Artykuły

Internet. TEATR W PACZCE czyli Wirtualny Mikorofestiwal Teatrów Domowych

Mikrofestiwal Teatrów Domowych to pierwszy na świecie (wirtualny i bezpieczny) przegląd amatorskich spektakli teatralnych wyreżyserowanych i zagranych przez szczecińskie rodziny i przyjaciół w ich własnych domach.

TEATR W PACZCE - Mikrofestiwal Teatrów Domowych to pierwszy na świecie (wirtualny i bezpieczny) przegląd amatorskich spektakli teatralnych wyreżyserowanych i zagranych przez szczecińskie rodziny i przyjaciół w ich własnych domach. Na dywanach, wykładzinach, kaflach, panelach lub parkietach.


Wśród realizatorów projektu uznani twórcy – reżyser teatralny Marcin Liber, rozchwytywana kostiumografka Hanka Podraza, aktorka i performerka Agata Elsner, dramatopisarka Marta Jagniewska oraz znani szczecińscy animatorzy Maria Sztark i Łukasz Kowalski.


Wydarzeniem finałowym będzie wirtualny festiwal - videoprezentacje premier domowych 
(5 oraz 6 grudnia 2020). Trwa nabór uczestników – pozostały jeszcze wolne miejsca. Czas na zgłoszenia mija z końcem października 2020 roku. 


To przedsięwzięcie artystyczno-animacyjne zaprojektowane z myślą o stworzeniu warunków do czynnego uczestnictwa w kulturze w sytuacji kryzysu epidemicznego i ograniczenia działalności instytucji kultury w całym kraju. Festiwalowe przedstawienia powstaną w przestrzeniach bezpiecznych – w domach uczestników. 



Podstawą pracy będzie PACZKA Z TEATREM czyli zestaw typu "zrób to sam" w postaci kartonowego pudełka zawierający wszystko, co potrzebne do produkcji przedstawienia: tekst dramatyczny „Kolumna Zygmunta”, zeszyty ze wskazówkami reżyserskimi, propozycje projektów scenograficznych i kostiumograficznych oraz inne twórcze niespodzianki. 


Zadaniem uczestników będzie stworzenie na ich podstawie kreatywnego spektaklu. Regulamin projektu dopuszcza wszelkie modyfikacje merytoryczne i formalne. Twórcy projektu będą 
w nieustanym kontakcie z uczestnikami, służyć będą wszelką pomocą przy pracy nad przedstawieniami. Wszystkie wyprodukowane w ramach Festiwalu spektakle domowe zostaną zarejestrowane filmowo i fotograficznie. Najlepsze produkcje staną do Konkursu w finałowym dniu festiwalu - wydarzenia online, podczas którego opublikowane zostaną video-premiery oraz ogłoszeni zwycięzcy. 


Po zakończeniu projektu PACZKI Z TEATREM zostaną nieodpłatnie udostępnione publicznie. Materiały będą zarówno unikalnym narzędziem do stworzenia mikrospektaklu domowego możliwego do samodzielnego zainscenizowania przez każdego odbiorcę, jak i multigatunkowy dokument socjologiczno-kulturalny ze wspólnej sytuacji rzeczywistości opanowanej przez kryzys epidemiczny we wszechstronnym ujęciu zróżnicowanych grup szczecinian. 


Do udziału w Festiwalu twórcy projektu zapraszają rodziny, przyjaciół, miłośników teatru bez żadnych ograniczeń wiekowych, formalne i nieformalne grupy twórcze. Zgłoszenia należy nadsyłać pocztą elektroniczną na adres: teatrwpaczce@gmail.com


Organizator wydarzenia: Dom Kultury Słowianin


Koncepcja i animacja projektu: Maria Sztark, Agata Grzybowska, Łukasz Kowalski 


Partner przedsięwzięcia: KONTRAPUNKT - Przegląd Teatrów Małych Form


Konsultacje merytoryczne i mecenat twórczy: Inga Kurek-Baranowska, Marek Sztark 


Paczka Z Teatrem:


- Dramat „Kolumna Zygmunta”: Agata Elsner, Marta Jagniewska 


- wskazówki reżyserskie: Marcin Liber 


- materiały scenograficzne: Hanka Podraza


- materiały animacyjne: Maria Sztark, Łukasz Kowalski


Przedsięwzięcie dofinansowane w ramach programu dotacyjnego Kultura-Interwencje. Operatorem programu, finansowanego ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest Narodowe Centrum Kultury.


MARTA JAGNIEWSKA - dziennikarka, scenarzystka, dramatopisarka, script doctor. Absolwentka Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka oraz kursu kreatywnego pisania na PAN. Rezydentka CK Zamek, autorka koncepcji i scenariusza spektaklu „Historie kuchenne”, współautorka spektaklu „Import/Export” Michała Stankiewicza i „Plateau” Macieja Kuźmińskiego. Autorka i kuratorka interdyscyplinarnych projektów o charakterze artystyczno-edukacyjnym (CSW w Warszawie, Zachęta, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Ośrodek “Brama Grodzka Teatr NN” w Lublinie, BWA w Nowym Sączu i BWA we Wrocławiu). Współpracuje z wieloma czasopismami, w których publikuje recenzje filmowe i teatralne, artykuły o architekturze, designie, teatrze i podróżach (“Notatnik Teatralny”, “Culture.pl”, “Czas Kultury”, “FUTU Papier”, “Girl’s Room”). Laureatka konkursów, m.in: dramatopisarskiego “Metafory Rzeczywistości” oraz filmowego na scenariusz filmu o Warszawie “Krótkie filmy na Marszałkowskiej”. Wielokrotna stypendystka MKiDN oraz Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.


AGATA ELSNER - aktorka, performerka, scenarzystka. Absolwentka Lee Strasberg Theatre&Film Institute w Nowym Jorku oraz Laboratorium Meisnera w Warszawie. Od lat związana z poznańskim środowiskiem teatrów alternatywnych (Teatr Ósmego Dnia, Teatr Biuro Podróży, Grupa Circus Ferus). Wielokrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu Młoda Polska 2012, laureatka konkursu "Ciąg dalszy nastąpi" za scenariusz "Śmierć Teatru", projektu "Poznań Libre" w miasteczku Camaguey na Kubie, konkursu 48 Hours Film Project Festival 2013. Rezydentka w CK Zamek (2016), w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej (2017), w Scenie Roboczej w Poznaniu (2018). Obecnie realizuje słuchowisko "O Nudzie" w ramach programu "Kultura w sieci", spektakl kryminalny "Zło" na podstawie powieści L.Tyrmanda oraz nagrywa audiobooki dla dzieci i dorosłych.


MARCIN LIBER - reżyser, dramaturg, aktor, scenograf. Swoją przygodę z teatrem rozpoczął jako aktor związany z poznańskimi teatrami alternatywnymi. Jako reżyser współpracował z najważniejszymi teatrami w całej Polsce, m.in z Teatrem Dramatycznym i Powszechnym w Warszawie, Teatrem Nowym w Poznaniu i Łodzi, Teatrem Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, Narodowym Starym Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Krakowie, Teatrem Polskim we Wrocławiu czy Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. W Teatrze Współczesnym w Szczecinie zrealizował spektakle „ID” (2008), „Utwór o Matce i Ojczyźnie” (2010), „Makbet” (2011) oraz „Jak umierają słonie” (2015). Laureat wielu ważnych w środowisku teatralnym nagród. Za zrealizowany w Szczecinie spektakl „ID” został Uhonorowany nagrodą XII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”, tzw. „woreczkiem” Jerzego Juka-Kowarskiego i Janusza Głowackiego. Spektakl „Utwór o Matce i Ojczyźnie” otrzymał w 2010 roku nagrodę za realizację tekstu poetyckiego na IX Festiwalu Prapremier, Bursztynowy Pierścień dla najlepszego spektaklu oraz – w 2011 roku – Nagrodę Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej podczas Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT. Za a przedstawienie „III Furie” Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy otrzymał m.in. nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego, laureat Złotej Maski dla najlepszego przedstawienia sezonu 2012/2013 za spektakl „Antygona” Teatru Nowego w Łodzi, Nagrody Głównej dla spektaklu oraz nagrody za reżyserię przedstawienia „Na Boga!” Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu na XIII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”.


HANKA PODRAZA - kostiumografka, projektantka mody, stylistka. Pracuje przy teledyskach, etiudach filmowych i kampaniach społecznych. Stworzyła kostiumy do ponad czterdziestu realizacji artystycznych. Autorka kostiumów do m.in. spektakli: "Puppenhaus. Kuracja" (TR Warszawa, 2017), "Trzy siostry" (Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, 2018), "Dawid jedzie do Izraela: (TR Warszawa, 2018), "Jezus" (Nowy Teatr, Warszawa, 2019), "Historia naturalna czyli o niezwykłych żyjątkach" (Teatr Andersena w Lublinie, 2019), "Jednak Płatonow" (PWST w Krakowie, 2015), {"Nauka chodzenia" (Wrocławski Teatr Współczesny, 2016), "Niewina" (AST w Krakowie, Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu, 2017), "Kongres (nie do końca) futurologiczny" (AST w Krakowie, 2018) „Inni ludzie” (AST w Krakowie, 2020), „Dziki” (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, 2018) „Solaris. Wspomnienie z przyszłości” (Teatr Ochoty, 2020), "Malala - dziewczyna z kulą w głowie", "Być jak Beata" (Teatr Współczesny w Szczecinie 2019). 


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji