Artykuły

Pięć sztuk, które wstrząsnęły Polską

Czekając na "Osobistego Jezusa" Przemysława Wojcieszka, nową premierę w Teatrze im, Modrzejewskiej w Legnicy, dokonałem subiektywnego wyboru najlepszych dramatów Polsce po 1989 roku. Są to teksty politycznie niepoprawne niezależnie od tego, jaka frakcja jest u władzy. Rodzą wątpliwości, a nie objawioną prawdę. Tętni w nich puls naszego parszywego świata - pisze Łukasz Drewniak w Dzienniku.

"Młoda śmierć"

Nieżyjący już dziennikarz Grzegorz Nawrocki zaszokował tym dramatem polski teatr. Bo nikt przed nim w połowie lat 90. nie miał odwagi, żeby w tak drapieżny sposób pokazać nowe pokolenie Polaków, które dorastało już w wolnym kraju. "Młoda śmierć" miała zaczynać się od zdania nastoletniej bohaterki: "Zerżnęłam tego ch..a!", bo autor widział ją jako rodzimą odpowiedź na nowy brutalizm. Kilka scenek-migawek z życia młodzieży utrzymanych w konwencji naturalistycznej, prawie stenograficznych zapisów tego, jak się dziś mówi, jak rozumie świat I jak łatwo się w nim zabija. Bez powodu. Z nudów. Z niezrozumiałej agresji. Nawrocki próbował odkryć, co młodzi zabójcy mają w głowach. Wstrząs, jakiego doznawali widzowie, polegał na tym, że odpowiedzi nie było. Śmierć niczego nie wyjaśniała, była niepotrzebna, tak samo jak życie, słowa i uczynki straconej generacji. Tekst Nawrockiego wystawiała z powodzeniem Anna Augustynowicz w Szczecinie, były jeszcze realizacje w Kaliszu i Legnicy. Wystawienie dziś "Młodej śmierci" mogłoby się skończyć dla odważnego teatru niewesoło. Donosiciele napisaliby protest, gdzie trzeba, a prokuratorzy IV RP ciągaliby reżysera i aktorów po sądach.

"Pielgrzymi"

Dramat [na zdjęciu] Marka Pruchniewskiego zawsze przypomina mi się w sierpniu, kiedy telewizja bombarduje reportażami o kolejnych pielgrzymkach na Jasną Górę. Wydaje się, że cała Polska gdzieś idzie Bohaterowie Pruchniewskiego wybrali jednak wariant zmotoryzowany: autobusową podróż po europejskich sanktuariach. Zamiast metafizyki, wyciszenia i żarliwej wiary oglądamy kłótnie parafialnej gromady, biedę, brud, pot i głupoty narodowe Skazani na przebywanie ze sobą w często psującym się autobusie rodacy to nasze społeczeństwo w mikroskali. Pruchniewski z groteskową werwą daje panoramę postaw, międzyludzkich klinczy. Jakby wszystkie polskie grzechy jechały tym autokarem do świętych miejsc Europy. I na nieszczęście - wróciły. Jest w tej sztuce miejsce na cud, dobroć, choć chwilową przemianę bohaterów. "Pielgrzymi" doczekali się dwóch realizacji - w Legnicy wystawił tę sztukę Paweł Kamza pod tytułem "Wesele raz jeszcze", a w Teatrze TV kapitalnie sfilmował tę historię Maciej Dejczer.

"Kąpielisko Ostrów"

Najlepszy dramat Pawła Huelle sporo zawdzięcza Czechowowskim inspiracjom. Gorące lato, do pięknego domu w ogrodzie zjeżdżają się członkowie inteligenckiej rodziny z tradycjami, żeby zastanowić się, co dalej z tym miejscem - sprzedać, remontować? I co począć z ojcem, który zwariował, ma 20-letnią kochankę, wrócił do malowania. Huelle pokazuje braci, którzy się nie znoszą, knują przeciwko sobie Z Polski inteligenckiej robi się Polska cwaniacka. Każdy bohater chowa w sobie jakąś zadrę lub nałóg. Nie ma bezgrzesznych, nie ma niewinnych. Wszyscy myślą o pieniądzach. Nie przypadkiem dom chce kupić szemrany biznesmen z sąsiedztwa. W tej niepokornej sztuce pastelowe barwy ledwo przykrywają smród i robaczywą duszę codzienności. Nawet finał ma w sobie perfidną dwuznaczność, bo czy można okraść łajdaka i posłużyć się jego pieniędzmi dla ocalenia wartości, tradycji, pamięci? Prapremiera "Kąpieliska Ostrów" odbyła się w Lublinie w Teatrze Osterwy, ale piękny spektakl w Teatrze TV wyreżyserował Maciej Englert

"Od dziś będziemy dobrzy"

Akcja dramatu Pawła Sali dzieje się w zakładzie poprawczym ojców franciszkanów. Zakonnicy próbują zresocjalizować młodych zabójców i złodziei. Pokazać im, że istnieje dobro, miłość, odpowiedzialność. Ale zdeprawowane dzieciaki rządzą się własnymi prawami. Oszukują duchowych opiekunów, dręczą najmłodszych i najsłabszych kolegów. Matkę zastępuje im znajoma kurwa z osiedla. Nie dowiemy się, dlaczego bili, kradli, zabijali. W spektaklu, który z udziałem chłopaków z osiedla zrealizował we Wrocławiu Łukasz Kos, jeden z franciszkanów tracił w finale wiarę, bezradny i wściekły rzucał na podłogę zakonny habit Zło było silniejsze od dobroduszności.

"Made in Poland"

W swojej najlepszej jak dotąd sztuce Przemysław Wojcieszek opowiadał o rewolucji, której nie będzie, o proteście z blokowisk, który nie rozleje się na cały kraj. Oto blokers Boguś golił sobie łeb na łyso i tatuował na nim gotykiem "Fuck Off". Niszcząc osiedlowe samochody, nawoływał do powstania niedopasowanych, odrzuconych, wyplutych z polskiej rzeczywistości. O jego duszę walczyli ksiądz i nauczyciel pijaczek. Bo Boguś nie był zły. Tylko trochę się pogubił w rzeczywistości. W autorskim spektaklu Wojcieszka z legnickiego Teatru Modrzejewskiej Eryk Lubos udowadniał, jak mało dzieli chuligana od ministranta. Że nie ma konfliktu pokoleń, bo matka i syn blokers słuchają tej samej muzyki. W sztuce Wojcieszka nawet źli windykatorzy długów mają dobre serca. Tryumfuje miłość i miłosierdzie Potrzebowaliśmy takiego optymizmu. Zwłaszcza teatr.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji