Burzliwe losy aktora Ludwika Paka z Jasionny. Będzie festiwal jego imienia
Ludwik Pak - jeden z najsłynniejszych, lecz nieco zapomnianych aktorów, grający u boku największych artystów polskiego teatru i kina, swoje rodzinne korzenie miał w miejscowości Jasionna w gminie Jędrzejów. Jego sylwetka i role jakie zagrał już za miesiąc ponownie zostaną przypomniane za sprawą organizowanego Festiwalu Sztuk imienia Ludwika Paka „Kulturalne PAKowanie" w rodzinnej Jasionnie. Życie utalentowanego aktora, który odszedł od nas zbyt wcześnie było bardzo burzliwe...
Ludwik Pak urodził się 20 marca 1930 roku w Jasionnie, zmarł 7 grudnia 1988 w Warszawie. Został pochowany na cmentarzu w rodzinnej Jasionnie. Był najstarszym synem Heleny i Stanisława Paków. Miał siostrę Marię i brata Czesława, który do dziś mieszka w Jasionnie.
Absolwent rocznika 1955 warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Jego debiutem scenicznym była rola Tourterelle'a w "Niemcach" Leona Kruczkowskiego, zagrana 30 grudnia 1954 na deskach Teatru Nowej Warszawy (obecnie Teatr Studio). Pak pracował kolejno w teatrach: Nowej Warszawy (1955), Domu Wojska Polskiego (1955-1957), Dramatycznym (1957-1962), Ateneum (1962-1971) i Rozmaitościach (1972-1978, 1979-1984). Współpracował również z Teatrem STS.
W Teatrze Dramatycznym zagrał między innymi główną rolę bezimiennego Bohatera w prapremierze "Kartoteki" Tadeusza Różewicza w reżyserii Wandy Laskowskiej (26 marca 1960). Otrzymał wyróżnienie za rolę Szewca w "Dużym jasnym" Jarosława Abramow-Newerly'ego na IV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu w 1963 (źr. Wikipedia).
Miał być Balcerkiem!
W kultowym, powstałym w latach 80-tych serialu Stanisława Barei „Alternatywy 4" Ludwik Pak został wybrany do roli Józefa Balcerka. Zdjęcia do serialu przerwało wprowadzenie stanu wojennego w Polsce, a po ich wznowieniu reżyser Stanisław Bareja zdecydował się na zmianę w obsadzie i przekazanie roli Balcerka Witoldowi Pyrkoszowi.
Jeden z najzdolniejszych
Ludwik Pak uznawany był za jednego z najzdolniejszych aktorów swojego pokolenia. Był uwielbiany nie tylko przez grono profesorskie, ale również przez swoich kolegów po fachu. Nikt nie miał wątpliwości, że przed nim otwiera się wspaniała kariera.
Do historii przeszła jego słynna rola Zdzisława Dyrmana w filmie „Miś". Jego talent został doceniony również dzięki roli drwala Peresedy w „Siekierezadzie" Witolda Leszczyńskiego. Za tę drugoplanową kreację otrzymał w 1986 roku „Brązowe Lwy Gdańskie" podczas XI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku.
Swoje ostatnie miesiące Ludwik Pak spędził w Domu Aktora Weterana w Skolimowie. Był schorowany i do końca życia zmagał się z nałogiem.
Festiwal imienia Ludwika Paka
Już we wrześniu, w rodzinnej Jasionnie odbędzie się „Kulturalne PAKowanie" Festiwal Sztuk imienia Ludwika Paka - wydarzenie którego głównym celem jest popularyzacja osoby i twórczości Ludwika Paka.
Festiwal odbędzie się w sobotę, 5 września na terenie Szkoły Podstawowej w Jasionnie. Wstęp jest bezpłatny, za okazaniem specjalnej wejściówki.
„Kulturalne PAKowanie" jest kontynuacją imprezy, która odbyła się w roku 2015. Pomysłodawcą pierwszej edycji wydarzenia było Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych i Kulturalnych Pro Persona na czele z prezesem Ireneuszem Ślusarczykiem. Tegoroczny festiwal organizowany jest przez Instytut Kultury Ireneusza Ślusarczyka oraz przez Stowarzyszenie „Równać Szansę Jasionna 2019", a współfinansowane przez Gminę Jędrzejów w ramach realizacji zadania publicznego.
W programie festiwalu organizatorzy przewidują: wystawę poświęconą Ludwikowi Pakowi, spotkanie z Janem Nowickim, recital piosenki Tomka Wachnowskiego, wieczór autorski poety Adama Ziemianina, projekcje filmów: „Szklana góra" i „Siekierezada".
Honorowy Patronat objęli: Burmistrza Miasta Jędrzejowa, Stowarzyszenia Autorów, Związku Artystów Scen Polskich, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.