Artykuły

Płock. Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości tylko online

Czasowe zamknięcie instytucji kultury oznacza, że również Płocka Orkiestra Symfoniczna nie będzie mogła organizować wydarzeń z udziałem publiczności. Koncerty zaplanowane w listopadzie odbędą się w formie bezpośredniej transmisji online.


Podczas najbliższego (11 listopada) usłyszymy przeboje z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego, Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy, Bogusława Meca, Krystyny Prońko czy zespołu Kombii. Wykona je wokalista Jacek Kotlarski z towarzyszeniem zespołu i płockich symfoników pod batutą Jacka Rogali.


Jak informuje portal Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego placówki kultury w tym m.in. teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury będą zamknięte do 29 listopada. - Czasowe zamknięcie od 7 do 29 listopada 2020 r. instytucji kultury, filharmonii, oper, operetek, teatrów, muzeów, kin, domów kultury, bibliotek, galerii sztuki oznacza, że nie będą mogły być w nich organizowane wydarzenia z udziałem publiczności. Nie wyklucza to natomiast prowadzenia - przy uwzględnieniu zasad reżimu sanitarnego, przede wszystkim dystansu społecznego oraz zasłaniania nosa i ust, a także izolacji osób, u których wystąpiło podejrzenie zakażenia - działalności związanej z prowadzeniem prób i przygotowaniem do organizacji wydarzeń artystycznych, pracy zdalnej i udostępniania zbiorów bądź spektakli online. Mogą być również organizowane wydarzenia online bez udziału publiczności - czytamy w oficjalnym komunikacie.


Dla podmiotów działających w obszarze kultury, instytucji,   organizacji  pozarządowych,
przedsiębiorców oraz dla twórców i artystów wykonujących prace na podstawie umów cywilnoprawnych zostanie wprowadzone m.in. świadczenie postojowe oraz zwolnienie ze składek ZUS.

Na płockim koncercie z okazji Narodowego Święta Niepodległości wystąpi Jacek Kotlarski. Jest absolwentem   Akademii   Muzycznej w Katowicach (Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie śpiewu). W latach 2000-2007 był związany z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie, gdzie wziął udział w spektaklach: „Miss Sajgon", „Grease", „Koty", „Taniec Wampirów". Z wielkim powodzeniem zaśpiewał jako solista w projekcie symfonicznym u boku Johna Lorda (Deep Purple). Ma na swoim koncie szereg solowych recitali muzyki filmowej i musicalowej. Jako wokalista sesyjny nagrywał i współpracował z takimi gwiazdami jak: Ryszard Rynkowski, Krzysztof Kiljański, Ewa Bem, Zbigniew Wodecki. Wiosną 2012 roku ukazał się jego pierwszy solowy i autorski album wydany przez Polskie Radio pt. „Nigdy nie jest za późno".


Jacek Kotlarski wystąpi z zespołem w składzie: Piotr Wrombel (fortepian) - kompozytor, aranżer, Zbigniew Wrombel (kontrabas) - instrumentalista, kompozytor, gra na kontrabasie i gitarach
basowych; Krzysztof Szmańda (perkusja) - absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, od wielu lat związany na stałe z zespołem Orkiestry Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie.


Koncert poprowadzi dyrygent Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i Festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki. W styczniu 2012 zainaugurował działalność kieleckich filharmoników w nowej siedzibie, której budową był pochłonięty przez dekadę. Przez kilkanaście lat prowadził działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, a od roku 2016 jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Łodzi.

Jego nagrania kompozycji 3 dla 13 Pawła Mykietyna oraz Concerto a rebours Tadeusza Wieleckiego zwyciężyły na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1995 i 1999), a płyta z nagraniem utworu 3 dla 13 w roku 2009 otrzymała nagrody Fryderyk w dwóch kategoriach: „Album Roku Muzyka Współczesna" oraz „Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej". Z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej nagrał m.in. cykl czterech płyt Album Polski, płytę We Are From Here z muzyką Włodka Pawlika oraz płytę Muzyka na otwarcie z utworami zamówionymi u polskich kompozytorów na pierwszy koncert w nowej siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej.

Koncertował na wielu renomowanych festiwalach i konkursach w Europie, Azji i obu Amerykach. Jacek Rogala jest także kompozytorem muzyki symfonicznej, kameralnej, chóralnej i elektronicznej.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji