Artykuły

Sopot. Zbliża się 10. NDI Sopot Classic w Operze Leśnej

W niedzielę, 26 lipca, w Operze Leśnej rozpocznie się 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny NDI Sopot Classic. Koncert inauguracyjny, którego program wypełni muzyka czeska, poprowadzi Mariusz Szczygieł, a gwiazdą wieczoru będzie Helena Vondrackowa. W środę, 29 lipca, odbędzie się Koncert Muzyki Polskiej z udziałem pianisty i dyrygenta Ingolfa Wungera, a podczas finału, który odbędzie się 1 sierpnia, festiwalowej publiczności zaprezentuje się Rolando Villazon - gwiazda światowych scen operowych.

Festiwal Sopot Classic powstał w 2011 roku z inicjatywy dyrekcji Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz władz Miasta Sopotu. Jego główną ideą jest zaproszenie odbiorców kultury wysokiej na spotkanie z trendami wykonawczymi Polski i Europy.


Na otwartej przestrzeni i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa


Festiwalowa publiczność przywykła już do tego, że programy koncertów wypełnia nie tylko muzyka znakomita, ale i różnorodna. I że imprezę odwiedzają gwiazdy światowego formatu. Pod tym względem nikt z pewnością nie dozna zawodu, bo każdy z trzech nadchodzących koncertów dostarczy sporej dawki nowych, muzycznych wrażeń, choć z powodu pandemii należne będzie zachowanie szczególnych zasad bezpieczeństwa.


- Jesteśmy wdzięczni, że mimo trudnego okresu, w jakim się wszyscy znaleźliśmy, miasto Sopot nie rezygnuje z flagowych wydarzeń kulturalnych - mówi Wojciech Rajski, dyrektor 10. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI. Sopot Classic.


- Wszyscy konsekwentnie realizujemy zalecenia rządu i zachowujemy najwyższe normy sanitarne, aby każdy mógł czuć się na naszych koncertach bezpiecznie - zapewnia Ariel Ludwiczak z biura festiwalowego. - Tegoroczna edycja została przeniesiona w całości do sopockiej Opery Leśnej. Unikatowy obiekt, oprócz wyjątkowego położenia i walorów akustycznych, posiada pięciotysięczną widownię, która pozwala nam na zapewnienie odpowiednich dystansów między słuchaczami.


Muzyka czeska i polska


Jubileuszowa, 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sopot Classic odbędzie się w Operze Leśnej. W niedzielę, 26 lipca br., godz. 20 zainauguruje ją Wieczór Czeski, którego gospodarzem będzie Mariusz Szczygieł. Najpiękniejsze czeskie arie i piosenki dla festiwalowej publiczności zaśpiewają m.in. Helena Vondrackowa, Piotr Buszewski (tenor), Izabela Matuła (sopran) przy akompaniamencie gospodarzy, Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyr. Wojciecha Rajskiego.

Z kolei 29 lipca odbędzie się Koncert Polski, co jest zresztą jednym ze stałych punktów festiwalu. Wystąpią m.in. Ingolf Wunder, pianista i dyrygent, oraz sopranistka Katarzyna Trylnik.


Gwiazdorski finał


Wisienką na festiwalowym torcie będzie gwiazdorski finał, podczas którego zaśpiewa m.in. gwiazda światowych scen operowych, tenor Rolando Villazon. Artysta pochodzi z Meksyku, gdzie odbył studia muzyczne w Państwowym Konserwatorium Muzycznym. Następnie dostał się do programu dla młodych artystów w Pittsburghu oraz w Operze w San Francisco. Publiczności i krytyce dał się poznać dzięki zwycięstwom w licznych, prestiżowych konkursach w kategorii opery i zarzueli.


W Europie zadebiutował w 1999 roku jako Des Grieux w Manon Masseneta w Teatro Carlo Felice w Genui. Następnie występował w Operze Paryskiej, jako Alfredo w La Traviata Verdiego i Staatsoper w Berlinie jako Macduff w Makbecie Verdiego oraz w Bayerische Staatsoper w Monachium i Staatsoper w Wiedniu. W 2005 roku zadebiutował na Festiwalu w Salzburgu, jako Alfredo w La traviata obok Anny Netrebko. W 2007 roku podpisał kontrakt z Deutsche Grammophon.

Podczas sopockiego koncertu meksykańskiemu tenorowi będzie towarzyszyła pochodząca z RPA sopranistka Pumeza Matshikiza, uznana przez Independent "jednym z najbardziej ekscytujących współczesnych głosów operowych". Matshikiza to wschodząca gwiazda światowej opery. Studiowała w Royal College of Music w Londynie. Występowała w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii (Covent Garden), Włoszech (La Scala), Stanach Zjednoczonych.Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji