Artykuły

Katowice. Ruszył program "Przestrzenie Sztuki"

Zajęcia taneczne dla seniorów i licealistów, warsztaty dla profesjonalnych tancerzy i spektakle taneczne – w ten sposób w Katowicach od września realizowany jest ogólnopolski pilotaż programu "Przestrzenie Sztuki".


Celem pilotażu, zainaugurowanego latem przez wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego jest powołanie interdyscyplinarnych centrów kultury, które będą prowadzone we współpracy m.in. z samorządami i organizacjami pozarządowymi. W "Przestrzeniach Sztuki" mają się odbywać prezentacje spektakli, warsztaty i projekty edukacyjne, projekty animacyjne i społeczne, szkolenia i coaching dla artystów, rezydencje twórcze. Miejsca te będą zajmować się także wspieraniem badań w zakresie sztuki, udostępnianiem sal warsztatowych i wsparciem promocyjnym artystów.

- Ten program to spełnienie naszych marzeń. Środowisko tańca w Polsce od lat postulowało, aby wszyscy artyści, twórcy, pedagodzy niezależni mieli miejsca, gdzie mogą przyjść i pracować, korzystając z istniejącej infrastruktury. Potrzebę taką dostrzegało również Ministerstwo Kultury i we współpracy z różnymi instytucjami rozpoczął się pilotaż, który potrwa do końca grudnia - powiedziała podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach zastępczyni dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca Aleksandra Dziurosz.

Katowice są jednym z czterech miast w Polsce - obok Kielc, Lublina i Łodzi - w których pilotażowy program stworzenia przestrzeni sztuki dla tańca pod auspicjami resortu kultury realizują Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Drugim obszarem działania programu jest teatr.

W Katowicach operatorami programu są Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek Katowice Miasto Ogrodów oraz Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Od początku września w siedzibie Miasto Ogrodów odbywają się warsztaty tańca i warsztaty ruchowe dla różnych grup odbiorców. Obok zajęć dla amatorów odbywają się też lekcje mistrzowskie polskiej techniki tańca współczesnego dla profesjonalnych tancerzy, prowadzone przez twórcę Śląskiego Teatru Tańca Jacka Łumińskiego.

- Pracujemy nad nowym spektaklem, który zaprezentujemy 7 października, potem przygotujemy następne - zapowiedział podczas konferencji Jacek Łumiński. - Dla młodego pokolenia to szansa na tworzenie indywidualnych przedsięwzięć artystycznych. Otworzyliśmy się też na zespoły alternatywne, szukające przestrzeni do działania i tworzenia - dodał.

Aleksandra Dziurosz oceniła, że Przestrzenie Sztuki to program strategiczny dla rozwoju tańca w Polsce. - Wierzymy, że przyczyni się do tego, iż adepci tej dziedziny nie będą musieli wyjeżdżać za granicę, że taniec, który niesie tak wiele wartości społecznych, zyska w społeczeństwie większy prestiż - podkreśliła.

Po zakończeniu i ewaluacji planowanego do końca roku pilotażu rozważane jest powstanie takich centrów również w innych regionach. Na działania w ramach Przestrzeni Sztuki składają się: prezentacje spektakli, rezydencje twórcze, warsztaty i projekty edukacyjne, projekty animacyjne i społeczne, szkolenia dla artystów, wspieranie badań w zakresie sztuki, udostępnianie sal warsztatowych i wsparcie promocyjne artystów.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji