Artykuły

Warszawa. Najlepsze polskie sztuki współczesne. Spektakl „Mazagan. Miasto” z największą liczbą nagród

26. finał Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Dziesięć nagród głównych i trzy wyróżnienia. Najwięcej nagród otrzymali twórcy spektaklu „Mazagan. Miasto” z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu.

26. finał Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Dziesięć nagród głównych i trzy wyróżnienia.


Do finału tegorocznej edycji zakwalifikowanych było jedenaście spektakli. Jury w składzie: Mariusz Ostrowski (przewodniczący), Szymon Kazimierczak, Marzenna Wiśniewska, Janusz Opryński i Przemysław Pilarski obejrzało dziewięć z nich, a następnie przyznało dziesięć nagród głównych i trzy wyróżnienia.


Najwięcej nagród otrzymali twórcy spektaklu „Mazagan. Miasto” (tekst: Beniamin M. Bukowski) z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Do Judyty Berłowskiej trafiła nagroda za reżyserię, a członkowie zespołu aktorskiego (Anna Magalska, Joanna Rozkosz, Mirosława Sobik, Wojciech Jaworski, Niko Niakas, Grzegorz Wiśniewski) otrzymali wyróżnienie zbiorowe. Sebastianowi Świądrowi przyznana została natomiast nagroda za muzykę.


Nagroda za scenografię do spektaklu „Rutka”na podstawie książkiJoanny Fabickiej w adaptacji i reżyserii Karoliny Maciejaszek z Teatru Lalek „Arlekin” im. Henryka Ryla w Łodzi powędrowała do Mariki Wojciechowskiej.


Jury przyznało aż pięć indywidualnych nagród aktorskich – wszystkie trafiły do aktorów wcielających się w główne role w spektaklu „Inna dusza” na podstawie książki Łukasza Orbitowskiego w adaptacji i w reżyserii Michała Siegoczyńskiego z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Nagrodzeni zostali: Małgorzata Trofimiuk (za rolę Matki), Krzysztof Prałat (za rolę Ojca), Michał Surówka (za rolę Krzysztofa), Damian Kwiatkowski (za rolę Darka) i Igor Kowalunas (za rolę Jędrka).


Jury przyznało także nagrodę specjalną „za konsekwentne wprowadzanie w przestrzeń szkolną teatru o wysokich walorach artystycznych, podejmującego z młodym widzem rozmowę o współczesnym świecie” dla Doroty Kowalkowskiej i Macieja Podstawnego, autorów „Grety i ostatniego wieloryba”, spektaklu z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.


Nagrodę im. Jana Świderskiego, ufundowaną przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich, otrzymał w tym roku Łukasz Bugowski za rolę Edgara, Ziarenka Piasku i Wilka I w spektaklu „Wielkie mi coś”autorstwa i w reżyserii Marty Guśniowskiej z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.


Indywidualne wyróżnienie otrzymała Sara Celler-Jezierska za rolę Marii Magdaleny w spektaklu „Jezus” Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego z Nowego Teatru w Warszawie oraz Piotr Klimek – za muzykę do spektakli „Wielkie mi coś”oraz „Rutka”.


„Nagrody Jury, które przyznaliśmy mają miedzy innymi tę funkcję, aby przypominać nam, że gdzieś w Polsce teatr i jego artyści wznieśli się wysoko ponad przeciętność. Świadomość ta powinna nam wszystkim dawać olbrzymią satysfakcję” – podsumował Mariusz Ostrowski, przewodniczący Jury.


Już po raz szósty swoje nagrody przyznała również Komisja Artystyczna. W tym roku w jej składzie znaleźli się: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Jan Karow, Katarzyna Lemańska, Andrzej Lis, Kamila Łapicka, Michał Mizera i Sabina Zygmanowska. Komisja zdecydowała o przyznaniu dwóch równorzędnych nagród za najlepszy dramat autorom: Arturowi Pałydze za teksty „#chybanieja” i „Czy pan się uważa za artystę” oraz Marcie Guśniowskiej za teksty: „Kto się boi pani Eś”, „Wielkie mi coś” i „Tchórzofretka”. Nagrodę za debiut otrzymał Andrzej Błażewicz, autor tekstu „Polskie rymowanki albo ceremonie”.


W tym roku do Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej zostało zgłoszonych 113 przedstawień. 19 z nich – z powodu ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 – członkowie Komisji Artystycznej nie mieli możliwości obejrzeć i ocenić. Komisja Artystyczna wskazała finałową jedenastkę oraz 48 spektakli, które mogą ubiegać się o prawo do refundacji kosztów produkcji.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji