Artykuły

Lublin. Zainaugurowano program "Przestrzenie sztuki"

W piątek w Centrum Kultury zainaugurowano oficjalnie ogólnopolski projekt "Przestrzenie Sztuki". - To ziszczenie marzeń działaczy kultury, którzy już od dawna czekali na przestrzeń do oddolnego działania - mówi Agnieszka Komar-Morawska z Ministerstwa Kultury.

W piątek w Centrum Kultury zainaugurowano oficjalnie ogólnopolski projekt "Przestrzenie Sztuki". - To ziszczenie marzeń działaczy kultury, którzy już od dawna czekali na przestrzeń do oddolnego działania - mówi Agnieszka Komar-Morawska z Ministerstwa Kultury. Pierwszą odsłoną projektu jest trwający w Lublinie weekend teatralny.


"Przestrzeni Sztuki" to nowatorski program Ministerstwa Kultury, którego głównym założeniem jest promowanie artystów i grup artystycznych niezwiązanych formalnie z dużymi instytucjami. Opiera się on na wsparciu już istniejących ośrodków kultury, które staną się ogólnopolskimi, interdyscyplinarnymi centrami. Pilotażowa edycja obejmuje osiem Przestrzeni Sztuki, zlokalizowanych w Lublinie, Katowicach, Kielcach, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze. Połowa z nich skupia się wokół tańca, pozostałe przy teatrze. Lublin jako jedyne miasto został doceniony w obu aspektach.

- Wiele lat temu postawiliśmy na instytucje kultury, będąc absolutnie przekonanym, że są w stanie zbudować dynamicznie zmieniające się miasto pełne pomysłów i inspirujące nas wszystkich. Udało się to zrobić z wielkim sukcesem. Patrząc w przeszłość, można śmiało powiedzieć, że Lublin od zawsze stał teatrem. Regularnie powstają tu spektakle światowej klasy, doceniane zarówno przez lokalną publiczność, jak i gości z Polski i Europy - zapewniał podczas gali otwarcia projektu prezydent miasta Krzysztof Żuk.
Hasło "Lublin inspiruje" odzwierciedla rzeczywistość

W ramach "Przestrzeni Sztuki" w całej Polsce odbywać się będą m.in. prezentacje spektakli, rezydencje twórcze, warsztaty i projekty edukacyjne, a także projekty animacyjne i społeczne. Pilotażowy program Ministerstwa Kultury ma swoją inaugurację właśnie w naszym mieście.

- W sumie w pierwszej edycji zaistnieje osiem przestrzeni sztuki, przy czym Lublin występuje tu w roli podwójnej. To świadczy o tym, że hasło "Lublin inspiruje" odzwierciedla rzeczywistość. Samorząd nabrał rozmachu - władze Lublina są znakomitym przykładem dobrego myślenia o kulturze i jej finansowania - mówi Agnieszka Komar-Morawska, dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Według niej ministerialny program trafił na podatny grunt. - To ziszczenie marzeń działaczy kultury, które już od dawna trafiały do ministerialnych gabinetów. Do chwili obecnej nie było możliwości stworzenia warunków dla ich egzystencji. Taka forma oddaje przede wszystkim przestrzeń do działania oddolnego - dodaje Komar-Morawska.
Tutaj dostęp do kultury jest utrudniony

Opiekę merytoryczną nad programem sprawuje Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W ramach pilotażu wybrał on te ośrodki, w których dostęp do kultury teatralnej jest najbardziej utrudniony. Jak tłumaczy Jarosław Cymerman, zastępca dyrektora ds. programowych w instytucie, wynika to ze statystyk dotyczących z uczestnictwa w kulturze.

- Oczywiście Lublin wygląda w nich bardzo dobrze. Ale jeśli spojrzymy na statystyki wojewódzkie, to dostrzeżemy, że te liczby są już na dużo niższym poziomie. Dotyczy to także województwa lubuskiego, podkarpackiego czy warmińsko-mazurskiego. Cieszy nas, że Lublin o bogatym życiu teatralnym będzie mógł podzielić się tym bogactwem z mieszkańcami regionu, a w przyszłości także i reszty kraju - tłumaczy Cymerman.

Przy wyborze miast kierowano się też chęcią sprawdzenia działalności "Przestrzeni Sztuki" w dziedzinie teatru w miejscach, w których istnieją już pewne inicjatywy. - Dzięki temu programowi mogą one jeszcze zostać wzmocnione. Ponadto zależy nam też, aby "Przestrzenie Sztuki" odpowiadały na specyficzne lokalne potrzeby - dodaje Cymerman.
Wybór Centrum Kultury nie był przypadkowy

Działania obejmujące Lublin będzie koordynować Centrum Kultury. - To nie jest ośrodek typowy dla teatru, ale od lat to właśnie teatr był tutaj zawsze wartością najważniejszą - podkreśla Rafał "Koza" Koziński, zastępca dyrektora ds. programowych CK.

Zauważa też, że lubelska instytucja jako jedyna może pochwalić się dwukrotnie przyznaną jej etatowym pracownikom - Januszowi Opryńskiemu i Pawłowi Passiniemu - nagrodą im. Konrada Swinarskiego dla reżysera sezonu teatralnego. - Żaden inny teatr dramatyczny w Polsce nie ma takiego osiągnięcia. Dlatego wybór Centrum Kultury absolutnie nie był przypadkowy - zapewnia Koziński.

W ramach Przestrzeni Sztuki CK oddało jedną ze swoich sal młodym organizacjom teatralnym.


Spektakle weekendu teatralnego

W trwającym weekendzie teatralnym znalazły się propozycje skierowane do różnych odbiorców: koneserów teatru, rodzin, młodzieży i seniorów. Spektakle odbywają się na placach: Litewskim, Kaczyńskiego i przed Centrum Kultury.

Teatr Muzyczny zaprezentuje utwory m.in. z „Barona Cygańskiego”, „Księżniczki Czardasza” i „Skrzypka na dachu”. Publiczność będzie miała również okazję obejrzenia przedpremierowo fragmentów spektakli: „Piosenka jest dobra na wszystko” z utworami z Kabaretu Starszych Panów oraz „Historia tańca”, w którym pojawi się taniec z różnych okresów i kręgów kulturowych.

Dwukrotnie przed lubelską publicznością zaprezentują się aktorzy Teatru Andersena. "Bajki Wilde – o Jaskółce, Księciu, Olbrzymie i niesamowitych Rakietach" to kompilacja czterech opowieści, dzięki którym widzowie podążą w podróż za niesforną Jaskółką o dobrym sercu, poznają historię pewnego Olbrzyma Ludojada i Samoluba, a przy okazji wylecą w powietrze razem z Plejadą Kolorowych Rakiet. Drugi spektakl - "Dziób w dziób" - to z kolei historia budowania poczucia wspólnoty oraz poszukiwania miejsca dla inności w grupie.

W programie znalazło się także kilka przedstawień dla dzieci i rodzin w premierowej formule teatru witrynowego oraz "Rytuał Przodków", czyli nowy projekt studentów UMCS.
Program:

Sobota:

godz. 14, 18: Pracownia Sztuczka – „Z koparką wśród zwierząt” – plac przed CK

godz. 15: Teatr Lukla – „Krótkie impro bajki” - plac Litewski

godz. 17: Poławiacze Pereł Improv Teatr – „SztukMistrz” - plac Litewski

godz. 19: Teatr H. Ch. Andersena: „Bajki Wilde – o Jaskółce, Księciu, Olbrzymie i niesamowitych Rakietach” - plac Litewski

godz. 21: Teatr Imperialny – „Rytuał Przodków” - plac Lecha Kaczyńskiego

Niedziela

godz. 13: Czytelnia Dramatu – „Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i stołek” - plac Litewski

godz. 14: Pracownia Sztuczka – „Z koparką wśród zwierząt” – plac przed CK

godz. 15: Teatr H. Ch. Andersena – „Dziób w dziób” - plac Litewski

godz. 17: Pracownia Sztuczka – „Smocza Wieża” - plac przed CK

godz. 18:30: Teatr Muzyczny w Lublinie – „Nasze przeboje” – plac Litewski

Przestrzenie Sztuki: Teatralny weekend do niedzieli, 20 września w centrum Lublina. Wstęp na wszystkie przedstawienia wolny.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji