Poznań. Wkrótce XI Festiwal Nowa Siła Kuratorska - Powroty
Idiom XI edycji Festiwalu Nowa Siła Kuratorska - Powroty (17-31 października), podkreśla chęć kuratorek do przywracania w dyskursie społecznym tego, co wykluczone. Twórczynie pragną podjąć tematy, które przez lata były wypierane, zapomniane i pomijane.
W ramach tegorocznej edycji Festiwalu Nowa Siła Kuratorska odbędą się dwie wystawy, słuchowisko i panel dyskusyjny. Wspólnym celem czterech projektów kuratorskich, realizowanych od 17 do 31 października 2020 roku, jest chęć rozprawy z historią, wyjście poza doczesne schematy oraz mechanizmy zapomnienia.
Festiwal Nowa Siła Kuratorska organizowany jest od 2010 roku przez studentki i studentów specjalizacji „Interdyscyplinarne projekty kuratorskie” prowadzonej przez doktor Agatę Siwiak w Katedrze Teatru i Sztuki Mediów na Wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Działania organizowane w ramach studenckiej inicjatywy koncentrują się na ważnych kwestiach społecznych, etycznych i estetycznych. Każdy z projektów kierowany jest do zróżnicowanych grup, dzięki czemu realizowane wydarzenia trafiają do szerokiego grona odbiorców. Celem Festiwalu jest także stworzenie bezpłatnego dostępu do odbywających się wydarzeń, co stwarza możliwość uczestnictwa w kulturze osobom narażonym na wykluczenie z przyczyn ekonomicznych.
PROJEKTY
Idiomem łączącym trzy projekty XI edycji Festiwalu są POWROTY. Kuratorki pragną podkreślić fakt, że żyjemy w czasach przywracania w dyskursie społecznym tego, co wykluczone. Przejawem zainteresowania powrotami jest zarówno nowe spojrzenie na historię i przestrzeń miejsc, w których żyjemy, jak i próba przeformułowania relacji rodzinnych i międzygatunkowych.
Zarówno wizualną identyfikacją Festiwalu, jak i mianownikiem postawionych przez kuratorki tez, jest kolor szmaragdowy, który kojarzy się z regeneracją, leczniczymi właściwościami oraz rozszerzeniem zdolności poznawczych. Szmaragdowa edycja nawołuje do sięgania po własną przeszłość, zwracania uwagi na funkcjonujące w przestrzeni pracy twórczej wykluczenia i nadużycia. W ramach tegorocznej edycji Festiwalu odbędą się dwie wystawy, słuchowisko i panel dyskusyjny.
WYDARZENIA
Wystawa fotografii Mateusza Zubla pokrewieństwo, który za pomocą swoich prac spróbuje przeanalizować współczesne pojęcie rodzeństwa – 17-24.10.2020 r.
Panel dyskusyjny WSZYSTKO DLA TWOJEJ PRZYJEMNOŚCI? podejmujący polemikę z dominującym w kulturze dyskursem nadrzędności człowieka względem pozostałych istot żywych – 25.10.2020 r.
Prezentacja słuchowiska niEznajoMy, stworzonego we współpracy z Marią Marcinkiewicz-Górną i Rafałem Zapałą w Sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Boczkowie – 24.10.2020 r. - oraz w Teatrze Polskim w Poznaniu – 28.10.2020 r.
Wystawa performatywna WSZYSTKO DLA TWOJEJ PRZYJEMNOŚCI artystki Joanny Pietrowicz i kotki Lisy będąca próbą przywrócenia podmiotowości zwierzętom w przestrzeni sztuk wizualnych – 27-31.10.2020 r.
AnimaRT
Projekt koncentruje się na kwestii obecności zwierząt w przestrzeni praktyk teatralnych. Sztuka jest kolejną ze sfer zdominowanych przez człowieka, gdzie istotom nieludzkim odbierana jest podmiotowość. Celem inicjatywy jest przywrócenie zwierzętom głosu nie tylko poprzez zanegowanie idei ich opresyjnej eksploatacji, lecz znalezienie alternatywy w postaci metod wspólnotowego tworzenia.
Kuratorki projektu: Barbara Kokot, Angelika Łakoma, Justyna Machaj
Eksperci: dr Andrzej Marzec, Małgorzata Muchowska, dr Dorota Łagodzka, Krzysztof Tatar
Artystka: Joanna Pietrowicz
niEznajoMY
Projekt przywołuje historię Eugeniusza Materny – ostatniego właściciela ziemskiego wsi Boczków, który był uczestnikiem wielu inicjatyw lokalnych o charakterze charytatywnym i społecznym. Dzięki jego zaangażowaniu mieszkańcy uniknęli zesłania do obozów pracy w czasie II wojny światowej. Kuratorki pragną zachęcić odbiorców do pogłębiania wiedzy na temat ich własnych korzeni oraz zapoznania się ze śladami niemiecko-polskiej historii.
Kuratorki projektu: Natalia Guźniczak, Karolina Siwińska
Artyści: Maria Marcinkiewicz-Górna, Lidia Stachowska, Rafał Zapała
pokrewieństwo
Projekt ma na celu przeanalizowanie definicji rodzeństwa. W ramach inicjatywy podjęta zostanie próba przedefiniowania pojęcia dotychczas wiązanego jedynie z powinowactwem genetycznym. Czy więzy krwi w postnowoczesnym świecie to za mało? Kuratorka reprezentuje głos młodego pokolenia, który jest szczególnie ważny we współczesnym dyskursie.
Kuratorka projektu: Anna Lauchsztet
Artysta: Mateusz Zubel
Bieżące informacje zamieszczamy
na Facebooku @NSKfest
i Instagramie @nsk_powroty
***
XI Edycja Festiwalu Nowa Siła Kuratorska
POWROTY
Data wydarzenia: 17-31 października 2020 r.
Miejsca wydarzenia: Teatr Polski w Poznaniu, Galeria sztuki Łęctwo, Scena Robocza, Atelier WIMAR Stowarzyszenia Łazęga Poznańska, Sala Ochotniczej Straży Pożarnej w Boczkowie (gmina Nowa Skalmierzyce)
Organizator: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Stowarzyszenie Wspólne
Kontakt: festiwalnsk@gmail.com