Artykuły

Warszawa. 3x Słobodzianek w reżyserii Spisaka

Tadeusz Slobodzianek w ostatnich latach poświęcił się pracy z młodymi dramatopisarzami w założonym przez siebie Laboratorium Dramatu, ale to nie znaczy, że sztuki tego wybitnego autora wyszły z teatralnego obiegu. Przeciwnie: we wrześniu w Warszawie będzie można zobaczyć jego trzy dramaty

Najpierw 9 i 10 września słowacki zespół Teatro Tatro z Nitry pokaże "Proroka Ilję" w ramach festiwalu Na Skrzyżowaniu Kultur (spektakle w namiocie pod Pałacem Kultury od strony ul. Świętokrzyskiej). To misteryjna sztuka, nawiązująca do postaci Eliasza Klimowicza z Grzybowszczyzny, autentycznego proroka prawosławnego, który działał w latach międzywojennych na Białostocczyźnie i pozostawił wielu wyznawców.

13 i 14 września w Teatrze Narodowym (Scena przy Wierzbowej) wraca na afisz "Merlin" - dramat oparty na legendach o Królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu, łączący formę rycerskiego eposu i mszy gregoriańskiej. Trzecim utworem Słobodzianka na warszawskich scenach będzie "Malambo", którego premiera odbędzie się 15 września w Laboratorium Dramatu w dawnym kinie Przodownik przy ul. Olesińskiej (kolejne spektakle 16 i 17 września). Dramat nawiązuje do starej argentyńskiej bajki o kowalu, który sprzedał diabłu duszę za młodość i trzykrotnie oszukał śmierć. To zarazem opowieść o tym, jak zmieniał się świat: od XIX-wiecznego świata argentyńskich gauchos - kowbojów, tańczących tytułowe malambo, przez świat XX. wiecznych gangsterów po współczesne czasy.

Wszystkie przedstawienia reżyserował znakomity słowacki reżyser On-drej Spisak, który współpracuje ze Słobodziankiem od premiery "Snu Pluskwy" w 2003 roku. Będzie to więc okazja do porównania trzech bardzo różnych inscenizacji tego samego artystycznego tandemu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji