Artykuły

Zielona Góra. Nowa sztuka Kozioła w Lubuskim

Lubuski Teatr zaprasza na otwartą próbę czytaną najnowszej sztuki Ireneusza Kozioła (na zdjęciu) pt. "Pokropek". Próba w reżyserii Tomasza Gawrona odbędzie się w poniedziałek, 18 września o godz. 19.

Dramat powstał z inspiracji dyrektora Andrzeja Bucka, na specjalne zamówienie Lubuskiego Teatru; dotyczy powojennej historii Zielonej Góry, tzw. sporu o Dom Katolicki. Tekst "Pokropka" został opublikowany w najnowszym numerze miesięcznika "Dialog" (pismo będzie do nabycia w LT).

W dyskusji przewidzianej po próbie wezmą udział m.in. zielonogórscy historycy, prof. Czesław Osękowski, prof. Bogdan Biegalski, red. Konrad Stanglewicz i red. naczelny "Dialogu", Jacek Sieradzki.

"Początek był z pozoru niewinny, 13 lutego 1960 r. ks. Kazimierz Michalski, proboszcz parafii św. Jadwigi otrzymał wezwanie do Prezydium WRN w sprawie użytkowanego przez parafię obiektu przy pl. Powstańców Wielkopolskich 1. Ksiądz Michalski domyślał się, co może oznaczać takie zaproszenie. Odpisał więc: parafia przez czternaście lat utrzymywała nieruchomość, płaciła podatek i inne świadczenia komunalne. I dalej ostrzegał: Lokale w Katolickim Domu Społecznym służą wyznaniowym celom nauczania religii młodzieży i zaledwie wystarczają do prawidłowego prowadzenia nauki w zasięgu parafii. Wszelkie próby uszczuplenia tej możliwości mogą się spotkać jedynie ze zdecydowanym sprzeciwem społeczeństwa wyznania rzymskokatolickiego. W odpowiedzi Prezydium WRN w Zielonej Górze nakazuje parafii opróżnienie części zajmowanego lokalu. W uzasadnieniu podaje się, iż na terenie Z. Góry odczuwa się bardzo poważny brak lokali biurowych." (K. Stanglewicz, Spór o Dom Katolicki, Gazeta Nowa 1991, nr 104)

Podczas eksmisji zielonogórzanie chwycili za kamienie, milicja odpowiedziała gazem. Wiele osób zostało rannych. Nastąpiły aresztowania...

* * *

Ireneusz Kozioł to aktor i dramaturg. Autor takich sztuk jak "bęc", "Ciućma" oraz "Spuścizna", którą wystawił Lubuski Teatr. studiował aktorstwo w krakowskiej PWST, kulturoznawstwo na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu oraz filologię polską w Zielonej Górze. Jako aktor współpracował m.in.: z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie, Śląskim Teatrem Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach, Operetką Warszawską, Lubuskim Teatrem, Teatrem Dramatycznym w Słupsku oraz Teatrem Pantomimy H. Tomaszewskiego we Wrocławiu. Zagrał w ponad 40 projektach filmowych, w tym kilka ról głównych.

Tomasz Gawron (ur. 1975) jest absolwentem Wydziału Wiedzy o Teatrze i Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. W ramach eksperymentalnego projektu teatralnego reżyserował w Gdańsku "Onych" Witkacego i "Pokój" Arystofanesa. W 2004 roku zadebiutował w Teatrze Dramatycznym w Warszawie spektaklem "Gry i zabawy" według sztuki izraelskiej autorki Edny Mazya, ponadto wyreżyserował . "Czas kochania, czas umierania" Fritza Katera. W "Galerii Le Madame" - warszawskiej scenie teatru offowego - zrealizował "Dziewictwo" Witolda Gombrowicza. Na Scenie Dramatycznej Teatru Jeleniogórskiego wystawił sztukę "Papparazzi" francuskiego autora Matei Visnieca, w Teatrze krypa w Szczecinie - "Gabloty" Krzysztofa Bizio.

Wstęp na próbę czytaną - wolny. Wejściówki do nabycia w kasie Teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji