Artykuły

Szczecin. "Horropera" - muzyczna sztuka grozy na płycie

Szczecińscy artyści przygotowują książkę i płytę z niezwykłym słuchowiskiem "Horropera - po tamtej stronie burzy". Materiał został zaprezentowany publiczności na żywo podczas Festiwalu. Koncertową premierę na scenie filharmonii storpedował koronawirus, ale aktorzy i muzycy się nie poddają.


Autorzy „Horropery…” ostrzegają, że to „muzyczna sztuka grozy dla słuchaczy o mocnych nerwach”.


Ale tak naprawdę jest i strasznie, i śmiesznie, i żartobliwie, i refleksyjnie. Dla najmłodszych i dla dorosłych. Opowieść stworzyli Irena Naumowicz i Konrad Pawicki, muzykę skomponował Jacek Wierzchowski, znany twórca muzyki teatralnej, o oprawę graficzną zadbali wykładowcy (Kaja i Piotr Depta-Kleśta) oraz studenci Akademii Sztuki. Na płycie usłyszymy instrumentalistów Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, przy mikrofonach dali popis aktorzy trzech teatrów – Współczesnego, Polskiego i Pleciugi.


Oryginalny materiał tekstowo-muzyczny powstał z myślą o teatralnej scenie, ale został zaprezentowany publiczności w innej formie – słuchowiska na żywo podczas Festiwalu Czytania „Odkrywcy Wyobraźni”. W październiku tego roku planowano uroczystą premierę wersji koncertowej w Filharmonii. Niestety, koronawirus pokrzyżował plany artystów, lecz nie zniechęcił ich do działania. Nagrania odbywały się w Centrum Przemysłów Kreatywnych Akademii Sztuki. Sceny dialogowe są już gotowe. Partie solowe również. Teraz czas na dogranie tła dźwiękowego, efektów i spięcie całości muzyczną klamrą – kompozycjami Wierzchowskiego.


– Połączenie słowa, muzyki i dźwiękowego tła niesamowicie oddziałuje na wyobraźnię. Kto kiedykolwiek zetknął się na przykład z Teatrzykiem Zielone Oko, z pewnością to doceni – mówi Konrad Pawicki. – „Horropera – po tamtej stronie burzy” to przedsięwzięcie zakrojone na szeroką skalę. Warto podkreślić, że zaangażowani są artyści z wielu środowisk. To dowód, że pandemia nie zatrzyma kultury.


Książka i płyta powstają dzięki wsparciu Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego i Urzędu Miasta. Artystów można też wspomóc, dokonując wpłat na platformie Wspieram.to.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji