Artykuły

Akt przerywany i inne

Teatr Rzeczypospolitej i Teatr Nowy z Warszawy podjęły akcję na rzecz: Polska Afryce. I z tej okazji w Szczecinie w ramach prezentacji Teatru Rzeczypospolitej wystąpi Teatr Nowy z Warszawy z monodramem w wykonaniu Jerzego Bończaka "Pamiętnik wariata" zrealizowanym wg opowiadania Mikołaja Gogola oraz przedstawieniem "Aktu przerywanego" Tadeusza Różewicza w reżyserii Bohdana Cybulskiego. Całkowity dochód z tych przedstawień zostanie przekazany na rzecz głodujących dzieci Afryki.

W grudniu zaś na tournee pod patronatem Teatru Rzeczypospolitej wyrusza wrocławski Kalambur. W czasie teatralnych wojaży wrocławski zespól zaprezentuje w Krakowie, Proszowicach, Myślenicach i we wsi Rudnik przedstawienie zrealizowane wg głośnej powieści Wiesława Myśliwskiego "Kamień na kamieniu". Natomiast 20 listopada br. o godz. 11.00, a więc równo (co do minuty) w 60 rocznicę śmierci Stefana Żeromskiego rozpocznie się w kieleckim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych oficjalna premiera spektaklu publicystycznego, przygotowanego przez Tarnowski Teatr: "Dziś rano zmarł Stefan Żeromski" (scenariusz Stanisława Mijasa, reżyseria Ryszarda Smożewskiege). A oto jak brzmi cytat z afisza: "Żeromski o Polsce i Polakach, Polacy przeciwko Żeromskiemu". Nie będzie to więc ani akademia, ani stypa, lecz żarliwy spór o sprawy polskie.

Z premierą sztuki wg ulubionej przez dzieci powieści "Król Maciuś I" Janusza Korczaka występuje warszawski Teatr na Targówka. Autorem adaptacji jest Jan Krzyżanowski, spektakl reżyseruje Lidia Grzędzińska, scenografię przygotował Kazimierz Urbański, muzykę opracował Lucjan Kaszycki, a choreografia jest dziełem Marzenny Bednarskiej-Almert. Zaś w głównych rolach dzieci zobaczą: Annę Marię Komorowską i Bogdana Zielińskiego.

A do końca listopada w Teatrze Stara Prochownia będzie można zobaczyć kilka nowych pozycji. "Das Tor", czyli historia księżycowych wędrowców, to poetycka ballada o odwiecznym wędrowaniu, oparta na tekstach Tomasza Manna, Martina Bubera, Paula Celana, Waltera von der Vogelwelde'a z muzyką Mieczysława Litwińskiego. Scenografię przygotowała Małgorzata Dżygadło. Spektakl odbywa się w języku niemieckim, ale z pełnym tłumaczeniem (w programie) każdej sceny. Oprócz tego Stara Prochownia oferuje monodramy: Jerzego Broszkiewicza "Dwie przygody Lemuela Guliwera" (w wykonaniu Jana Tesarza) oraz "Aktor... to aktor... to aktor" jugosłowiańskiego pisarza Zijaha Sokolozica (wykonanie Cezarego Morawskiego). Ponadto gościnnie wystąpi w Prochowni w nowym składzie olsztyńska grupa "Niebo" z programem poezji śpiewanej (teksty Jerzy Ignaciuk, muzyka Stefan Brzozowski). A 30 listopada odbędzie się prapremiera ostatniej sztuki Helmuta Kajzara "Król Dawid" w reżyserii Teresy Działak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji