Artykuły

Trójmiasto. Artyści i artystki solidarni z kobietami

Udostępniają do bezpłatnego wydrukowania plakaty, rysunki komentujące aktualną sytuację w kraju, memy, projekcje na ścianach domów i kamienic. Trójmiejscy artyści i artystki odnoszą się swoją sztuką do tego, co dzieje się w Polsce.


Pierwsze grafiki odnoszące się do zeszłotygodniowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał aborcję z powodu wad letalnych płodu za niezgodną z konstytucją, pojawiły się tego samego dnia. I z każdym kolejnym dniem, z każdym kolejnym protestem zaczęło ich przybywać.  
Strajk Kobiet. Bezpłatne plakaty od artystów

Od początku sytuację artystycznie komentuje Marta Frej, której grafiki można zauważyć na transparentach, w oknach, samochodach nie tylko w Trójmieście (artystka od niedawna mieszka w Gdyni), ale również w całym kraju. “Nie macie praw do naszych ciał”, “Wypierdalać!” (pisownia oryginalna), “WyPiSdalać” to tylko niektóre z haseł. 


- Pewnie skrótowość i dosadność memów, a przede wszystkim ich docieralność oraz łatwość rozprzestrzeniania się jest atutem w czasach społecznej mobilizacji - mówiła z rozmowie z trójmiejską “Wyborczą”. - To wielka satysfakcja oglądać swoje prace na protestach. Czuję wtedy, że to, co robię, ma sens, jest potrzebne. Rośnie we mnie nadzieja, że będę aktywną częścią zmiany, której tak bardzo pragnę ja i miliony innych.


Bezpłatnie niektóre ze swoich prac udostępniła Magda Danaj, autorka popularnych Porysunków, ilustratorka i rysowniczka. Cykl bezpłatnych ilustracji w różnych formatach (jako plakat lub “zdjęcie w tle” na Facebooka) przygotował pochodzący z Trójmiasta, a pracujący w Warszawie grafik Jarek Kubicki. W miejscu Gary’ego Coopera, kowboja z plakatu “W samo południe”, znalazły się filmowe bohaterki: Ellen Ripley z “Obcego”, Sarah Connor z “Terminatora”, księżniczka Leia Organa z “Gwiezdnych wojen”, Lara Croft z “Tomb Raider”, Panna Młoda z “Kill Bill” czy Furiosa z “Mad Max: na drodze gniewu”. Grafiki można pobierać za darmo. 


Grafiki na ścianach

Ale artyści i artystki angażują się nie tylko przez bezpłatne udostępnianie plakatów i grafik. Na ścianie sopockiej kamienicy przy ulicy Podjazd od kilku wieczorów można oglądać projekcje grafik przygotowanych przez Jacka Staniszewskiego i Social Propaganda Riot. To wspólne działanie wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych i Noks Collective.


- Od początku protestów działamy w każdy możliwy dla nas sposób, przede wszystkim uczestnicząc w ulicznych protestach, spacerach - mówi Weronika Morawiec, członkini Noks Collective.

Grupa już od kilku miesięcy w przestrzeni miasta wywiesza transparenty na znak solidarności z artystami, z kobietami, z osobami LGBTQ+. - Projekcje są kolejną formą protestu, czymś, co jest bardzo widoczne w mieście. Strajk kobiet wspieramy dzięki współpracy z artystą Jackiem Staniszewskim, który zawsze na gorąco komentuje rzeczywistość swoimi mocnymi pracami. Wczoraj pokazywaliśmy także prace jego studentów z gdańskiej ASP - Social Propaganda Riot. Na Podjeździe w Sopocie działamy od wtorku i będziemy świecić tak długo, jak będzie to potrzebne - deklaruje Morawiec. Grupa ma w planach również działania w Gdyni.


Solidarność z kobietami zadeklarowali także aktorzy i aktorki z Teatru Muzycznego w Gdyni, którzy wyszli na scenę z namalowanymi czarnymi błyskawicami.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji