Artykuły

Warszawa. Wydarzenia kulturalne weekendu

Kiedy Polska protestuje przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającemu zakaz aborcji, proponujemy wydarzenia z pogranicza sztuki i manifestu feministycznego, jak np. spektakl "Diabły" w Teatrze Powszechnym czy słuchowisko w Komunie/Warszawa


„Diabły” w Teatrze Powszechnym

Ten spektakl to mocny głos kobiet w teatrze, rzecz z pogranicza politycznego manifestu, brawurowego feministycznego kabaretu i ostrego aktywistycznego performance’u. „Diabły” w reżyserii Agnieszki Błońskiej ze scenariuszem i dramaturgią Joanny Wichowskiej to nawiązująca do „Matki Joanny od Aniołów” Jarosława Iwaszkiewicza opowieść o katolickiej opresji, prawie kobiety do decydowania o własnym ciele i mówienia o swojej seksualności, a także lekcja edukacji seksualnej w teatrze

We wspaniałej scenografii Roberta Rumasa zmieniającej scenę w wielką waginę, aktorki Karolina Adamczyk, Klara Bielawka, Aleksandra Bożek, Oksana Czerkaszyna, Natalia Łągiewczyk i Maria Robaszkiewicz dają popis zaangażowanego aktorstwa na własnych zasadach i z dużą dawką osobistych wtrętów. Po prostu rządzą na scenie!

Za to wszystko „Diabły” nominowane były do Wdechy, nagrody kulturalnej „Co Jest Grane 24” w kategorii wydarzenie roku 2019.

Magdalena Dubrowska

Czwartek, 29.10.2020, godz. 19, piątek, 30.10.2020, godz. 19, sobota, 31.10.2020, godz.16 i 20. Teatr Powszechny, ul. Zamoyskiego 20. Bilety: 60 zł.
Siostry, zróbmy hałas!

„Let’s Make Noise, Sisters!” to seria politycznie zaangażowanych etiud muzycznych i choreograficznych przygotowana przez mieszkającą od lat w Berlinie polską kompozytorkę i artystkę Zorkę Wollny. Podstawą kompozycji jest kolaż mniej i bardziej znanych kobiecych manifestów oraz różnego rodzaju wspólnotowe rytuały. Cała przestrzeń Komuny/Warszawa w dawnej szkole na Emilii Plater zostanie zamieniona w żywą instalację.


Zwiedzając budynek, klasy, korytarze, salę gimnastyczną, wysłuchać będzie można wykładu i koncertu, teksty manifestów będą śpiewane, recytowane, zmienione w kołysanki lub gniewny pomruk grupy. Publiczność zostanie przeprowadzona przez magiczny siódmy krąg piekła. Wystąpi m.in. Psychedelic Choir (Gosia Gajdemska, Pauline Payen, Karoline Strys, Lylie Rouvière, Leah Buckareff, Ana Kavalis).

Magdalena Dubrowska

„Let’s Make Noise, Sisters!” – premiera w piątek, 30.10.2020, godz. 19, kolejne przedstawienie w sobotę, 31.10.2020, godz. 19, Komuna/Warszawa, ul. Emilii Plater 31.

Marcin Masecki w Basenie

„Jazz z MACV” to cykl koncertów Warszawskiej Opery Kameralnej, podczas których łączą się różne muzyczne tradycje, estetyki, wrażliwości artystów”. Tak brzmi pierwsze zdanie zaproszenia na dwa weekendowe koncerty w Basenie. I trudno o lepszego bohatera, który łączyłby otwartość, talent, wrażliwość i nieustanną ciekawość niż pianista, kompozytor, aranżer Marcin Masecki.


Na scenie Basenu Maseckiemu towarzyszyć będzie orkiestra Musicae Antiquae Collegium Varsoviense – w programie koncertów znajdą się koncert E-dur BWV 1053 Jana Sebastiana Bacha, koncert c-moll Wq 43/4 Carla Philippa Emanuela Bacha oraz koncert C-dur nr 13 K.415 Wolfganga Amadeusza Mozarta. A w kolejny weekend (6 i 7 listopada) z orkiestrą wystąpi pianista Krzysztof Herdzin.  

Koncerty w Basenie odbędą się zgodnie z obostrzeniami, widownia będzie mogła być wypełniona jedynie w 25 procentach, a widzowie będą zobowiązani do zakrywania ust i nosa, dezynfekcji rąk oraz wypełnienia ankiety dotyczącej stanu zdrowia.

Łukasz Kamiński

Jazz z MACV: Marcin Masecki – piątek i sobota, 30 i 31.10.2020. Basen Artystyczny WOK przy ul. Marii Konopnickiej 6. Początek koncertów o godz. 19. Bilety: 100 zł.
Horrory i odloty w Amondo

Amondo, kameralne i studyjne kino w samym centrum Warszawy od początku października raczy fanów filmów przerażających perłami kina z dreszczykiem - tego zabawnego, tego poważnego, popularnego i niszowego. Finał cotygodniowych pokazów już w piątek, a w programie dwa filmy, które dzieli wiele lat i technologia, w jakiej zostały stworzone, ale łączy je niepokój, napięcie i wielka tajemnica zagłady ludzi. Wyświetlone zostaną "To przychodzi po zmroku" z 2017 r. i absolutny klasyk "Noc żywych trupów" z 1968 roku.


Ale to nie koniec atrakcji przygotowanych przez Amondo. W kinie znajduje się specjalna salka z VHSami, gdzie w bardzo kameralnej atmosferze, od 1 do 6 osób można oglądać filmy z kaset (szczegóły na facebooku Amondo). Wśród filmów są oczywiście horrory, w tym polecane przez szefa Amondo, Pawła Tarasiewicza:

    "Dom 1000 trupów", reż. Rob Zombie - to debiut muzyka metalowego Roba Zombie, który jest już ikoną kina grozy. Klasyczny, mocny slasher idealny na Halloween.
    "Critters 2", Mick Garris - dla fanów luźniejszego, momentami śmiesznego kina gatunkowego proponujemy ciekawą, bardziej hardcore'ową alternatywę dla Gremlinów.
    "Blue Velvet", reż. David Lynch - dla tych, którzy szukają bardziej ambitnego kina, klasyk nad klasykami, ze świetną rolą Dennisa Hoppera, który przeniesie cię w jedyny w swoim rodzaju, mroczny i senny świat Davida Lyncha.

To tylko z kilku z kilkudziesięciu filmów, nie tylko horrorów dostępnych w starym sentymentalnym trybie vhsowym.

Łukasz Kamiński

Horrory i odloty - piątek, 30.10.2020. Amondo, ul. Żurawia 20. Pokazy o godz. 18. i godz. 20.

Fleabag w Muranowie

„Najbardziej brawurowy serial łączący paroksyzmy śmiechu i szarpnięcia serca. Mądry, oryginalny, nowoczesny, śmiały, otwarty myślowo. Kurczę, co za talent Phoebe Waller-Bridge!” – pisał o „Fleabag” w magazynie SFP Tomasz Raczek. Inspiracją dla serialu był spektakl napisany i zagrany przez wspomnianą Phoebe Waller-Bridge, brytyjską aktorkę, pisarkę, producentkę, według magazynu „Time” jednej ze stu najbardziej wpływowych osób na świecie w 2020 roku. Samo „Fleabag” zostało wyróżnione dziesiątkami nagród, w tym Emmy, Złotymi Globami. Krytyków zachwycił pomysł na spektakl i serial, na połączenie wybuchowe łez ze śmiechem, goryczy z uniesieniem.


„Fleabag to chodząca katastrofa. Nieudany związek, nieudane flirty, nieudane relacje rodzinne, nieudany biznes. Tylko seks jej się udaje. I w parach, i solo. Uprawia go więc coraz więcej, próbując zagłuszyć rozpacz, którą w sobie nosi” – pisał w „Wyborczej” Radosław Czyż. Teraz w ramach cyklu National Theatre Live spektakl będzie można obejrzeć w kinie.

Łukasz Kamiński

Pokaz „Fleabag” – piątek, 30.10.2020. Kino Muranów, ul. Andersa 5. Godz. 18. Bilety: 35 zł.
„Równorodność”. Wystawa Tomasza Armady

Tomasz Armada to jedno z najciekawszych, a na pewno najbardziej niepokorne i przekorne zjawisko polskiej mody. We wtorek w Państwowym Muzeum Etnograficznym projektant przedstawi prace składające się na wystawę „Równorodność”. Temat przewodni to konflikty współistniejące w społeczeństwie polskim: milenialsi versus boomerzy, inteligencja versus beneficjenci 500+, lewacy kontra prawicowcy itp. itd. Inspiracją są też napięcia pomiędzy kulturą wysoką i niską, miejską i ludową – ich przemiany oraz powracanie pewnych motywów. W muzeum zobaczymy 13 figur, „typów” – jak w dawnych podręcznikach etnografii. To nie żywe osoby, ale „awatary”. Zlepione z medialnych wizerunków wytworzonych przez tabloidy, inteligenckie tygodniki, liberalne dzienniki i populistyczne brukowce. Autorem tych figur jest rzecz jasna Tomasz Armada, a współkuratorką wystawy – publicystka i pisarka Agata Pyzik. Powstała „typologia” odwołuje się do tradycji polskiej literatury, gdzie żartobliwie przedstawiano rozmaite typy ludzkie, a jedną z inspiracji jest też ikonografia cyklu „Tańce polskie” Zofii Stryjeńskiej.  

Magdalena Dubrowska

„Równorodność. Kolekcja Tomasza Armady” – od wtorku, 3.11.2020, godz. 10, Państwowe Muzeum Etnograficzne, ul. Kredytowa 1. Bilety: 14 zł.
Retrodreszcze w Iluzjonie

Nadchodzą Frankenstein, Dracula czy Mumia – bohaterowie pierwszych filmów grozy z początków epoki kina dźwiękowego. Te najwcześniejsze dreszczowce będzie można oglądać w nowym listopadowym cyklu kina Iluzjon pod hasłem „Retrodreszcze”. Zobaczymy filmy będące najsłynniejszymi przedstawicielami gatunku z wytwórni Universal, które utrwaliły w kulturze masowej postaci wspomnianych wcześniej potworów i ich odtwórców, takich jak Bela Lugosi (Dracula) czy Boris Karloff (Frankenstein, Mumia).


W cyklu odbędą się też pokazy innych horrorów z kanonu, takich jak np. „Dr. Jekyll i mr. Hyde” (reż. Rouben Mamoulian, 1931), „Wampir” (reż. Karl Dreyer, 1931) czy „Dziwolągi” (reż. Tod Browning, 1932). Przegląd rozpocznie się w środę, 4.11.2020 o godz. 20 pokazem „Dr. Jekylla i mr. Hyde'a”.

Magdalena Dubrowska

Retrodreszcze w Iluzjonie – od środy 4.11.2020, godz. 20, kino Iluzjon, ul. Narbutta 50A. Bilety: 14 zł.
W Big Booku o minimalizmie

O świadomym kupowaniu, a raczej niekupowaniu, opowiedzą influencerki, które praktykują i propagują minimalistyczny styl życia i dbanie o planetę. W rozmowie pod hasłem: "Nowa etyka minimalizmu" w Big Book Cafe wezmą udział Katarzyna Kędzierska i Areta Szpura. Ta pierwsza to autorka książki "Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce", poradnika, jak żyć bardziej świadomie, rezygnując z kolejnych przedmiotów czy kosmetyków, gromadzenia rzeczy, kupowania „w nagrodę ”, co tak naprawdę wcale nie uszczęśliwia. Ta druga to założycielka odnoszącej sukcesy modowej marki, której ubrania nosili m.in. Rihanna, Miley Cyrus czy Justin Bieber, a która dwa lata temu całkowicie zmieniła kierunek swoich działań. Wiedząc, jak bardzo przemysł tekstylny wpływa na produkcję odpadów na świecie, porzuciła dotychczasową działalność i skupiła się na poszukiwaniu sposobów na ratowanie planety.


Z gościniami rozmawiać będzie Łukasz Kamiński, nasz redakcyjny kolega, weganin bez samochodu. W spotkaniu na żywo może wziąć udział 25 osób, ale będzie też transmisja on-line na Facebookowym kanale Big Book Cafe.

Magdalena Dubrowska

"Nowa etyka minimalizmu" - środa, 4.11.2020, godz. 19, Big Book Cafe, ul. Dąbrowskiego 81. Wstęp wolny.

Halloween improwizowany

W tym roku nie będzie balów przebierańców ani zbierania cukierków od sąsiadów. W tym roku Halloween upłynie pod znakiem ulicznych pro-testów i pandemii. Ale będzie też można wziąć udział w tematycznych imprezach online.


Np. w Rakiecie – nowym klubie, który w wakacje otworzyła ekipa Klubu Komediowego. W sobotę odbędzie się improwizowany spektakl z okazji Halloween pt. „Cukierek albo psikus” transmitowany na żywo w internecie. Przebierane imprezy, zombie, krwawa Mary, koszmar w Mordorze – wszystko może stać się tematem przewodnim dla improwizujących komików. Inspiracji dostarczać będzie na żywo publiczność. Liczba miejsc jest bardzo ograniczona, ale cała impreza będzie dostępna online. Wystarczy wykupić dostęp w Facebookowym wydarzeniu Klubu Komediowego.

Magdalena Dubrowska

Cukierek albo psikus” – sobota, 31.102020, godz. 18, Rakieta Klub, Nowy Świat 4a. Bilety: 35 zł. Dostęp online: 15,50 zł


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji