Siedem lat temu zmarła Lidia Korsakówna, czyli Hanka Ruczaj z „Przygody na Mariensztacie"
6 sierpnia 2013 roku - w wieku 79 lat - zmarła wybitna polska aktorka Lidia Korsakówna. Publiczności znana jak Hanka Ruczajówna z „Przygody na Mariensztacie", dworka Marina z serialu „Królowa Bona" czy matka „Rudego" z „Akcji pod Arsenałem" - pisze Katarzyna Sklepik w Polsce Głosie Wielkopolski.
Lidia Korsakówna urodziła się 17 stycznia 1934 roku w miejscowości Baranowicze (Białoruś). Jej ojciec Konstanty był Polakiem, matka Maria - Rosjanką. Po tym jak pięcioletnia Lidia obejrzała film „Cyrk" z Lubow Orłową postanowiła zostać aktorką. Nie przeszkadzało jej to, że się jąka. Uczyła się gry na fortepianie, chodziła na zajęcia baletowe. Po wojnie zamieszkała z rodzicami Wałbrzychu, choć wcześniej mieszkali w Charkowie. Od 1950 roku występowała w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze". Trzy lata później zadebiutowała w filmie „Przygoda na Mariensztacie" w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. Rolę Hanki Ruczajówny pamiętają wszyscy.
Mężem aktorki był Kazimierz Brusikiewicz, też aktor. Korsakówna grywała też w teatrze. Najpierw w Teatrze Satyryków w Katowicach (1953 -1954), później w Teatrze Syrena w Warszawie (1955 -1999). Występowała też w spektaklach telewizyjnych, między innymi „Kartotece" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Grała u Hanuszkiewicza („Arka Noego"), Barbary Sass („Dziewczęta z Nowolipek"), Andrzeja Wajdy („Ziemia obiecana"). Występowała także w serialach.
W 2011 roku, Lidia Korsakówna zamieszkała w Domu Aktora Weterana Scen Polskich w Skolimowie, gdzie zmarła w 2013 roku.