Artykuły

"Teatr to solidarność". Nowy dyrektor Teatru Polskiego odebrał nominację

Wojciech Faruga odebrał 12 listopada z rąk prezydenta miasta powołanie na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Bydgoską sceną będzie zarządzał przez cztery sezony artystyczne.

Komisja konkursowa 29 września wybrała kandydata na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego. Szefem bydgoskiej sceny został Wojciech Faruga. W czwartek (12 listopada) odebrał powołanie i wziął udział w konferencji prasowej, która z przyczyn epidemicznych odbyła się w formie internetowej.

Wojciech Faruga dyrektorskie obowiązki pełni od początku listopada, a w lutym dołączy do niego dramaturżka Julia Holewińska, która zostanie dyrektorką do spraw programowych. - Listopad jest miesiącem polegającym na składaniu wniosków o dofinansowanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, więc początek mojej dyrekcji zdominowany jest przez tworzenie nowych projektów. W tej chwili mamy ich około 11. Oprócz tego zajmowaliśmy się przeformułowaniem tegorocznego festiwalu Prapremier, bo od dłuższego czasu wszystko wskazywało na to, że będzie musiał odbyć się online - mówił Faruga. - Najważniejszym zadaniem w czasie pandemii będzie działanie i udowodnianie, że teatr jest taką instytucją, która może działać praktycznie w każdych warunkach. Rozpoczęliśmy kilka tygodni temu zakup platformy VOD, która pozwoli dość płynnie przenieść działalność Teatru Polskiego do sieci - dodał.

Nowy dyrektor bydgoskiej sceny zaznaczał, jak ważna w teatrze jest solidarność i co ona oznacza, w przypadku trudnych, pandemicznych warunków.  - Ważnym punktem naszego programu konkursowego była solidarność rozumiana jako solidarność z pracownikami. Wiemy, jak trudny jest to dla nich czas. Zmiana formuły pracy ma bardzo konkretne konsekwencje finansowe dla pracowników. Planujemy ruchy w zespole, natomiast w tej chwili najważniejsze jest to, żeby wszyscy członkowie naszego zespołu mieli pracę - mówił. - Chcemy też, żeby nasz teatr był bardzo solidarny z innymi instytucjami działającymi na terenie Bydgoszczy - dodał.

Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości będziemy mieć okazję powrotu do starszych produkcji Teatru Polskiego w Bydgoszczy w nieco innej formule. - Najpierw chcemy rozpoznać zasoby, które teatr ma. Jest wiele spektakli, które powstały w tym teatrze, a przez intensywne zmiany dyrekcji część tych spektakli została zdjęta z afisza. Chcielibyśmy przy współpracy z Radiem PiK stworzyć z nich słuchowiska. Chcemy też wydać antologię tekstów dramatycznych, które powstały na zamówienie naszego teatru - zdradza Faruga.

Rafał Bruski został zapytany o to, kiedy można spodziewać się zapowiadanego od kilku lat remontu gmachu Teatru Polskiego. Według prezydenta w styczniu 2021 roku powinien zostać ogłoszony przetarg na wykonanie prac budowlanych. – Potwierdzałem to w wydziałach administracji budowlanej i zamówień publicznych. Chciałem, aby tak inwestycja rozpoczęła się wcześniej, aczkolwiek spotkaliśmy trudności natury finansowej i technicznej. Obiekt jest leciwy i wymaga sporych zmian: konieczne będzie podniesienie dachu - powiedział włodarz miasta.

Prezydent zaznaczył, że środki na tę inwestycję zostaną zapisane w przyszłorocznym budżecie miasta. – Ostateczną kwotę poznamy w wyniku przetargu, ale jeżeli w styczniu okazałoby się, że będzie ona za mała, to zostanie zwiększona. Modernizacja budynku przy alejach Mickiewicza będzie dofinansowana ze środków unijnych, ale w związku z ograniczeniami dotyczącymi finansowania inwestycji kulturalnych miasto musiało dostosować zakres do kwoty 5 milionów euro.  Poprzedni plan inwestycji, sporządzony jeszcze przed kadencją dyrektora Gajdzisa, zamykał się w kwocie 50 milionów złotych. Musieliśmy dokonać pewnych zmian. Budynek będzie całkowicie odnowiony w części dla widza – mówił Bruski.

Wojciech Stefaniak "Faruga" jest reżyserem, scenografem i dramaturgiem. Poza pracą w teatrze dramatycznym, skierowaną głównie do dorosłych, zrealizował z młodzieżą szereg interdyscyplinarnych projektów. Przez wiele lat był instruktorem legendarnego Ogniska Teatralnego „U Machulskich”, którego sam jest absolwentem. W 2014 roku był dyrektorem artystycznym Światowego Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Jako reżyser współpracował z wieloma teatrami w Polsce. Tworzył m.in. w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi czy w warszawskim Teatrze Narodowym.

Faruga pracował też w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Stworzył tu m.in. spektakle "Wszyscy święci" czy "Maria Antonina. Ślad królowej".


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji