Artykuły

Cudowna podróż w czasie


Historia Opery Poznańskiej sięga 1910 roku i rozpoczęła się od wystawienia Czarodziejskiego fletu. Po 110 latach Teatr Wielki zaprasza, by w symboliczny sposób odbyć podróż w czasie. W innej lokalizacji, ale z równą pasją ponownie zabrzmi genialne dzieło Mozarta. Tym razem w wersji koncertowej.

Historia Tamina i Paminy już od pierwszego wystawienia porwała publiczność. W dniu światowej premiery w 1791 roku i przez cały kolejny miesiąc po niej wiedeński teatr pękał w szwach. Nie inaczej było w innych stolicach świata. Czarodziejski flet jest mozartowskim hitem. Kompozytor nawiązał w dziele do tradycji niemieckiego singspielu - utworu scenicznego opartego na tekście mówionym, jednak z licznymi i dość prostymi muzycznymi wstawkami. Ten lekki charakter dzieła, w połączeniu z nagromadzeniem efektów specjalnych, a przede wszystkim fabułą - pewną cudowności i nawiązań do symboliki wolnomularskiej sprawiają, że do dziś Czarodziejski flet jest jedną z najpopularniejszych oper na świecie.

5 września usłyszymy wykonanie koncertowe, warto więc dowiedzieć się nieco o muzyce, która buduje to dzieło. A jest ona pełna lekkiej wirtuozerii i odniesień do ludowych piosenek. Jest efektowna, ale nie efekciarska. Gdy bowiem przyjrzeć się głębiej wpadającym w ucho tematom, usłyszymy w Czarodziejskim flecie wielość stylów, zaawansowane rozwiązania harmoniczne i rozbudowaną, skomplikowaną polifonię. Mozart w swojej chronologicznie ostatniej operze zawarł doskonałą harmonię między tym, co proste i wielowarstwowe, lekkie i symboliczne. Śledząc dokładniej cudowne losy bohaterów Czarodziejskiego fletu już w samej muzyce odnajdziemy ich cechy charakteru, psychologiczny rys, który sprawia, że po pierwszych nutach, z zamkniętymi oczami odgadniemy, czy dany fragment fabuły dotyczy wesołego, pochodzącego z nizin społecznych Papagena czy księcia Tamina.

W sobotę w Auli UAM usłyszymy wyjątkowych solistów - Aleksandrę Olczyk, która swoją interpretacją niezwykle wymagającej partii Królowej Nocy zachwyciła już publiczność berlińskiej Komische Oper i Teatro Real w Madrycie. W roli Tamina zaś usłyszymy Piotra Buszewskiego, finalistę prestiżowego konkursu Operalia i laureata 10. Konkursu Moniuszkowskiego, z powodzeniem rozwijającego swą karierę za granicą. Ponadto na scenie usłyszymy m.in. Monikę Mych-Nowicką (Pamina), Jaromira Trafankowskiego (Papageno), Mateusza Zajdela (Monostatos), Agatę Kornaga (III Dama) i Barbarę Gutaj-Monowid (Papagena). Za pulpitem dyrygenckim stanie jeden z najwybitniejszych i najbardziej cenionych na świecie polskich dyrygentów - maestro Gabriel Chmura. Towarzyszyć mu będzie orkiestra i chór teatru pod kierownictwem Mariusza Otto.

Fantastyczna opowieść o miłości i odpowiedzialności, uczuciach i polityce zapisana jest przede wszystkim w muzyce tego dzieła. Mozart stworzył ją, by wyjść z tarapatów. Skrojona na sukces opera miała pomóc mu w wyjściu z kłopotów finansowych i zdrowotnych. Niestety 9 tygodni po premierze kompozytor zmarł. Historia Czarodziejskiego fletu trwa jednak nieprzerwanie. I ma swój wątek także na poznańskim podwórku. Opera poznańska zainaugurowała swoje istnienie dziełem wybitnym. Teraz tylko życzyć sobie i innym, by, niezależnie od miejsca, w którym ma swoją siedzibę, ta wybitność zawsze jej towarzyszyła.

***

    Czarodziejski flet - wykonanie koncertowe
    Wolfgang Amadeusz Mozart
    5.09, g. 19
    Aula UAM
    bilety wyprzedane


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji