Artykuły

Kraków. Pożegnanie wakacji z Bulwar(t)em Sztuki

Królewski koncert gwiazdy rocka z przymrużeniem oka oraz propozycje teatralne, taneczne i filmowe, w których kobiety grają główną rolę. Tak zakończy się w weekend nowohucki Bulwar(t) Sztuki.

Królewski koncert gwiazdy rocka z przymrużeniem oka oraz propozycje teatralne, taneczne i filmowe, w których kobiety grają główną rolę. Tak zakończy się w weekend nowohucki Bulwar(t) Sztuki.


Przez miesiąc gwarantował mieszkańcom Krakowa rozrywkę na dobrym poziomie. W ogrodzie teatralnym przy Łaźni Nowej można było obejrzeć ulubiony spektakl, posłuchać relacji reporterów czy wziąć udział w warsztatach tanecznych. Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy. A że wciąż zmagamy się z pandemią, to i Bulwar(t) Sztuki w tym roku był znacznie krótszy.


Trzecioligowe życie gwiazdy rocka

By nie ronić łez za tegoroczną edycją festiwalu, na wielki finał organizatorzy przygotowali spektakl, w którym nie zabraknie dobrego humoru. Bohaterem „Trzecioligowego życia króla” w reżyserii Łukasza Czuja (niedziela, godz. 19) jest wodzirej, muzyk, król firmowych imprez i bywalec rockowych festiwali. Niegdyś marzył o karierze gwiazdy rocka, dziś wegetuje w trzeciej lidze i prowadzi ekskluzywne imprezy w drogich hotelach.


- Oto dojrzały mężczyzna, który znalazł się na ostrym wirażu swojego życia, rusza w kolejną trasę, aby rozprawić się ze swoim rockandrollowym życiem. Po drodze spotyka tajemniczą kobietę: Dżinę Kokainę, która wciąga go do świata kolorowych wizji, nie do końca realnych zdarzeń - zapowiada reżyser. W rolach głównych: Tomasz Mars (znany widzom Łaźni Nowej ze spektaklu „Siekiera, czyli tańce polskie w tonacji punk”) oraz Mirosława Żak.


Terytoria intymne

Ostatni tydzień Bulwar(t)u będzie wyjątkowo kobiecy. W piątkowych planach są aż dwa punkty programu, w których główną rolę odegrają kobiety. Performance „Terytoria intymne” (godz. 17) to efekt czterodniowych warsztatów tanecznych pod kuratelą choreografki Renaty Piotrowskiej-Auffret. Uczestniczki przyglądały się sposobom zawłaszczania i dekonstruowania wizerunku kobiety-ofiary, a także emancypacyjnemu wymiarowi postaci czarownicy. Próbowały też odkrywać swoją kobiecość oraz tworzyć nowy obraz kobiecego ciała. Co wyszło z ich poszukiwań? Odpowiedź poznamy podczas piątkowego spotkania.


Tuż po pokazie (godz. 20.30) spotkanie z kolejną silną kobietą. Gościnią „Literackiego ognia” będzie reporterka Ilona Wiśniewska, związana m.in. z „Dużym Formatem”. Temat spotkania? Jej ostatnia książka „Lud. Z grenlandzkiej wyspy”, za którą pisarka otrzymała Kryształową Kartę Polskiego Reportażu.


- Grenlandczycy opowiadali Wiśniewskiej o swoim kraju podczas łowienia ryb spod lodu, w czasie mycia podłóg i gotowania obiadów. Pozwolili jej zajrzeć do swoich „uummat” - co po grenlandzku znaczy serce - mówi Martyna Paliś z Teatru Łaźnia Nowa.


O sile kobiet opowie również „Nowohucka telenowela” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego, inspirowana reportażami Renaty Radłowskiej (reportażystki „Wyborczej”, spektakl w piątek, sobotę i niedzielę o godz. 19). To historia nowohuckich junaczek, czyli kobiet, które na przełomie lat 50. i 60. przyjechały zbudować Nową Hutę. I zostały w niej na zawsze. - Budujemy kolaż portretów nowohucianek. Portretów zwykłych, trochę sentymentalnych, trochę śmiesznych, trochę tragicznych, a jednocześnie składających się razem na damski pejzaż miasta, które powstało z niczego, dopiero siedemdziesiąt lat temu - opowiada reżyser.


Springer na dokładkę

Bulwar(t) oficjalnie zakończy się 16 sierpnia, jednak kilka dni później (21 sierpnia, godz. 20.30, ogród teatralny) organizatorzy zaproszą krakowian na jeszcze jedno spotkanie. Gościem „Literackiego ognia" będzie Filip Springer, który w zaplanowanym na początek sierpnia terminie z powodu choroby nie mógł przyjechać do Krakowa. Autor wielu cykli reporterskich i książek oraz współtwórca MiedziankiFest i Szkoły Ekopoetyki opowie o ludziach, których warto poznać, miejscach, które trzeba zobaczyć, oraz książkach, które trzeba przeczytać.


- To będzie podróż w czasie i przestrzeni fiction i non-fiction, w których - z dużą swobodą - porusza się Filip Springer, pobudzając czytelników do stawiania pytań, które są równie ważne pod każdą szerokością geograficzną. Podczas spotkania coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy książek Filipa Springera, jak i ci, którzy chcą w ciekawy sposób spędzić piątkowy wieczór - zapowiada Małgorzata Wach, kuratorka cyklu.


Spotkanie ze Springerem odbędzie się w ogródku teatralnym przy Łaźni Nowej.


Najmłodsi (dzieci w wieku 3-5 lat) będą mogli pożegnać się z Bulwar(t)em w niedzielne południe podczas spotkania przy dźwiękach kosmicznych muzykobajek.


* Bulwar(t) Sztuki potrwa do niedzieli. Szczegółowy program oraz wejściówki znajdziemy tutaj: bilety.lazianowa.pl.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji