Artykuły

Lublin. Artyści niepełnosprawni o Isadorze Duncan

Niepełnosprawni artyści z Warsztatów Terapii Zajęciowej przygotowali spektakl "Isadora. Opowieść o kobiecie" [na zdjęciu]. Niecodzienna premiera odbyła się 25 września w Teatrze im. Osterwy. Scenariusz tego zadziwiającego spektaklu oparty został na autentycznych faktach z życia wielkiej tancerki amerykańskiej Isadory Duncan.

Isadora miała duszę artystycznej rewolucjonistki. Kochała taniec wyzwolony z konwencji i konwenansów, zdobyła dla tej idei wierne grono uczennic i wyznawców. Równie niekonwencjonalna była w miłości do mężczyzn. Oszałamiające międzynarodowe sukcesy przeplatały się w jej biografii z osobistymi tragediami. Straciła w wypadku dwójkę dzieci, sama zginęła uduszona szalem zaplątanym w koła samochodu. Dramatyczne były okoliczności śmierci jej ukochanego - rosyjskiego poety Sergiusza Jesienina.

Ten naznaczony przez muzy i ślepe fatum los grupa niepełnosprawnych kobiet i mężczyzn skupionych w Warsztatach Terapii Zajęciowej Teatroterapia opowiada współcześnie własnym językiem, próbując odkryć sedno tajemnicy życia, miłości, twórczej pasji.

Ilustrują spektakl fragmenty muzyki Chopina, Beethovena, Schuberta, Wagnera, Straussa, Liszta, Bacha... Wykorzystane tu też zostały obrazy Botticellego i Corregia oraz rysunki Gordona Craiga - ilustratora i kronikarza sztuki Isadory, a także autentyczne fotografie z epoki oraz fragmenty filmu pt. "Isadora Duncan", który powstał w oparciu o autobiografię tancerki pt. "Moje życie".

Inscenizacja i reżyseria spektaklu jest dziełem Marii Pietruszy-Budzyńskiej, łączącej pracę pedagoga specjalnego z działalnością artystyczną. Przed jedenastu laty utworzyła pierwszy w Polsce teatr ludzi niepełnosprawnych umysłowo, powołany do istnienia jako Warsztaty Terapii Zajęciowej, przynależny organizacyjnie do Teatru im. J. Osterwy w Lublinie. Jest pionierem terapii przez teatr, pomysłodawczynią i reżyserem spektakli, które tworzy dla swoich aktorów, biorąc pod uwagę ich specyficzne możliwości, umiejętności i percepcję sceny. W przygotowaniu "Isadory" brali też udział: konsultant choreograf Jacek Tomasik oraz Małgorzata Lipczyńska, Jan Pogonowski, Jacek Kasprzak, Zespół Ence-Pence UMCS, Zofia Radomska, Jolanta Grabowska. MG

PASJA NAGRODZONA

Aktorzy Teatroterapii, chociaż niepełnosprawni, tworzą profesjonalne sztuki i odnoszą sukcesy na uznanych w Polsce prestiżowych festiwalach i konkursach. Najważniejsze z nich to: wyróżnienie na Ogólnopolskim Amatorskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej - Zamość (1998); wyróżnienie dla filmu dokumentalnego o WTZ Teatroterapia pt. "Labirynt" w reż. Magdaleny Piekorz - Międzynarodowy Festiwal Filmowy - Kazimierz n. Wisłą (2000); Grand Prix za spektakl "Labirynt" na V Ogólnopolskich Prezentacjach Scen Plastycznych - Bydgoszcz (2000). W WTZ Teatroterapia uczestniczy codziennie 20 osób w wieku 20-36 lat. Pracują z nimi terapeuci, a są nimi aktorzy, instruktorzy teatralni i taneczni, pedagodzy, muzycy, plastycy oraz specjaliści innych dyscyplin. Na drodze swych twórczych poszukiwań wykorzystują metodę dramy, ułatwiającą dotarcie do symbolicznej warstwy opracowanych tekstów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji