Artykuły

Poznań. Niezwykłe historie projektu OFF Opera

Ich poprzednie realizacje miały miejsce m.in. w fontannie, na podwórku kamienicy i na podziemnym parkingu. Tym razem twórcy cyklu OFF Opera zaprosili do współpracy poznańskich taksówkarzy, restauratorów i bywalców imprez - w PRL-u określanych mianem bikiniarzy. Efektem ich spotkań z artystami będzie muzyczno-teatralne wydarzenie "Głosy Miasta".


– Są nam w stanie opowiedzieć wiele o Poznaniu, jakiego już nie pamiętamy, a ponadto wpleść w tę opowieść trochę smaczków z nocnego życia – mówi o bohaterach tegorocznej OFF Opery Zuzanna Głowacka, jedna z kuratorek projektu.
Artyści ruszają w miasto

OFF Operę widzowie znają przede wszystkim z warsztatów i wydarzeń muzycznych, które w ostatnich latach odbywały się w nietypowych miejscach, takich jak centrum handlowe, fontanna czy podwórko kamienicy. Tym razem miejscem akcji stały się poznańskie ulice. Ale też przedmieścia.

– Poetyka miasta utkana jest z historii jego mieszkańców – podkreślają pomysłodawcy cyklu. – Wiele z tych historii słyszą i obserwują kierowcy taksówek podczas swojej codziennej pracy. Mówią, że gdyby je zebrać, można napisać książkę – relacjonują.


Zamiast książki w ramach projektu OFF Opera powstała muzyczno-teatralna opowieść. Kuratorki Ewelina Chatłas i Zuzanna Głowacka do współpracy zaprosiły znanych muzyków i tekściarzy: rapera Adama „Łonę” Zielińskiego (znanego z duetu Łona&Webber) i Jacka Szymkiewicza (lidera grupy „Pogodno”, „Babu Król” czy „Nowa Fala Polskiego Dansingu”). 22 czerwca artyści ruszyli w miasto w poszukiwaniu taksówkarskich opowieści, które stopniowo zamieniały się w muzyczną narrację o stolicy Wielkopolski.
Powiernicy ludzkich tajemnic

– Kierowcy taksówek za szyb „dryndy” obserwowali rodzący się kapitalizm i transformację kulturową. Ponadto są powiernikami ludzkich tajemnic. Często bywali świadkami małżeńskich zdrad, szemranych interesów czy chwil wielkiego szczęścia – przypomina Zuzanna Głowacka

Artyści zaproszeni do projektu odwiedzili m.in. postoje taksówek, kultowe miejsca spotkań, takie jak „Bar u Jędrusia”, czy siedzibę Zrzeszenia Transportu Prywatnego „Super Taxi” – głównego partnera projektu. – Jeszcze więcej smaku dodały spotkania indywidualne, np. z panem Mieczysławem Hryniewiczem – odtwórcą głównej roli w serialu „Zmiennicy” – opowiada Głowacka.

Warsztaty trwały do 24 czerwca, a częścią zdobywanych doświadczeń były też wspólne przejażdżki. – W roli kierowcy wystąpił Łona, który z naszej czwórki za kółkiem czuje się najlepiej – zdradza kuratorka.

Co zaskoczyło twórców? – Tematem, którego nie planowaliśmy dotykać, był konflikt pomiędzy taksówkarzami a kierowcami Ubera. Nie da się go jednak w tej opowieści ominąć – opowiada Zuzanna Głowacka. – Sporo nasłuchaliśmy się o tym, jak taksówkarze byli „królami życia” i w drodze powrotnej do domu kupowali za dniówkę cały wypoczynek. Dowiedzieliśmy się też o ciemnej stronie Poznania: pełnej przybytków, hotelowych „piekiełek", kasyn i nocnych imprezowni – wylicza.

Finał projektu – z gotowymi opowieściami – odbędzie się w czwartek o godz. 19 w poznańskim klubie TAMA.

Oprócz historii z taksówek posłuchamy też opowieści o poznańskich restauratorach i bikiniarzach. Tym pierwszym poświęcony był lipcowy cykl warsztatów zatytułowany „Poznańskie Rewiry", drugim – sierpniowy „Projekt Eki". Wraz z wątkiem taksówkarskim stanowią tryptyk tegorocznego finału OFF Opery.

Bezpłatne wejściówki na wydarzenie do odbioru w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44) od 17 września 2020.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji