Artykuły

Bydgoszcz. Opera Nova: (Za)duszki sceniczne

W tym roku pożegnaliśmy kilkoro Artystów związanych z bydgoską Operą.


Magdalena Krzyńska - sopran, primadonna bydgoskiej Opery, ulubienica publiczności, zjawiskowo wyglądająca na scenie. Bydgoszczy poświęciła swe artystyczne życie i tu zaśpiewała prawie wszystkie główne role w operach, operetkach i musicalach. Zmarła 8 lutego.

Ireneusz Jakubowski - tenor współpracujący w latach 1987-96. Pięknie śpiewał partię Alfreda w operze „Traviata” G. Verdiego, był znakomitym Księciem w Rigoletcie” Verdiego, także Cassiem w operze Otello”. Oklaskiwany gorąco w partii Pinkertona w operze Pucciniego „Madama Butterfly”, podobnie Don Josego w „Carmen” Bizeta.  Świetnie sprawdzał się także w operetkach : w „Wesołej wdówce” F. Lehara, „Krainie uśmiechu” F. Lehara , „Baron cygański”. Śpiewając bez dublera w operach „Rigoletto” i „Otello” podczas tournée bydgoskiej opery w 1989 r.we Włoszech przyczynił się do niewątpliwego sukcesu tych przedstawień. Zmarł 30 marca.

Teresa Kujawa - urodzona w Bydgoszczy tancerka, pedagog, choreograf, reżyser, kopalnia wiedzy w dziedzinie powojennej historii polskiego baletu. Dla bydgoskiej Opery stworzyła choreografie do Carmen" Bizeta (1988)," La vida breve" de Falli (1993). W bieżącym repertuarze Opery Nova oglądać możemy Jej choreografię w "Zemście nietoperza", granej od 25.lat.  Zmarła 28 kwietnia.

Piotr Trella - jeden z najbardziej pamiętanych solistów. Od początku karieru operowej zafascynowany był teatrem muzycznym, w którym łączył aktorstwo ze śpiewem, wcielał się w bohaterów różnych epok.W każdej roli wiarygodny i oklaskiwany przez publiczność. Zmarł 18 października.

Ewa Głowacka - primabalerina, niekwestionowana gwiazda polskiego baletu klasycznego. Tańczyła także w baletach wybitnych współczesnych cgoreografów. Autorytet dla młodszych tancerzy i niezwykle życzliwa osoba. W ostatnich latach współpracowała z Operą Nova jako pedagog gościnny Baletu dzieląc się swym bogatym doświadczeniem. Zmarła 19 października.
Nie sprawdza się powiedzenie, że nie ma ludzi niezastąpionych…Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji