Warszawa. List do ministra kultury ws. działania teatrów plenerowych
Stowarzyszenie Unia Teatrów Plenerowych i Organizatorów Wydarzeń Plenerowych wystosowało list do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego w sprawie uwzględnienia potrzeb środowiska w kolejnych etapach znoszenia obostrzeń.
Warszawa, 23 maja 2020 r.
Stowarzyszenie Unia Teatrów Plenerowych i Organizatorów Wydarzeń Plenerowych
ul. Raszyńska 32/44 lok 140
02-026 Warszawa
sztukaulicy@tlen.pl
Pan prof. Piotr Gliński
Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Szanowny Panie Premierze,
w imieniu środowiska organizatorów, twórców, dyrektorów i aktorów teatrów plenerowych, ulicznych, artystów nowego cyrku i realizatorów działań performatywnych, które przygotowywane i prezentowane są w przestrzeniach publicznych zwracamy się z prośbą o uwzględnienie potrzeb naszego środowiska w kolejnych etapach znoszenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.
Przed nami sezon wakacyjny. Wielu Polaków zostanie w kraju, a słuszną intencją rządu RP jest zachęcenie ich do wypoczynku w polskich, malowniczych miejscowościach - i np. skorzystanie z oferty agroturystycznej i lokalnej w Polsce.
Jako Stowarzyszenie Unia Teatrów Plenerowych i Organizatorów Wydarzeń Plenerowych (SUTUiOWP) chcemy przypomnieć, że nasze wydarzenia plenerowe to nie tylko ogromne koncerty czy wielkie festiwale. Nasza organizacja proponuje m.in. w ramach animacji przestrzeni na wolnym powietrzu, na placach, bulwarach, w muszlach koncertowych małe formy widowiskowe, kameralne spotkania ze sztuką. Są one realizowane m.in. na osiedlach i na skwerach, w parkach.
Uważamy, że takie działania/aktywności kulturalne powinny być uwolnione równolegle z uwalnianiem masowych wydarzeń sportowych, czyli w czwartym etapie znoszenia obostrzeń związanych z pandemią. Być może nawet nieco wcześniej - gdy rząd RP zezwoli na organizację imprez sportowych (prosimy, by także kulturalnych) z widownią do 50 osób w przestrzeni otwartej.
W celu wsparcia oczekiwanych decyzji rządu RP, środowisko teatrów ulicznych i organizatorów wydarzeń plenerowych reprezentowane w Stowarzyszeniu Unia Teatrów Ulicznych i Organizatorów Wydarzeń Plenerowych wypracowało rekomendacje warunków i wymogów pozwalających na realizację działalności plenerowej z uwzględnieniem pewnych rygorów, ograniczeń i środków bezpieczeństwa związanych z pandemią. Opracowując nasze rekomendacje, kierowaliśmy się koniecznością zapewnienia zgodności pomiędzy wymogami merytorycznymi i standardami artystycznymi, a potrzebą realizacji odpowiedzialnych i koniecznych ograniczeń, rygorów i nakazów w trakcie prezentacji naszych spektakli i działań, jakie wynikają z ogólnych regulacji wprowadzanych przez Ministra Zdrowia i GIS na okres zagrożenia epidemicznego.
Chcemy prosić Pana Premiera i MKiDN o pilne dokoptowanie przedstawiciela SUTUiOWP do zbierającego się 28 maja Zespołu Eksperckiego ds. regulacji funkcjonowania teatrów powołanego przez MKiDN we współpracy z Instytutem Teatru i Instytutem Muzyki i Tańca. Pragniemy podkreślić, że według wszelkich prognoz to my, czyli organizatorzy działań kulturalnych w plenerze będziemy jako pierwsi mogli prezentować spektakle i nasze działania latem w ścisłym reżimie sanitarnym, zanim teatr powróci do sal i budynków teatralnych. Dlatego deklarujemy chęć i prosimy o umożliwienie nam udziału w pracach ww. Zespołu powołanego przy IT.
Jesteśmy gotowi na wszelkie formy dialogu i otwarci na przesłanie niezbędnych objaśnień lub uzupełnień dotyczących organizacji wydarzeń plenerowych w trybie roboczym.
Z wyrazami szacunku,
Dariusz Jarosiński
SUTUiOWP
***
Do wiadomości:
Narodowe Centrum Kultury
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Komisja Kultury i Środków Przekazu Sejmu RP
KPRM