Kraków. Krzysztof Penderecki spocznie w Panteonie Narodowym. Znana jest wstępna data pogrzebu kompozytora
- Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego będzie uroczystością o charakterze państwowym. Chcielibyśmy, by wydarzenie nawiązywało do wielkich krakowskich pogrzebów, takich jak np. uroczystości pogrzebowe Wyspiańskiego. Realizacja takiego wydarzenia w czasach pandemii jest niemożliwa z uwagi chociażby na udział w ceremonii gości zagranicznych - mówi Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.
- Uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Pendereckiego odbędą się pod koniec maja 2021 roku - zapowiada Andrzej Giza. - Termin ten uzależniony jest jednak od sytuacji związanej z pandemią, dlatego trudno dziś wyznaczyć konkretną datę.
Kompozytor spocznie w Panteonie Narodowym w Krakowie. Zostało wskazane dokładne miejsce, trwają prace nad sarkofagiem. Wstępne informacje dotyczące planowanego przebiegu uroczystości pogrzebowych poznamy jesienią.
- Żegnamy osobę, która obok Fryderyka Chopina jest najbardziej rozpoznawalnym i znanym polskim kompozytorem na świecie. Chcemy, żeby uroczystości pogrzebowe miały naprawdę wyjątkowy charakter - podkreśla Andrzej Giza.
Urna z prochami kompozytora spoczywa obecnie w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie, gdzie została złożona po prywatnych uroczystościach pogrzebowych. Msza pogrzebowa z udziałem jedynie najbliższej rodziny, zgodnie z obowiązującymi wówczas restrykcjami dotyczącymi zgromadzeń, odbyła się 2 kwietnia w kościele Matki Bożej Królowej Polski na Woli Justowskiej.
Prezydent Jacek Majchrowski powołał specjalny sztab zajmujący się organizacją pogrzebu artysty we współpracy z rodziną Krzysztofa Pendereckiego oraz ministerstwem kultury.
22 listopada, w przeddzień urodzin kompozytora, rozpoczną się w Krakowie wydarzenia upamiętniające Krzysztofa Pendereckiego.
- W dzień rocznicy urodzin, 23 listopada, odbędzie się uroczysta msza w Archikatedrze Warszawskiej, a wieczorem koncert w Teatrze Wielkim – wymienia Andrzej Giza. - W Krakowie, w katedrze na Wawelu o 11.30 odbędzie się msza w intencji zmarłego, a po południu koncert w ICE.
Wówczas poznamy także projekty wydarzeń związanych z upowszechnianiem dziedzictwa kompozytora oraz upamiętniających artystę.
- Krzysztof Penderecki był honorowym obywatelem Krakowa, chcielibyśmy, by tak jak dziś Kraków kojarzony jest z nazwiskiem Czesława Miłosza czy Wisławy Szymborskiej, był także kojarzony z osobą Krzysztofa Pendereckiego - podkreśla Andrzej Giza.
Kompozytor zmarł 29 marca w gronie najbliższych. Miał 86 lat.