Artykuły

Warszawa-Gdańsk. Tomira Kowalik w telewizyjnym spektaklu live

Do tej pory w ramach cyklu "Czytanie dramatu" TVP Kultura pokazywała pierwsze próby twórców z tekstem w konwencji "live". Teraz po raz pierwszy zobaczymy na żywo spektakl. Będą to "Naznaczeni" Remigiusza Grzeli.

- Nie dysponujemy ani dużymi środkami, ani możliwościami technicznymi, więc zrealizowany jest on w małym studiu w ramach "Strefy Alternatywnej" - tłumaczy Wojciech Majcherek prowadzący dział teatralny w TVP Kultura. Dodaje, że na podobnej zasadzie 26 września pokażą przedstawienie "Brzeg - Opole".

Spektakl Grzeli to historia miłości Dory Diamant i Franza Kafki. Dramat rozpoczyna się wiele lat po śmierci pisarza. Opowiada o uczuciach, których ofiarami zostały Dora i jej córka Franciszka. W spektaklach zobaczymy gdańską aktorkę Tomirę Kowalik [na zdjęciu] oraz wokalistkę jazzową Urszulę Dudziak.

- Nie ma scenografii, ciężar spektaklu skupiony jest na aktorce. Będzie to kameralny eksperyment - zapowiada Grzela. Spektakl na żywo nawiązuje do tradycji pierwszych przedstawień, jakie emitowała telewizja. Pojawiały się one od początku lat 50., natomiast ich nagrywanie telewizja rozpoczęła pod koniec dekady. Spektakl, który dziś tuż przed północą zobaczymy w TVP Kultura, będą filmowały trzy kamery. Urszula Dudziak wykorzysta też instrumenty do samplowania i nakładania głosów, z którymi na co dzień występuje na scenie.

"Naznaczeni"

reż. Remigiusz Grzela,

realizacja: Łukasz Barczyk,

środa, TVP Kultura, godz. 23:55

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji