Artykuły

Poznań. Malta z Golemem w hołdzie Raczakowi

Trwa czwarty krok Malty w czasie zarazy. W niedzielę festiwal dotrze na Śródkę z plenerowym spektaklem „Rabin Maharal i Golem, czyli prawda i śmierć" grupy Asocjacja 2006.

Trwa czwarty krok Malty w czasie zarazy. W niedzielę festiwal dotrze na Śródkę z plenerowym spektaklem „Rabin Maharal i Golem, czyli prawda i śmierć" grupy Asocjacja 2006.


Przedstawienie - kolejna wersja legendy o Golemie - ma być hołdem dla zmarłego w styczniu wieloletniego dyrektora artystycznego festiwalu i reżysera tego spektaklu Lecha Raczaka.


Bohaterem opowieści jest Juda Loew ben Bezalel, znany jako Maharal, urodzony w Poznaniu XVI-wieczny rabin Pragi, który według legendy ulepił z gliny postać człowieka, a następnie ożywił ją, wkładając jej do ust pergamin z hebrajskim słowem emet („prawda"). Wymazanie pierwszej litery powodowało powstanie słowa met (czyli „śmierć"). Twórcy nawiązują w spektaklu do legend o poznańskich rabinach, wykorzystują anegdoty z miejskich kronik, przywołują niedawne wydarzenia, a także współczesne wyobrażenia o Poznaniu.


Spektakl można obejrzeć 9 sierpnia o godz. 22 w amfiteatrze przy Bramie Poznania na Śródce. Wstęp wolny.


Na zakończenie czwartego kroku jeszcze internetowa debata Woda - miasto - migracje organizowana przez Poznańską Garażówkę.


Spotkanie poświęcone będzie zjawisku znikających miast i przymusowej migracji w kontekście powodzi oraz susz. Uczestnikami debaty, którą poprowadzi Katarzyna Czarnota, będą: Gustavo Carvalho (artysta Generatora Malta), prof. dr hab. Jacek Piskozub (oceanolog, profesor Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk), Łukasz Łyskawka (współorganizator pierwszego Obozu Dla Klimatu, zaangażowany w temat kopalni odkrywkowych), Katarzyna Słubik (prezeska Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, prawniczka. Transmisja rozmowy odbędzie się 12 sierpnia o godz. 17 w mediach społecznościowych festiwalu Malta.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji