość bieżącego sezonu. Dzieci (5-10 lat) już dwukrotnie - we wrześniu w Muzeum Mydła i Historii Brudu oraz w paździemiku w Wieży Ciśnień Muzeum Wodociągów - miały okazję być detektywami amatorami, którzy pomagają Detektywowi Pozytywce rozwiązywać zagadki w trakcie zwiedzania muzeów połączonego ze spektaklem.

- Już w tym miesiącu wszystkich amatorów zagadek zaprosimy do udziału w zabawie na naszym Facebooku. Detektyw Pozytywka co tydzień będzie miał do rozwiązania tajemniczą sprawę, a ten, komu uda się wpaść na właściwy trop i podać prawidłowe rozwiązanie, otrzyma od nas jedną z książek serii „Detektyw Pozytywka", które ufundowało wydawnictwo „Nasza Księgarnia". Autorem zagadek, podobnie jak scenariuszy wcześniejszego interaktywnego zwiedzania muzeów, niezmiennie pozostaje Grzegorz Kasdepke - dodaje Anna Mochalska.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji