Artykuły

Bydgoszcz. "Komedia omyłek" z Teatru Polskiego online w ramach DTP

Rejestracja spektaklu w reż. Jeana Philippe Salério będzie dostępna za pośrednictwem serwisu YouTube przez dwadzieścia cztery godziny. Premiera internetowa 23 maja o 19.00.

Co roku, mniej więcej o tej porze, mówiliśmy, że w teatrze - i nie tylko w teatrze - "grosze grają rolę" - piszą organizatorzy.

Bez kolejek, bez widzów, ale razem - tak, w wyniku pandemii, będą wyglądały obchody Dnia Teatru Publicznego 2020.

"Grosze grają rolę" to hasło obchodzonego od 2015 Dnia Teatru Publicznego i akcji "Bilet do teatru za grosze". W tym roku akcja MKIDN koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, którą przeprowadzi 100 teatrów w całej Polsce, przeniesie się do Internetu.

Z okazji Dnia Teatru Publicznego 2020 #TPB zaprasza na spektakl "Komedia omyłek" w reż. Jeana Philippe Salério. Rejestracja spektaklu będzie dostępna na naszym kanale na You Tube od 23 maja od g.19.00 przez 24 h.

***

O spektaklu:

Każdy, kto ośmieli się przekroczyć granice Efezu ryzykuje życiem. Kto nie ma dość pieniędzy na kaucję - nie zdoła opuścić miasta bez szwanku.

Mówią, że pełno oszustów w tym mieście: zręcznych kuglarzy, co łudzą nam zmysły, czarnoksiężników, mącących myślenie, wiedźm, co zniekształcą ciało, zgubią duszę, gładkich szalbierzy, głośnych szarlatanów i wielu innych krzewicieli grzechu; jeśli tak - trzeba stąd ruszać czym prędzej. (William Shakespeare, Komedia omyłek)

Każdy, kto ośmieli się przekroczyć granice Efezu ryzykuje życiem. Kto nie ma dość pieniędzy na kaucję - nie zdoła opuścić miasta bez szwanku. Sytuacja ta nie jest korzystna dla Antyfolusa i jego sługi, Dromia, którzy poszukują w Efezie swoich zaginionych przed laty braci bliźniaków. Paradoksalnie, ich zagubienie w obcym mieście wzmaga się im bardziej uznawani są za tutejszych. Goszczeni z honorami, podejmowani kolacją, obdarowani złotem, z upływem czasu są coraz dotkliwiej rozdarci i zdezorientowani. Czy wciąż są tymi, za kogo się uważali? A może nigdy nie wiedzieli, kim tak naprawdę są?

DROMIO Znasz mnie, panie? Czy jestem Dromiem? Czy jestem twoim sługą? Czy jestem w ogóle sobą?

Pytanie o własną tożsamość, jakie stawia Shakespeare przybiera w spektaklu formę tytułowej komedii omyłek. Zamęt na scenie rośnie z każdą minutą, a słowne "szermierki" bawią w niebanalny sposób. Mimo to, na scenie nie brakuje miejsca na refleksję nad kondycją współczesnego człowieka - obywatela świata. Dobrze znane poczucie zagubienia w wielkich metropoliach prowadzi często do zastanowienia się nad tym, jak duży wpływ w konstytuowaniu swojej osoby ma otoczenie, w którym się znajdujemy. Jesteśmy ostatecznie wiecznymi poszukiwaczami swojego miejsca, a zbudowanie swego domu na nowo - to zarówno niełatwe wyzwanie, jak podstawowa ludzka potrzeba. W inscenizacji Jeana Philippe Salério stworzenie swojego azylu jest tożsame z odnalezieniem nie tylko zaginionych bliskich, ale też siebie w nowej sytuacji.

William Shakespeare "Komedia omyłek"

Przekład Stanisław Barańczak

reżyseria Jean - Philippe Salério

scenografia i kostiumy Łukasz Błażejewski

muzyka Łukasz Maciej Szymborski

tłumacz projektu Mariola Odzimkowska

asystent reżysera Yoann Tivoli

choreografia i ruch sceniczny Karolina Rychlik

współpraca dramaturgiczna Daria Sobik

współpraca merytoryczna Łukasz Gajdzis

inspicjent Hanna Gruszczyńska

występują Agata Cejba/Michalina Rodak, Katarzyna Faszczewska, Michał Filipiak, Paweł L. Gilewski, Mirosław Guzowski, Marian Jaskulski, Maciej Miszczak, Alicja Mozga, Emilia Piech, Jerzy Pożarowski, Jakub Ulewicz, Marcin Zawodziński oraz statyści: Sebastian Laskowski, Ireneusz Okowicki, Paweł Paszko, Krzysztof Wojcieszak, Sebastian Żygowski

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji