Artykuły

Wilno. Polski Teatr Studio nadal gra

Polski Teatru Studio jako jedna z nielicznych organizacji kulturalnych na Wileńszczyźnie nie zawiesił swojej działalności podczas kwarantanny. Zespół zapraszał swoich widzów na spektakle online, a we współpracy z portalem zw.lt co tydzień ściągał przed ekrany komputerów dzieciaki i miłośników poezji.

Ogłoszenie kwarantanny na Litwie niezwykle boleśnie dotknęło realizację działań Polskiego Teatru ,,Studio" przewidzianych na rok bieżący. Odwołano m.in. spektakle w ramach projektów "Polskie poniedziałki na Pohulance" oraz ,,Idy Teatralne 2020". Teatr jednocześnie odwołał swoje trasy w Trokach, Kłajpedzie, Warszawie, Pruszkowie oraz we Lwowie.

- Rok 2019 był dla naszego teatru bardzo pracowity i udany. Wstrzymanie zaplanowanej wcześniej działalności, która była szeroka promowana, popchnęło nas do pracy, pomimo kwarantanny. Ludzie teatru mają to do siebie, że chcą się dzielić tym, co lubią, tym, co tworzą. Chcieliśmy również zadowolić naszego widza, który nie może dzisiaj pójść do teatru - tłumaczy Kierownik Artystyczny Teatru Lilia Kiejzik.

Pomimo zamkniętych teatrów Polski Teatr ,,Studio" znalazł rozwiązanie. - Jako pierwsi na Wileńszczyźnie zaprosiliśmy naszych widzów przed ekrany komputerów. Udostępnialiśmy nagrania bajek dla najmłodszych oraz spektakle dla dorosłej widowni - opowiada Dyrektor Teatru Edward Kiejzik.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom widzów, we współpracy z portalem zw.lt uruchomiono dwa nowe projekty: ,,Środy Literackie Online" i ,,Bajka na dzień dobry". - Chcieliśmy przypomnieć o sobie dzieciom. Nie chcemy stracić tak bardzo wiernego widza - podkreśla Lilia Kiejzik.

Pomysł spotkał się z uznaniem mieszkańców Wileńszczyzny. Z odcinka na odcinek aktorzy docierają do coraz większej ilości widzów. Celem projektów jest m.in. propagowanie poezji i literatury polskiej oraz tradycji ,,Śród literackich" przedwojennego Wilna, a także promocja czytania polskich bajek, w tym propagowanie języka polskiego wśród dzieci i rodziców.

- Czesław Miłosz, który był na jednej z premier naszego teatru w rozmowie ze mną zaznaczył, że warto uruchomić ,,Środy literackie". Początki tego projektu były organizowane w Celi Konrada. Ponadto zawsze warto zrobić powtórkę z literatury o Wilnie. Teatr nie może zatrzymać się i nic nie robić - tłumaczy Lilia Kiejzik.

W poniedziałek, 18 maja, członkowie Polskiego Teatru ,,Studio" upamiętnili 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II (na zdjęciu). - Przy wmurowanej tablicy koło Ostrej Bramy złożyliśmy kwiaty. Pomodliliśmy się. W kawiarni ,,Sakwa" odbył się z kolei wieczór wspominkowy. Św. Jan Paweł II jest dla mnie bardzo bliski. Zawsze się do niego modlę, kieruję swoje prośby - mówi Kierownik Artystyczny Teatru.

Członkowie Teatru ,,Studio" przyłączyli się również do obchodów upamiętniających Papieża-Polaka w Trokach, gdzie została odprawiona msza św. w bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny oraz krótki koncert.

Edward Kiejzik wskazuje, że zaplanowane przez Polski Teatr ,,Studio" działania na jesień 2020 zostaną zrealizowane. - Przygotowania do festiwali wciąż trwają. Przeniesione w początkach kwarantanny spektakle, zostaną odegrane. Jesteśmy dobrej myśli. Życie się nie kończy, a tym bardziej nasza działalność. Jeszcze zaskoczymy naszych widzów - dodaje.

Bieżące informacje na temat działalności Polskiego Teatru ,,Studio" znajdują się na www.teatr-studio.lt oraz www.facebook.com/PST.TeatrStudio.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji