Artykuły

Łódź. Pokaz filmów Mariusza Wilczyńskiego na 75-lecie Łodzi filmowej

Z okazji 75-lecia Łodzi filmowej i 3. rocznicy włączenia do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO zaplanowano pokaz filmów pochodzącego z Łodzi i związanego z nią artysty Mariusza Wilczyńskiego. Będzie je można obejrzeć w niedzielę o godz. 19 na platformie Moje eKino: www.mojeekino.pl


Pokazane zostaną dwa krótkometrażowe obrazy Wilczyńskiego "Kizi Mizi" i "Niestety" oraz jego pełnometrażowy debiut "Zabij to i wyjedź z tego miasta". Jak podkreślił rzecznik EC1 Łódź – Miasto Kultury Michał Kędzierski, był to jedyny polski tytuł, zaprezentowany na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie - Berlinale 2020, w nowej sekcji Encounters.

"Od tego czasu obraz cieszy się uznaniem na festiwalach filmowych na całym świecie, zdobywając m. in. wyróżnienie jury 44. Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, nagrodę główną w kategorii animacji pełnometrażowej podczas 44. Festiwalu Animacji w Ottawie (OIAF) czy nagrodę Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI na 58. Viennale. Pokazem filmu +Zabij to i wyjedź z tego miasta+ otwarto także niedawno 20. Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu" - zaznaczył.

EC1 Łódź – Miasto Kultury, które od lat wspiera i promuje rodzimych twórców, jest koproducentem obrazu. Dzięki temu projekt Wilczyńskiego otrzymał w 2018 roku dofinansowanie z Łódzkiego Funduszu Filmowego w wysokości 200 tys. złotych.

Bohater "Zabij to i wyjedź z tego miasta", uciekając przed rozpaczą po stracie najbliższych, ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu i wszyscy bliscy wciąż żyją. Przez lata w jego wyobraźni rośnie miasto, do którego wprowadzają się bohaterowie literaccy oraz kreskówkowi idole z dzieciństwa - w świadomości kolejnych pokoleń wiecznie młodzi. Gdy bohater odkrywa, że wieczna młodość nie istnieje - postanawia wrócić do realnego życia.

Na wyróżnienie zasługuje imponująca obsada filmu; postaciom głosu użyczyli m.in. Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Istotnym elementem narracji jest muzyka - utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout.

Z kolei zrealizowana w 2004 roku animacja "Niestety" przedstawia niepokojące sny starszego mężczyzny-anioła oraz jego żony. Skomponowana specjalnie do filmu muzyka Tomasza Stańki domyka tę oniryczną opowieść. Autor poświęcił ją pamięci swoich rodziców.

"Kizi Mizi" zaś opisywana jest jako "historia miłosna o kotku i myszce, film o samotności, zdradzie i zemście". Światowa premiera filmu odbyła się w 2007 roku w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Mariusz Wilczyński (ur. w 1960 roku w Łodzi) to artysta-malarz, performer, reżyser filmów animowanych, teledysków i krótkich form telewizyjnych. Projektuje także scenografię do filmów, sporadycznie pojawiając się w nich jako aktor.

W 1986 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie kształcił się w pracowni malarstwa prof. Stanisława Fijałkowskiego i pracowni drzeworytu prof. Andrzeja Mariana Bartczaka. Na polu animacji jest całkowitym samoukiem: swoją późną przygodę z filmem rozpoczął od małych form użytkowych dla telewizji, a pierwsze filmowe nagrody zdobywał za animowane teledyski. Od 2003 r. uczył malarstwa i rysunku oraz animacji klasycznej w Kunstuniversität w Linzu i ASP w Łodzi. Od 2007 r. wykłada animację w Szkole Filmowej w Łodzi, gdzie w roku 2009 obronił doktorat.

Retrospektywy jego twórczości były prezentowane m.in. w MoMA w Nowym Jorku, Muzeum Narodowym w Brazylii, Tokyo International Forum i Muzeum Narodowym w Warszawie. Jego animacje pokazywane były również w National Gallery w Londynie i w Berlinale Shorts.

Przez cały 2020 rok obchodzona jest 75-lecie Łodzi filmowej. Pierwsze filmowe atelier otwarto w mieście 5 grudnia 1945 r. przy ul. Łąkowej 29; dało ono początek Wytwórni Filmów Fabularnych. Wtedy też ruszyła produkcja "Zakazanych piosenek" w reż. Leonarda Buczkowskiego - pierwszego po wojnie polskiego filmu fabularnego. Kilka lat później działalność rozpoczęła Szkoła Filmowa, gdzie studiowali potem najsłynniejsi przedstawiciele polskiej i światowej kinematografii.

W 2017 Łódź została przyjęta do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasto Filmu.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji