Artykuły

Maria Stangret-Kantor: Kończę moją opowieść bez żadnej pointy

15 maja 2020 r. zmarła w Warszawie Maria Stangret-Kantor - malarka, aktorka, członkini II Grupy Krakowskiej, autorka powieści "Pamiętnik Dziadka".

Urodzona w 1929 roku w Strzelcach Wielkich koło Krakowa. Studiowała malarstwo na krakowskiej ASP. Współpracę z Teatrem Cricot 2 rozpoczęła w 1957 roku rolą w spektaklu "Cyrk". Odtąd brała udział niemal we wszystkich przedstawieniach Cricotu. W 1961 roku została żoną Tadeusza Kantora. Podobnie jak on, związana była z Galerią Krzysztofory w Krakowie i Galerią Foksal w Warszawie, uczestniczyła również w wielu jego happeningach. Pierwszy publiczny pokaz obrazów Marii Stangret-Kantor odbył się w 1963 roku w Galerii Brinken w Sztokholmie. Prace artystki prezentowane były na ponad czterdziestu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych - w Polsce i za granicą. W roku 2009 Maria Stangret-Kantor została odznaczona złotym medale Gloria Artis. Mieszkała i pracowała w Krakowie oraz w Hucisku koło Wieliczki. Miała 91 lat.

W wydanych w 2016 roku wspomnieniach "Malując progi", artystka pisze: "Kończę moją opowieść bez żadnej pointy, bo jej zwyczajnie nie mam. Nie wiem, czy jeszcze coś namaluję, tak jak nie wiem, czy malarstwo przetrwa w XXI wieku.

Wierzę, że tak".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji