Gorzów Wlkp. Dyrektor Jan Tomaszewicz honorowym obywatelem miasta
To bardzo ważny rok w karierze zawodowej dyrektora Jana Tomaszewicza, bowiem właśnie w tym roku obchodzi czterdziestolecie pracy artystycznej. W tym roku również zakończy kilkuletnią kompleksową rewitalizację zabytkowego budynku gorzowskiej sceny.
Dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim Jan Tomaszewicz, decyzją Rady Miasta, dołączył do grona Honorowych Obywateli Miasta. Tym wyróżnieniem doceniono szczególny wkład dyrektora Tomaszewicza w rozwój kulturalny miasta.
Nadanie tytułu odbyło się w dniu szczególnym dla gorzowian podczas uroczystej sesji Rady Miasta z okazji 30-lecia samorządu Gorzowa Wielkopolskiego oraz 763. urodzin nadania praw miejskich Gorzowowi.
To bardzo ważny rok w karierze zawodowej dyrektora Jana Tomaszewicza, bowiem właśnie w tym roku obchodzi czterdziestolecie pracy artystycznej. W tym roku również zakończy kilkuletnią kompleksową rewitalizację zabytkowego budynku gorzowskiej sceny.
Jan Tomaszewicz pierwsze kroki aktorskie stawiał w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Na tej scenie debiutował w 1980 r. w "Alicji w krainie czarów". Po uzyskaniu dyplomu dołączył do zespołu Teatru Polskiego w Bydgoszczy, a następnie Teatru Syrena w Warszawie. W latach 1992-1995 pełnił funkcję dyrektora Lubuskiego Teatru im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze. W 2002 r. został dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.
Pomysłodawca i orędownik odrestaurowania i przywrócenia do życia przedwojennego Teatru Letniego. Na jego scenie od 2003 roku organizowane są (z jego inicjatywy i finansowane przez Urząd Miasta) bezpłatne wakacyjne spektakle, które cieszą się ogromną popularnością wśród gorzowian.
Powołał Scenę XXI Wieku działającą przy Teatrze Letnim. Przyczynił się do podniesienia poziomu i rangi najstarszej kulturalnej imprezy w mieście - Gorzowskich Spotkań Teatralnych.
Jako reżyser zadebiutował sztuką „Czego nie widać”. Późniejsze realizacje to m.in.: „Fame”, „Allo, allo”, „Wiśniowy sad”, „Kolacja na cztery ręce”, „Paryż i Ty” czy „Tango Piazzolla, marzenie”. Wystąpił w filmach i serialach telewizyjnych, m. in.: „Goryl, czyli ostatnie zadanie...”, Wiedźmin”, „Komornik”, „Klan” , „Na dobre i na złe”, „Czas honoru”.
Prowadzi także aktywną działalność na rzecz środowiska teatralnego jako członek Związku Artystów Scen Polskich.
W uznaniu dorobku artystycznego w 2016 r. został wyróżniony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych oraz osobistych.