Artykuły

Wrocław. Teatr Lalek wraca do gry. Na scenie i w internecie

Epidemia koronawirusa. Dyrekcja Wrocławskiego Teatru Lalek przekonuje, że instytucje teatralne są - w porównaniu z centrami handlowymi czy środkami komunikacji miejskiej - przestrzeniami bezpiecznymi.


Zachęca więc do udziału w spektaklach powracających na sceny po przerwie, ale również do śledzenia przygotowanych na najbliższe miesiące premier.


Bez publiczności przez koronawirusa


„Gdyby ktoś chciał zniszczyć teatr na zawsze, powinien wymyślić właśnie taki wirus, który uderza w podstawy teatru, czyli w bliskość i spotkanie z żywym człowiekiem” – komentuje ostatnie miesiące w kulturze Jakub Krofta, dyrektor artystyczny Wrocławskiego Teatru Lalek.


Teatr od marca ani na chwilę nie przerwał działalności, przenosząc do sieci takie projekty jak rodzinne niedziele z WTL-em, "Teatr na wynos" czy "Spółdzielnię Bajek »TĘCZA«".


Teatr Lalek znów na żywo, ale nie od razu


Powrót do grania na żywo we wrześniu wymaga także wielu zmian w stosunku do pierwotnych planów repertuarowych. Część spektakli została przeniesiona z małej, kameralnej sceny na dużą, by umożliwić większej liczbie widzów udział w wydarzeniach z zachowaniem bezpiecznych odstępów. Do WTL-u wracają spektakle z publicznością, natomiast nowy sezon rozpoczną dwie internetowe premiery.


Dzięki otrzymanemu z Narodowego Centrum Kultury dofinansowaniu w ramach projektu „Kultura w sieci” zrealizowany został album audiowizualny „Polskie rymowanki albo ceremonie” na podstawie tekstu Andrzeja Błażewicza. Eksperymentalny projekt artystyczny wyreżyserowany przez Martę Streker będzie miał swoją premierę online 12 września o godz. 19 na stronie Wrocławskiego Teatru Lalek.


Zbiór muzycznych klipów stanowi opowieść o konfrontacji młodych ludzi z pamięcią historyczną. Rapowany monolog adresowany jest do widzów 16+. Twórcy podkreślają, że nie jest to kolejny spektakl online, lecz nowatorski projekt multimedialny, na który pomysł zrodził się w teatrze.


W październiku, również w formie premiery online, zaprezentowany zostanie spektakl „Jaki ten świat jest wielki!” (tytuł roboczy). Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialny jest czeski duet SKUTR (Martin Kukucka i Lukáš Trpišovský), a przedstawienie będzie oparte na siedmiu baśniach Hansa Christiana Andersena.


Twórcy przewidują także publikację nagrań „making of”, ukazujących cały proces powstawania widowiska, by nie tylko przybliżać młodym widzom mniej znane baśnie, ale również pozwolić im poznać tajniki pracy w teatrze w czasie pandemii. Nagranie spektaklu, który premierowo pokazany zostanie w internecie 17 października, zostanie dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcjami słuchu (tłumaczenie na polski język migowy).


Dla osób z niepełnosprawnościami (dzieci i dorosłych) w tym roku Wrocławski Teatr Lalek przygotowuje cykl warsztatów pod nazwą „Bawimy się w teatr. O!”. Bezpłatne spotkania warsztatowe będą okazją do odkrywania różnorodności świata sztuki oraz badania teatru.


W projekcie przewidziano warsztaty dla dzieci dostosowane do różnych grup wiekowych, pokaz spektaklu „Ile żab waży księżyc” z audiodeskrypcją i tłumaczeniem PJM poprzedzony spotkaniem wprowadzającym dla osób z niepełnosprawnością słuchu i wzroku, a także szkolenia dla dorosłych (animatorów, rodziców, nauczycieli).


Do działania wraca także młodzieżowa grupa teatralna ROBIMY. Podczas warsztatów dramatopisarskich, aktorskich, scenograficznych, muzycznych i video-artu uczestnicy przygotowują pokaz finałowy, czyli prezentację efektów swojej pracy. W tym roku z młodzieżą współpracować będą reżyserka Marta Streker, poetka i dramatopisarka Agnieszka Wolny-Hamkało oraz pedagożka teatru Katarzyna Krajewska.


Premiery


W rozpoczynającym się właśnie sezonie 2020/2021 Wrocławski Teatr Lalek szykuje jeszcze dwie premiery: w lutym tekst Marii Wojtyszko wyreżyseruje Jakub Krofta, a na wiosnę swój spektakl przygotuje aktor WTL-u Radosław Kasiukiewicz.


To wydarzenie otwierać ma przeniesiony z 2020 r. 6. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci, który pod hasłem „Poszerzenie pola lalki” odbędzie się na przełomie maja i czerwca 2021.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji