Artykuły

„Pozytywka", czyli baśniowy festiwal stworzony w Bydgoszczy przez mamę nie tylko dla córki

- Po raz pierwszy Pozytywka gościć będzie w Myślęcinku - miejscu, które chyba większości bydgoszczan kojarzy się z dzieciństwem i zabawą - mówi Aneta Pytlak - pomysłodawczyni i dyrektorka Magicznego Festiwalu Świata Bajek i Baśni „Pozytywka", w którym od najmłodszego do najstarszego można uczestniczyć 27-30 sierpnia. Rozmawia Justyna Tota w Expressie Bydgoskim.


Pozytywka zaprasza nas do bajkowego świata już czwarty rok. W takim wieku jest też Pani latorośl?


Rita, moja córeczka, ma prawie pięć lat.


Pytam, bo zdaje się, że macierzyństwo stało się dla Pani niczym perpetuum mobile przy tworzeniu festiwalu dla dzieci jakiego jeszcze nie było...


Odkąd zostałam mamą, rzeczywiście zaczęłam szukać wydarzeń, na które mogłybyśmy wybrać się z córeczką. Ciężko jednak było znaleźć u nas propozycje dla malucha i rodzica. Pomyślałam wtedy, że trzeba zrobić coś wyjątkowego. Dlatego postanowiłam stworzyć taki festiwal, na który zabrałabym córkę z radością. Tak powstała „Pozytywka".


Pierwsi Pani inspiratorzy, Teatr Klinika Lalek, otworzą festiwal 27.08. Ciekawi mnie jednak, skąd czerpie Pani pomysły na nowe atrakcje.


Można powiedzieć, że Klinika Lalek rozpoczęła naszą przygodę z Pozytywką w 2017 r. Od tego czasu otrzymywaliśmy pytania, czy kiedyś jeszcze ich widowisko o cyrku bez przemocy będzie można zobaczyć w Bydgoszczy. W ostatnich latach Klinika Lalek ze swymi gigantycznymi marionetkami zjeździła Azję, dając blisko 30 spektakli. Nie zdziwię się więc, jeśli w Myślęcinku zobaczymy zupełnie nową odsłonę ich „Cyrku Tarabumba". A jeśli chodzi o nowe pomysły, to przyznam, że jest o nie coraz łatwiej, bo co rok poznajemy cudownych ludzi, którzy opowiadają nam o różnych przedsięwzięciach. Zaczęliśmy jeździć na festiwale dla dzieci do innych miast także z moją córeczką i często jest tak, że artystów, których pokazy spodobają nam się, od razu zapraszamy do nas. A jeśli występu nie możemy zobaczyć na żywo, wtedy pokazuję córce filmik bądź zdjęcia i pytam, czy jej zdaniem będzie się to podobać. Śmiejemy się, że Ritka jest najmłodszą programerką festiwalową w kraju.


Co z programu Pozytywki 2020 poleca Pani dla najnajnów, a co dla młodzieży?


Dla najnajnów polecam, m.in., poetycki spektakl taneczny „Kuuki", stworzony przez Japońską Unię Teatrów dla Dzieci i Młodzieży, ale reżyserowany przez Alicję Morawską-Rubczak, która jest w Polsce ekspertką sztuki dla najmłodszych. Z kolei poznański Teatr Animacji przyjedzie do nas ze spektaklem „Labirynt". Tancerze przeprowadzą dzieci wraz z rodzicami przez instalację labiryntu, którego wszystkie niezwykłe części maluchy odkrywają zmysłami. Oba spektakle w Teatrze Polskim. Młodzieży natomiast w MCK zaproponujemy multimedialne widowisko, w którym poruszany jest temat sztucznej inteligencji z użyciem wizualizacji 3D z gier komputerowych, ale też muzyką graną na żywo. A chwilę później zaprosimy na tradycyjne spotkanie z bajarką.


Pozytywka od początku wychodziła też na ulice, do ludzi. W tym roku miasteczko artystyczne w Myślęcinku będzie rekordowo duże (800 mkw.).


Po raz pierwszy Pozytywka gościć będzie w Myślęcinku - miejscu, które chyba większości bydgoszczan kojarzy się z dzieciństwem i zabawą. Każdego roku staramy się, by było coraz więcej propozycji wychodzących poza schematy festiwalu. Dlatego w Myślęcinku odbędą się nie tylko plenerowe widowiska, ale także joga dla dzieci czy zajęcia muzyczne dla najnajów. Bartek Sobecki, który na co dzień w Bydgoszczy prowadzi m.in. leśne przedszkole, podczas Pozytywki zorganizuje kilka wypraw do lasu - dla dzieci młodszych i o zmroku - dla młodzieży. Bartek jest też świetnym opowiadaczem, dlatego nie zabraknie ciekawych opowieści. W pracowniach artystycznych powstają już projekty trzech interaktywnych murali, które zostaną przeniesione na ściany przy ul. Pomorskiej 77 i ul. Marcinkowskiego 1. Na tle murali 3D każdy będzie mógł zrobić sobie oryginalne selfie.


Kiedy zacznie się sprzedaż biletów na festiwal?


Mając na względzie bezpieczeństwo uczestników, podjęliśmy decyzję, że z powodu zagrożenia Covid-19 na żadnym z wydarzań nie będzie więcej niż 150 osób. Bilety za 5 zł - na warsztaty, jogę, wyprawy do lasu zapisy - od 17 VIII w sprzedaży na bilety24.pl. Szczegóły na: pozytywkafestiwal.pl.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji