Festiwal Muzyki Emanacje – w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu
Przed nami ósma już edycja Festiwalu Muzyki Emanacje i kilkanaście wspaniałych koncertów. Tym razem wydarzenie odbędzie się w wyjątkowej odsłonie. Po raz pierwszy jego uczestnicy zostaną zaproszeni do zwiedzania słynnego Arboretum Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich w Lusławicach, gdzie znajduje się wyjątkowa kolekcja dendrologiczna – unikalna w skali Europy.
8. Festiwal Muzyki Emanacje będzie poświęcony pamięci niedawno zmarłego prof. Krzysztofa Pendereckiego. – To forma hołdu dla naszego Patrona, a osią spajającą całość programową będzie głównie muzyka kameralna Mistrza, którą tak szczególnie, zwłaszcza w ostatnim okresie twórczości, cenił – podkreśla Mateusz Kluza z Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się już 5 lipca i potrwa do 30 sierpnia. Przed nami aż 13 zróżnicowanych koncertów odbywających się głównie w Lusławicach – w ECM i w Arboretum Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich. Dwa koncerty odbędą się również w krakowskiej Bazylice św. Floriana, gdzie obecnie złożona jest urna z prochami Krzysztofa Pendereckiego.
Wśród artystów, występujących w tym roku na festiwalu, pojawią się przede wszystkich znakomici kameraliści i soliści: Jurek Dybał i Kameraliści Sinfonietty Cracovii, Polish Cello Quartet, Meccore String Quartet, Atom String Quartet, Karol Szymanowski Quartet, Janusz Wawrowski, Marcin Zdunik, Szymon Nehring, Katarzyna Budnik, Tomasz Bińkowski, Aleksandra Kuls, Marcin Koziak, Andrzej Ciepliński, Jakub Jakowicz, Maciej Kułakowski, Łukasz Chrzęszczyk.
Ósmą edycję festiwalu zainauguruje w Lusławicach – 5 lipca o godz. 19 – koncert w wykonaniu kameralistów Sinfonietty Cracovii, którzy zaprezentują dzieła Krzysztofa Pendereckiego i Antonina Dvoraka. W kolejną niedzielę wystąpią Jakub Jakowicz (skrzypce) i Łukasz Chrzęszczyk (fortepian), zaś 18 i 19 lipca – podczas koncertów w Krakowie i Lusławicach – usłyszymy Macieja Kułakowskiego (wiolonczela). Nowością jest fakt, iż wszystkie koncerty będą również retransmitowane online za pomocą social mediów.
Warto wspomnieć, że w warstwie programowej i idei festiwalu opierać się on będzie głównie na trzech słowach kluczach: Artysta – Dzieło – Spotkania. W ten sposób nawiąże do multimedialnej ekspozycji „Krzysztof Penderecki. Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku”, która w ramach Emanacji zostanie udostępniona szerokiemu gronu odbiorców. Wystawa przybliża postać i dzieła Krzysztofa Pendereckiego na tle bogatego dorobku polskich kompozytorów ostatniego stulecia. Zawiera bezcenne pamiątki, nagrody i odznaczenia, a także prywatne fotografie i korespondencję ze zbiorów Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich.
Koncerty i wystawa to jednak nie wszystko. Tegorocznym Emanacjom będzie towarzyszyć szczególne wydarzenie. Zostanie otwarte słynne lusławickie Arboretum Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich, które dotąd było niedostępne dla zwiedzających. Znajduje się tam unikatowy w skali europejskiej zbiór dendrologiczny. Składa się z 15-hektarowego parku, w którym podziwiać można ponad 1,5 tys. gatunków drzew i krzewów. Jest tam również zabytkowy dwór z XVIII w. oraz sąsiadujący z nim XVI-wieczny Lamus, a ponadto Mauzoleum Faustusa Socyna.
Podczas trwania festiwalu w każdą sobotę i niedzielę organizowane będą dwa wejścia do parku z przewodnikiem: o godz. 14.30 i 16.30. Zwiedzanie Arboretum jest bezpłatne, ale należy wcześniej zarezerwować wejściówkę.