Artykuły

Antygona pod gwiazdami

Los - tak obecny w antycznych sztukach - chciał, by premiera "Antygony" odbyła się nieco później niż realizatorzy z Teatru Lubuskiego zamierzali. Jednak już w piątek o godz. 20.30 mieszkańcy Żar, a zaraz po nich w sobotę o 21.00 zielonogórzanie, będą mogli poznać kolejną wersję sztuki Sofoklesa.

Reżyser Waldemar Matuszewski postanowił oprzeć przedstawienie na literackim przekładzie Stanisława Hebanowskiego - wielkiego znawcy antyku, kierownika literackiego Teatru Lubuskiego w latach 1960-1963. Przypomnijmy, że pierwsza czytana próba sztuki odbyła się 18 stycznia br. w rocznicę śmierci jej tłumacza i połączona była z nadaniem jego imienia sali kameralnej. Samo przedstawienie postanowiono jednak przenieść poza teatralne deski. W wypadku Żar będzie to otoczenie pięknego, starego kasztana, w Zielonej Górze, dziedziniec na zapleczu teatru - pod gwiazdami. Premiera zostanie poprzedzona uroczystym otwarciem wystawy "Tadeusz Łomnicki. W stronę Leara", na którą składać się będą fotografie Mariusza Stachowiaka. Obecny będzie autor zdjęć.

Reżyserem przedstawienia jest jak wspomnieliśmy Waldemar Matuszewski, scenografię przygotowała Ewa Strebejko, opracowanie muzyczne: Wojciech Stelmach. Grają: Antygona - Tatiana Kołodziejska, Ismena - Ewa Sikora, Kreon - Jerzy Glapa, Hajmon - Janusz Młyński, Eurydyka - Iwona Kotzur, Terezjasz - Wojciech Romanowski, Strażnik, Posłaniec - Sławomir Krzywiźniak, Chór - Beata Zygmuntowicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji