Artykuły

TVP. 25 premier w Teatrze Telewizji

Spektakle w reżyserii m.in. Bodo Koxa, Zbigniewa Lesienia, Andrzeja Barańskiego i Andrzeja Strzeleckiego - w sumie 25 premier - szykuje na nowy sezon Teatr Telewizji. Na początek opowieść rozbitkach z Cezarym Pazurą i Radosławem Pazurą. Potem m.in. sztuki o Starzyńskim, Piłsudskim i Dmowskim.

Spektakle w reżyserii m.in. Bodo Koxa, Zbigniewa Lesienia, Andrzeja Barańskiego i Andrzeja Strzeleckiego - w sumie 25 premier - szykuje na nowy sezon Teatr Telewizji. Na początek opowieść rozbitkach z Cezarym Pazurą i Radosławem Pazurą. Potem m.in. sztuki o Starzyńskim, Piłsudskim i Dmowskim.


- W nowym sezonie Teatr TV będzie się starał o emisję dwóch premier miesięcznie, czyli o równowagę między nowymi i powtórkowymi spektaklami - zapowiada Kalina Zalewska, p.o. dyrektora Agencji Kreacji Teatru Telewizji. Widzowie będą mogli obejrzeć spektakle w TVP1, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP ABC oraz na vod.tvp.pl. - To jest już truizm, że jesteśmy największym teatrem na świecie, bo rzeczywiście tak jest - powiedział podczas prezentacji planów Teatru Telewizji prezes TVP Jacek Kurski.


Teatr Telewizji - na początek Bodo Kox i "Trójkąt bermudzki"

- W ostatni poniedziałek nadaliśmy "Warszawę" Andrzeja Strzeleckiego, żegnając w ten sposób wybitnego artystę, przez lata związanego z Teatrem Telewizji. Aktora, reżysera, ale też autora scenariuszy do własnych przedstawień - powiedziała. - Za dwa tygodnie z kolei przypomnimy "Narty Ojca Świętego" w reż. Piotra Cieplaka według jedynego dramatu, jaki napisał Jerzy Pilch, który także odszedł przedwcześnie w maju tego roku. I w ten sposób staramy się go przypomnieć, uhonorować w tym miejscu, w którym jego teksty wielokrotnie były wystawiane. Ponadto, w obchodzonym właśnie Roku Tyrmanda przypomnimy "Siedem dalekich rejsów" w reż. Marcina Ziembińskiego - mówiła Zalewska.

Nowy sezon Teatru TV oficjalnie otwiera "Trójkąt bermudzki" Marka Kochana w interpretacji Bodo Koxa. Marek Kochan w swojej komedii o trójce rozbitków uratowanych z katastrofy samolotowej próbuje dotknąć jednego z najważniejszych sporów ostatnich lat w Polsce. W okolicach Bermudów, na niezamieszkanej wyspie, rozbija się samolot pasażerski. Z katastrofy lotniczej cało wychodzą tylko Mirosław i Radomir. Mirosław pragnie zwiedzać zabytki kultury prekolumbijskiej, która ma być dla niego natchnieniem. Ma się za lepszego od Radomira i odmawia współpracy przy budowie tratwy ratunkowej. Radomir chce się ratować i jest gotowy do działania, a Mirosławowi na tym wyraźnie nie zależy. Nagle ukazuje się Piękna Pani. Mirosław zmienia zdanie i przystępuje do planu ratunkowego Radomira. W spektaklu występują: Radosław Pazura, Cezary Pazura, Anna Karczmarczyk.


"Halo, halo, tu mówi Warszawa" w reż. Ewy Małecki opowiada o radiowcach, którzy we wrześniu 1939 roku pozostali w stolicy, by nadawać program radiowy, mobilizujący warszawiaków do walki i będący dla nich ważnym źródłem informacji. Bohaterami będą m.in.: prezydent Warszawy Stefan Starzyński oraz młodzi radiowcy: Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski i Władysław Szpilman. Spektakl "Cud biednych ludzi" Mariana Hemara, przedwojennego poety i satyryka, który od 1945 roku przebywał na emigracji, to dramat, który nie miał dotąd w Polsce premiery. Główny bohater Józef Bylejak musi poświęcić się opiece nad sparaliżowaną żoną i porzuca pracę. Żarliwie modli się o zdrowie do św. Teresy. Pewnego dnia powraca do domu z perłami zdjętymi z posągu świętej w kościele parafialnym i oświadcza, że św. Teresa podarowała mu klejnoty, by wyleczył żonę.

W listopadzie Teatr Telewizji pokaże autorski spektakl Macieja Wojtyszki "Ni z tego, ni z owego". To kameralny dramat ukazujący sylwetki dwóch najważniejszych ojców polskiej niepodległości - Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego poprzez pryzmat trudnych relacji męsko-damskich, ale i konfliktów światopoglądowych. Akcja utworu rozgrywa się na przestrzeni dwudziestu kilku lat. Będzie też można zobaczyć "Badyle" - pod tym tytułem kryją się opowiadania Tadeusza Różewicza i Marka Gajdzińskiego, w adaptacji i reżyserii wybitnego twórcy Andrzeja Barańskiego. To opowieść o losie starych kobiet-matek zepchniętych na margines życia społecznego, odrzuconych przez własne dzieci, zagubionych w świecie i przeżywających gorycz samotności. Wszystkie łączy temat stosunku dzieci do starych rodziców.


W 50-tą rocznicę wypadków grudniowych TVP1 zaprasza na spektakl "Cena władzy", ukazujący rozgrywki polityków walczących o zmianę na stanowisku Pierwszego Sekretarza, które w tle prezentuje sprowokowaną podwyżkami tragedię na Wybrzeżu. Ambicją autorów nie było zrealizowanie dokumentu, a raczej stworzenie swoistego thrillera politycznego, pełnego napięcia i niedomówień, rozgrywającego się w klaustrofobicznych gabinetach pomiędzy najważniejszymi graczami sceny politycznej ówczesnego PRL.

Spektakl Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, która wystawi brytyjski dramat "Tamta twarz", opowie z kolei o dysfunkcjach współczesnej rodziny. To poruszający dramat o rozpadzie rodziny, w której nadwerężone zostały osobiste relacje i odwrócone zwyczajowe role – dzieci zastępują nieobecnych rodziców i niestety nie potrafią w narzuconych sytuacjach poradzić sobie z emocjami. Autorka przedstawia bardzo bogaty świat, w którym oprócz nieszczęścia, samotności, niespełnienia jest także miejsce na miłość i nadzieję.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji