Artykuły

Warszawa. Nagrody im. Norwida rozdane

Roman Owidzki, Władysław Sowiński, Marek Wawrzkiewicz i Zbigniew Zapasiewicz zostali uhonorowani w poniedziałek w Warszawie nagrodami im. Cypriana Kamila Norwida przyznawanymi przez samorząd województwa mazowieckiego. Nagrodą specjalną "Dzieło życia" nagrodzono Tadeusza Konwickiego (na zdjęciu). Nagrody zostały wręczone w Warszawie.

Prozaik, reżyser i scenarzysta filmowy Tadeusz Konwicki został doceniony za "wieloletnią pracę twórczą i wkład jaki wniósł do polskiej spuścizny narodowej".

Rywalami Konwickiego byli nominowanymi do tej samej nagrody Jan Ekier, Juliusz Wiktor Gomulicki, Wojciech Siemion i Danuta Szaflarska.

Przewodniczący kapituły nagrody "Dzieło życia" Marek Wawrzkiewicz podkreślił, że w Polsce nie ma osoby, która nie słyszałaby o Tadeuszu Konwickim. - Uznawany jest za wyraziciela dążeń, postaw, nadziei i wściekłości kilku pokoleń - uzasadnił decyzję kapituły Wawrzkiewicz.

Tadeusz Konwicki to jeden z najbardziej cenionych polskich pisarzy współczesnych, autor m.in. "Kroniki wypadków miłosnych" i "Małej Apokalipsy". Studiował na Uniwersytetach: Jagiellońskim i Warszawskim. W 1946 roku debiutował opowiadaniami w prasie literackiej, w 1950 roku wydał socrealistyczną powieść "Przy budowie".

Każda książka Konwickiego wywołuje dyskusje. Sam o swoich dokonaniach literackich mówi z sarkazmem, a o sobie: "Ohydna hybryda na pograniczu dwóch światów - polskiego i rosyjskiego".

Dla jego stylu, zwłaszcza gdy pisze "od siebie", najbardziej charakterystyczna jest ironia i dystans wobec opisywanej rzeczywistości. Bohaterem jego książek bywa "zgniły inteligent znad Wisły" czy "warszawski hydraulik od prowincjonalnej epiki".

Książki Konwickiego można podzielić na kilka nurtów. Pierwszy - eseistyczny ("Sennik współczesny", "Kalendarz i Klepsydra", "Wschody i zachody księżyca" oraz "Nowy świat i okolice"). Do drugiego należą książki o charakterze nostalgiczno-retrospektywnym, takie jak: "Kronika wypadków miłosnych", "Rojsty"

czy "Bohiń". Na trzeci składają się powieści społeczno-polityczne, m.in: "Kompleks polski" i "Mała apokalipsa".

Drugą, poza literaturą, pasją Konwickiego jest film. Jako reżyser zdobył Grand Prix w Wenecji za "Ostatni dzień lata", a "Salto", "Zaduszki" czy "Lawa" przeszły do klasyki polskiego kina.

Laureatem nagrody im. C.K. Norwida w dziedzinie literatury został poeta, dziennikarz i tłumacz Marek Wawrzkiewicz, doceniony za dwa tomy poezji - "Coraz cieńsza nić" i "Dwanaście listów".

Kompozytor i dyrygent Władysław Sowiński został nagrodzony w kategorii muzyka za "koncepcję, kierownictwo artystyczne i organizację festiwalu "Warszawskie Spotkania Muzyczne"".

W dziedzinie sztuk plastycznych uhonorowano malarza i grafika Romana Owidzkiego za wystawę prezentującą całokształt twórczości w Galerii Studio.

Aktor i reżyser Zbigniew Zapasiewicz zwyciężył natomiast w kategorii teatr. Artysta był nominowany za rolę Leona w spektaklu "Kosmos" Witolda Gombrowicza w reż. Jerzego Jarockiego (Teatr Narodowy).

Laureaci otrzymali statuetkę i nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł. Laureat nagrody "Dzieło życia" otrzymał 20 tys. zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji