Nagłe zastępstwo
Krzysztof Prus znany w Płocku z mistrzowskiej adaptacji scenicznej "Ślubu" Witolda Gombrowicza, czyli jednego z najlepszych przedstawień ostatnich lat w Teatrze Dramatycznym w Płocku, wstąpił w związek małżeński.
Reżyser na ślubnego świadka i starostę weselnego poprosił Mariusza Pogonowskiego i Piotra Bałę - dwóch płockich aktorów, odtwórców głównych ról w swoim reprezentacyjnym płockim spektaklu. Na ślubie pojawił się też znany scenograf Marek Mikulski, który w płockim teatrze zadbał o oprawę sceniczną tego przedstawienia. Czyż to celowy zabieg a może zbieg okoliczności?
O takich nietypowych rolach aktorów zdecydował przypadek losowy, przez który Krzysztof Prus został w jednej chwili bez świadka i bez starosty weselnego.
- Z Krzysztofem znamy się od wielu lat. Choć propozycja przyszła trzy dni przed ślubem, od razu zgodziliśmy się. Nieważne gdzie mieszka przyjaciel i ile razy w roku się z nim widzimy, ważne że jest - tłumaczą płoccy aktorzy, którzy już wcześniej byli proszeni na uroczystość, ale jako goście.
Przygotowali też dla reżysera i jego małżonki Joanny wyjątkową niespodziankę. Do Kleszczowa pod Gliwice udali się z ogromną, drewnianą skrzynką wypełnioną słomą. Nie było gościa weselnego, którego by ten widok nie zafrapował. Dopiero małżonkowie odkryli tajemnicę. Był to reflektor teatralny, który świetnie będzie pasował do pracowni reżysera w nowo budowanym domu pod Katowicami. Piotr Bała sprezentował też okazjonalny plakat własnego pomysłu do sztuki "Gdyby", którą Krzysztof Prus w Płocku "debiutował".
Choć reżyser pochodzi z Katowic, być może wkrótce znów zawita do Płocka. Ma kilka teatralnych propozycji dla dyrekcji. Publiczność może się spodziewać ciekawego widowiska, choć wiele osób chętnie obejrzałoby ponownie jego wydanie "Ślubu", oczywiście Witolda Gombrowicza.
Na zdjęciu: Mariusz Pogonowski (po prawej) jako Henryk w "Ślubie" w reż. Krzysztofa Prusa.