Artykuły

Trójmiasto. Ograniczona widownia, zespoły aktorskie w kwarantannach. Koronawirus znowu miesza w kulturze

Odwołane koncerty i spektakle, wstrzymana sprzedaż biletów, ograniczona liczba miejsc. Obecność w żółtych strefach Gdańska i Gdyni oraz Sopotu w strefie czerwonej wpływa na życie kulturalne Trójmiasta - pisze Małgorzata Muraszko w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.

Odwołane koncerty i spektakle, wstrzymana sprzedaż biletów, ograniczona liczba miejsc. Obecność w żółtych strefach Gdańska i Gdyni oraz Sopotu w strefie czerwonej wpływa na życie kulturalne Trójmiasta. - Podejrzewam, że w takich warunkach jeszcze przez jakiś czas będziemy funkcjonowali i chyba musimy się do tego przyzwyczaić - mówi dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku - pisze Małgorzata Muraszko w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.


Od soboty Gdańsk i Gdynia są w żółtej strefie, w strefie czerwonej jest Sopot. To oznacza wiele zmian w funkcjonowaniu życia społecznego i kulturalnego.

W Sopocie nie mogą obywać się żadne wydarzenia o charakterze kulturalnym, odwołano spektakle na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, na czas nieokreślony zamknięto Państwową Galerię Sztuki, Muzeum Sopotu i Dworek Sierakowskich, książki z Sopoteki wypożyczać można jedynie po wcześniejszej rezerwacji.

Strefa żółta w Gdańsku. Co z dużymi wydarzeniami kulturalnymi?

W innej sytuacji znalazły się gdańskie i gdyńskie instytucje kultury. Tydzień Chorwacki w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim planowany na 9-14 października został przeniesiony na wiosnę przyszłego roku. Teatr Wybrzeże został zmuszony do odwołania kilku spektakli i zredukowania liczby osób na widowni.   

- To znacząco wpłynęło na funkcjonowanie instytucji kultury - mówi Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże. - W Gdańsku gramy mniej, bo tylko weekendowo, na mniejszych scenach Malarni i Starej Apteki teraz doszło jeszcze dodatkowe ograniczenie do 25 proc. pojemności widowni. Robią się z tego elitarne przedstawienia grane dla 30-40 osób. Staramy się, aby widzowie czuli się bezpiecznie, przestrzegamy procedur epidemicznych. Zauważamy też, że publiczność znosi to z dużym zrozumieniem. Jednak wszyscy dostajemy sprzeczne komunikaty. My ich zachęcamy, żeby przychodzili i się nie bali, a z drugiej strony mówi się o tym, żeby bez potrzeby się nie przemieszczać, uważać na siebie, unikać zamkniętych przestrzeni. Podejrzewam, że w takich warunkach jeszcze przez jakiś czas będziemy funkcjonowali i chyba musimy się do tego przyzwyczaić.   

Jak mówi Orzechowski, trwają próby w teatrze, na koniec roku zaplanowana jest premiera nowego tytułu. Pod znakiem zapytania jest festiwal Wybrzeże Sztuki.  

Nie wiadomo także, w jakiej formie odbędzie się planowany na 14-18 października festiwal filmowy All About Freedom, organizowany przez Europejskie Centrum Solidarności. Obecnie sprzedaż biletów jest wstrzymana do 9 października. W tym roku AAFF po raz pierwszy ma się odbyć w formule hybrydowej z edycją online zaplanowaną na 19-25 października, jednak organizatorzy i organizatorki zastrzegają, że z uwagi na sytuację epidemiczną daty te mogą się zmienić.


Koronawirus w Operze i Teatrze Muzycznym

Także Opera Bałtycka była zmuszona do zmian repertuarowych. Z 3 na 23 października została przeniesiona premiera „Fidelia” Ludwiga van Beethovena. Powodem tego było zakażenie koronawirusem i objęcie pracowników przygotowujących spektakl kwarantanną.


- Aktualnie śledzimy sytuację w kraju i regionie, chcąc postąpić odpowiedzialnie względem widzów i artystów. Bierzemy pod uwagę różne warianty dalszej pracy, w tym przeniesienie premier – tak „Fidelio”, jak i premiery listopadowej, a co za tym idzie – gali jubileuszowej. Wiele też zależy od tego, w jakiej strefie aktualnie znajdować się będzie Gdańsk. Dołożymy wszelkich starań, aby Opera Bałtycka, pomimo pandemii, była obecna w kulturalnej świadomości – tłumaczy Anna Niwińska, kierowniczka sekcji promocji Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Wiadomo także, że w Gdyni nie odbędzie się planowany na 7 października koncert Katie Melua.

Teatr Muzyczny w Gdyni również został zmuszony do zmian repertuarowych. Ich powodem nie jest jednak obecność miasta w żółtej strefie, a pozytywne wyniki testów na COVID-19 w zespole teatru. Z uwagi na tę sytuację na listopad przeniesiono spektakle „Hairspray” oraz odwołano pokazy „The Big Bang”.

Z powodu objęcia Gdańska i Gdyni żółtą strefą w muzeach i instytucjach kultury obowiązuje limit 25 proc. pojemności obiektu.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji