Artykuły

Kraków. Pandemia pokrzyżowała jubileuszowe plany Groteski

W czerwcu na Skarbowej miał być wielki jubileusz z okazji 75-lecia istnienia Groteski. W planach było spotkanie poświęcone ludziom przez lata tworzącym Teatr na Skarbowej, uświetnione specjalnymi programami przygotowanymi przez Jerzego Trelę i Maję Komorowską, którzy na deskach Groteski stawiali pierwsze kroki w zawodzie.

9 czerwca 1945 roku odbyła się premiera "Cyrku Tarabumba" w reżyserii Władysława Jaremy - tak zaczyna się historia krakowskiego Teatru Lalki, Maski i Aktora "Groteska".

- Teatr Groteska od zawsze łączył pokolenia - mówi Adolf Weltschek, dyrektor Teatru na Skarbowej - 75 lat działalności to przecież taki wielki artystyczny kolaż, od czasów Władysława Jaremy, który jako pierwszy otrzymał tekę dyrektora i kierownika artystycznego Teatru Lalki i Aktora Groteska, przez artystów pierwszej ligi - jak choćby komponującego dla Groteski Krzysztofa Pendereckiego, debiutujących tutaj Maję Komorowską i Jerzego Trelę czy takich reżyserów jak Anna Seniuk. Ta sztafeta pokoleń trwa i myślę, że ten nasz "jubileusz na granicy czasów" ma w niej swoje znaczenie.

Obchody zaplanowane przez Groteskę miały być huczne, na miarę jubileuszu 75-lecia. Pandemiczna sytuacja wymusiła jednak dostosowanie planów do reżimu sanitarnego i tak nie odbyła się tegoroczna Wielka Parada Smoków, a z planów świętowania pozostały zaledwie symboliczne punkty programu.

Miało być wielkie spotkanie poświęcone ludziom, którzy przez lata Teatr na Skarbowej tworzyli, uświetnione specjalnymi programami Jerzego treli I mai Komorowskiej, którzy na deskach Groteski stawiali pierwsze kroki w zawodzie. Zamiast spotkania będzie płyta, na której znajdzie 75 wierszy w interpretacji wybitnych aktorów, a w miejsce premiery "Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek"odbył się internetowy cykl "Złap Groteskę w sieci" i konkurs "Gramy dla Groteski".

- Pandemia na długie tygodnie zamroziła kulturę; w Krakowie dodatkowo zmroziła nam Paradę Smoków i odsunęła świętowanie jubileuszu 75 lecia istnienia Teatru Groteska. Ale jak pokazał konkurs "Gramy dla Groteski" - nie uśpiła tęsknoty za sztuką. Ten prawdziwy pandemiczny festiwal domowego teatru, który obserwowaliśmy przez ostatnie tygodnie pokazał jak bardzo teatr może rozwinąć wyobraźnię. Dlatego myślę, że wszyscy mogą już czuć się wygrani" - podsumowuje dyrektor Groteski.

Zadaniem młodej publiczności było przesłanie nagrania, przedstawiającego domową zabawę w teatr, w której dzieci mogły wykorzystać min. umiejętności nabyte podczas warsztatów prowadzonych przez Groteskę. W warunkach domowej kwarantanny w konkurs twórczo zaangażowało się ponad 80 młodych wykonawców. Wyniki konkursu zostały ogłoszone 1 czerwca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji