Artykuły

Polskie Radio. Machalica i Bluszcz czytają listy Tyrmanda i Mrożka

O tym, że wybitny dramaturg Sławomir Mrożek znał się i wymieniał listy z Leopoldem Tyrmandem, autorem powieści "Zły", do niedawna wiedzieli tylko nieliczni. Tymczasem korespondencja ta trwała niemal dwadzieścia lat - od 1965 do 1982 roku. Program 3 Polskiego Radia przypomni ją, by upamiętnić setną rocznicę urodzin Tyrmanda (16 maja) i dziewięćdziesiątą Mrożka (29 czerwca).

W tytułowych rolach będzie można usłyszeć wybitnych aktorów: Piotra Machalicę i Przemysława Bluszcza. Emisja w radiowej Trójce od poniedziałku 22 czerwca.

Książka "W emigracyjnym labiryncie. Listy 1965-1982" ukazała się w 2017 roku i po raz pierwszy rzuciła światło na nieznaną powszechnie znajomość Leopolda Tyrmanda i Sławomira Mrożka. - Szukając godnej jubileuszu Tyrmanda książki, trafiliśmy właśnie na ten tom - mówi Barbara Marcinik z Trójki, współautorka radiowej adaptacji korespondencji dwóch nieprzeciętnych artystów, których dzieliło znacznie więcej, niż jedno pokolenie, a połączyły emigracja oraz krytyczny, prześmiewczy stosunek do rzeczywistości.

W udokumentowanym listami okresie Mrożek i Tyrmand z emigracyjnej perspektywy obserwują i komentują bieżące wydarzenia. Mimo oddalenia bardzo często wędrują w swych listach do Polski, zastanawiając się, jak może się rozwinąć sytuacja w ojczyźnie. Sporo miejsca poświęcają też podróżom po świecie, kontaktom towarzyskim i życiu prywatnemu. Najczęściej jednak piszą o literaturze, dzieląc się między sobą informacjami na temat powstających właśnie utworów.

- Rolę Tyrmanda powierzyliśmy ekspresyjnemu jak zawsze Przemysławowi Bluszczowi. Mrożka zgodził się zagrać Piotr Machalica - melancholijny, wręcz na granicy depresji. Tan duet ma spory potencjał dramatyczny: żywiołowość Bluszcza kontrastuje z wyciszeniem Machalicy. Trzecim bohaterem naszego serialu jest twórca muzyki - Łukasz Borowiecki - wyjaśnia Barbara Marcinik, którą w przygotowaniu radiowej adaptacji wsparli: Renata Szewczak, Janusz Deblessem i Jakub Sadowski.

Emisja wybranych fragmentów książki "Sławomir Mrożek/Leopold Tyrmand: W emigracyjnym labiryncie. Listy 1965-1982" w radiowej Trójce od 22 czerwca codziennie, od poniedziałku do czwartku, około godz. 20.45.

więcej: https://tyrmand.polskieradio.pl/

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji