Artykuły

Warszawa. 9. Imieniny Jana Kochanowskiego

Bohaterem 9. Imienin Jana Kochanowskiego, interdyscyplinarnego pikniku organizowanego przez Bibliotekę Narodową, który odbędzie się 29 sierpnia w Ogrodzie Krasińskich, będzie pisarz, publicysta i skandalista, ikona polskiego świata artystycznego lat 50. XX w. Leopold Tyrmand.


"Literacki piknik Biblioteki Narodowej (BN) został zorganizowany po raz pierwszy w 2012 r. Od tego czasu odbyło się już osiem edycji wydarzenia, a obchodzenie imienin Jana z Czarnolasu stało się swojego rodzaju tradycją" - przypomniano w środę na Twitterze Instytut Książki (IK).


Bohaterem tegorocznej edycji wydarzenia będzie pisarz, publicysta, miłośnik jazzu, "ikona polskiego świata artystycznego lat 50. XX w., bezkompromisowy obserwator ówczesnej rzeczywistości" Leopold Tyrmand.


"Na Imieninach Jana Kochanowskiego zabrzmi jazz, pojawią się autorzy najpoczytniejszych polskich powieści kryminalnych, a zaproszeni artyści, varsavianiści i biografowie Tyrmanda przybliżą atmosferę powojennej Warszawy. Paweł Brodowski i Wojciech Karolak opowiedzą o barwnych początkach polskiego ruchu jazzowego, dr Agata Hącia i Jan Emil Młynarski będą dyskutować o warszawskiej gwarze, a Matthew Tyrmand powie o wspomnieniach związanych z ojcem" - czytamy w zapowiedzi imprezy.


Zapowiedziano, że "jak co roku w literackim pikniku BN weźmie udział ponad sześćdziesiąt najciekawszych polskich wydawnictw, z książkami w imieninowych cenach". "Nie zabraknie również stałych punktów programu, m.in. meczu poetyckiego, czyli aktorskich pojedynków na interpretacje wierszy oraz Pieśni świętojańskiej o Sobótce, w tym roku przygotowanej przez Kuba Więcek Trio we współpracy z Pauliną Przybysz" - napisano na stronie IK.


Podczas Imienin Jana Kochanowskiego po raz kolejny wystąpi Teatr Improwizowany Klancyk, tym razem z autorską interpretacją "Złego" Tyrmanda. Program dla dzieci zainauguruje warszawski Teatr Lalka przedpremierowym pokazem spektaklu "Tymoteusz Rymcimci" Jana Wilkowskiego w reż. Jarosława Antoniuka.


"Imieniny Jana Kochanowskiego odbędą się, jak zwykle, w Ogrodzie Krasińskich – a zamknięta przestrzeń jednego z najpiękniejszych parków Warszawy umożliwi monitorowanie liczby uczestników wydarzenia. Miejsca dla publiczności zostaną przygotowane z zachowaniem wymaganych odległości, a na terenie Ogrodu będą dostępne środki dezynfekujące" - czytamy w zapowiedzi pikniku.


Więcej informacji o imieninach Jana Kochanowskiego na stronie: bn.org.pl.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji