Artykuły

Częstochowa. Powstaje Policealne Studium Teatralne

Przy Akademii Polonijnej w Częstochowie powstaje w tym roku akademickim Policealne Studium Teatralne ze specjalnością wokalno-aktorską.

Jego założycielką i szefem jest znana w Częstochowie z dokonań aktorskich i producenckich Małgorzata Chojnacka. W początkach lat 90. była jedną z cenionych aktorek Teatru im. Mickiewicza. W 1992 roku założyła Studio Form Teatralnych, w którym z kolegami zawodowcami oraz młodzieżą zrobiła kilka spektakli. Później całkowicie poświęciła się produkcji kolejnych przedstawień pokazywanych w Klubie "Politechnik". W końcu lat. 90. przeniosła się na Śląsk.

- Miło wspominać, że większość młodych ludzi, z którym pracowałam w Politechniku, dostała się do szkół aktorskich - mówi aktorka. - Bartek Kopeć, który skończył studia w Akademii Teatralnej w Petersburgu i związał się z Teatrem im. Mickiewicza, będzie teraz w Studium prowadził zajęcia.

Wśród wykładowców będzie też sama Chojnacka, Waldemar Cudzik [na zdjęciu] z Teatru im. Mickiewicza, Andrzej Lipski - dyrektor teatru Nowego w Zabrzu. Ten ostatni obiecuje też podobnie jak Robert Dorosławski (kierujący od tego sezonu naszym teatrem), że będą wykorzystywać naszych studentów jako statystów czy aktorów grających w epizodach. Włodzimierz Kuca poprowadzi zajęcia z tańca, a Irina Gajewaja z Akademii Muzycznej w Katowicach zadba o kształcenie wokalne. Wykładaniem teorii zajmą się specjaliści z częstochowskich uczelni i teatrologii Uniwersytetu Śląskiego. Słuchacze studium będą mieli obowiązek stawania do rozmaitych castingów i uczestniczenia w życiu artystycznym miasta.

- Z zamiarem utworzenia takiej szkoły nosiłam się już od kilku lat - dodaje Chojnacka. - Od dawna miałam przygotowany jej program. Rektor Akademii Polonijnej prof. Ludgarda Buzek zachęciła mnie do sfinalizowania projektu.

Nauka w Policealnym Studium Teatralnym będzie trwała trzy lata (rok więcej niż nakazuje standard) i będzie płatna 2000 zł za semestr (możliwość zapłaty w ratach). Egzaminy odbędą się 29 września i 21 października w Auli Magna Akademii Polonijnej o godz. 10. Będą dwustopniowe; najpierw z dykcji, słuchu i utanecznienia, a w drugim etapie przed zdającym staną elementarne zadania aktorskie, interpretacja tekstu literackiego, rytmika i śpiew oraz rozmowa o literaturze i życiu teatralnym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji