Artykuły

Białystok. Wręczono nagrody literackie i artystyczne prezydenta miasta

Agnieszka Pajączkowska i Nina Manel zostały laureatkami literackiej nagrody prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za 2019 rok. Pajączkowską kapituła wyróżniła za książkę „Wędrowny zakład fotograficzny”, Manel – za debiut poetycki „Transparty”.


Uroczystość odbyła się w niedzielę wieczorem w białostockim kinie "Forum". Połączona była z wręczeniem nagród artystycznych prezydenta miasta za ubiegły rok.


Nagroda literacka im. Wiesława Kazaneckiego (pochodzącego z Białegostoku poety, prozaika i publicysty, który zmarł w 1989 roku) w kategorii książkowej przyznana została po raz 29. Dostają ją twórcy związani z miastem i regionem nie tylko z racji pochodzenia czy zamieszkania, ale też tematyki swojej twórczości lub których książki w Białymstoku wydano.


Po raz pierwszy nagrodę wręczono również za ogólnopolski debiut poetycki, rozumiany jako pierwszy wydany tomik danego autora.


W tym roku nadesłano ok. 70 zgłoszeń, a kapituła konkursowa nominowała ośmioro autorów (w tym pięcioro w kategorii debiut poetycki). W kategorii najlepsza książka wybór padł na Agnieszkę Pajączkowską i "Wędrowny zakład fotograficzny", wśród debiutów poetyckich za najlepszy uznano "Transparty" Niny Manel. Nagrody finansowe, to odpowiednio 25 i 10 tys. zł.


"Nie jestem pisarką, ale doświadczenie, które polegało na spotykaniu i słuchaniu opowieści osób, które poznałam podróżując wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski, zaowocowało tekstem literackim" - tak o swojej książce "Wędrowny zakład fotograficzny" mówiła Agnieszka Pajączkowska. W latach 2012-2016 prowadziła taki zakład, odwiedzała mieszkańców wsi wzdłuż granicy oferując im zrobienie portretu, w zamian za jedzenie i opowieści.


"Ta książka powstała z takiego pomysłu, że spotkanie z osobami nieznajomymi, które żyją w trochę innych rzeczywistościach, jest możliwe wtedy, kiedy opiera się na zasadzie dobrowolności, wzajemności, wymiany, zaufania i otwartości na siebie nawzajem" - dodała autorka.


Nina Manel nagrodzona za "Transparty" (jak ujęła to kapituła nagrody - za udane połączenia "kognitywistyki z feminizmem i akademii z dyskoteką") zwracała uwagę, że pisanie tomu poetyckiego, to jednak praca nie tylko autora, ale wielu osób - korektorów, redaktorów, wydawców, osób konsultujących czy pomagających w wyborze wierszy. Dziękowała tym osobom.


Wręczenie nagród za miniony rok planowano na marzec. W związku z pandemią koronawirusa uroczystość została przełożona. Do tego połączono ją z wręczeniem 27. edycji nagród artystycznych prezydenta Białegostoku za 2019 rok, które zwykle wręczane są w czerwcu.


Nagrody te za 2019 rok otrzymali: wokalistka Karolina Cicha, rzeźbiarz i konserwator dzieł sztuki Michał Jackowski oraz autor książek dla dzieci Grzegorz Kasdepke. Wysokość każdej z tych nagród, to 17 tys. zł.


Niedzielna uroczystość była imprezą towarzyszącą białostockiej części festiwalu "Wschód Kultury", który w tym roku zaczął się w Białymstoku (kolejne części odbędą się w Rzeszowie i Lublinie). "Wschód Kultury" to cykl różnych wydarzeń, które od kilku lat mają miejsce w tych trzech największych miastach we wschodniej Polsce, by m.in. promować kulturę także wschodnich sąsiadów Polski. Wspólnie z samorządami wydarzenia te współfinansuje Narodowe Centrum Kultury.


Białostocka część pod hasłem "Inny Wymiar" trwała od czwartku do niedzieli i akcentowała bogactwo wielokulturowości województwa podlaskiego, a w szczególności jego stolicy Białegostoku, promując ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo. Złożyły się na nią wystawy, spacery edukacyjne, promocje książek i koncerty. 


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji